חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל ישראל מקטע 20-21: מראש העין למצפה מודיעין

סוג פעילות: טיולי מיטיבי לכת, טיולי טבע עירוני, מקטעי שביל ישראל
אזור: ירושלים->שפלה

29.8.19

  

 

 

                                                                 מאוזוליאום מזור. צילום: מרים בן דב 

הליכה דרך שדות חקלאיים, יערות מוצלים וגבעות עם תצפיות על השפלה. בדרך נפגוש מבנים מרשימים ופחות מוכרים המעידים על ההסטוריה של האזור.

שביל ישראל מקטע 20-21

מפת המקטע

 

אורך המסלול: כ- 25 ק"מ.

עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב

 

נקודות עניין לאורך המסלול

  • תל אפק
  • מאוזוליאום מזור
  • מבצר קולה
  • אנדרטת "אגרוף ורומח"
  • חורבת בירה וחורבת תנשמת
  • גבעת הספלולים
  • תל חדיד
  • מצפה מודיעין

אופי המסלול

בחלקו הראשון, הצפוני – מישורי, בחלקו השני מאלעד דרומה - עובר על גבעות נמוכות. ההליכה ברובה על שבילים רחבים ונוחים, חלקם חשופים לשמש וחלקם חוצים יערות מוצלים.

 

חשוב לדעת:

מבצר קולה אינו מוסדר, אין לטפס על המגדל! בסביבת המבצר ובסביבת חורבת בירה (בין כביש 6 לאזור התעשיה שוהם) בורות פתוחים, זהירות! חלקו של המקטע עובר בשולי שטח אש (שטח האש נמצא מזרחית לשביל).


נקודת התחלה (מצפון): שער הכניסה לגן לאומי אפק

נקודת סיום (מדרום): מצפה מודיעין


 

תיאור המסלול 

נצא דרומה בשולי כביש הכניסה לגן הלאומי אפק עד למפגש עם כביש 483. לאחר חציית הכביש נמשיך דרומה ונלך כברת דרך על דרכי עפר בין שדות חקלאיים עד צומת הכניסה לעיר אלעד. בדרכנו נלך לצד מסילת הרכבת המזרחית וכביש  6 ונחצה אותם באמצעות גשרים. את צומת הכניסה לעיר אלעד נחצה אל צדה הדרום מזרחי. השביל עובר דרך תעלת ניקוז וממשיך דרומה במקביל לכביש 444 אל מאוזוליאום מזור – מבנה קבורה קדום, ייחודי ומרשים.

נמשיך דרומה, אחרי מרחק קצר נגיע לכביש משני שנכנס ליער הכ"ח , המכונה גם יער קולה, מכביש 444. נפנה שמאלה ונמשיך עם הכביש דרומה. בכניסה לתוך האזור המיוער, הכביש הופך לדרך עפר. השביל ממשיך על דרכי עפר, קטע קצר לצד משוכות צבר לקראת המעבר בקרבת שרידיו של מבצר קולה – מבצר שיסודותיו בתקופה הצלבנית. מסביב בורות (זהירות!) ושרידי בתיו של הכפר קולה שנכבש במבצע דני במלחמת השחרור. שם היער "יער כ"ח'" מנציח את 28 הלוחמים שנהרגו בכיבוש הכפר וסביבתו. השביל נכנס בין עצי אורן, בדרכו לחציית כביש חוצה בנימין – כביש 465. מעברו השני של הכביש, נעבור דרך אנדרטת חטיבת אגרוף ורומח שמנציחה את נופלי חטיבת השריון במלחמות ישראל.

ניהנה מצילו של היער הנטוע עד לחציית כביש 6 דרך מנהרה ארוכה למעבר הולכי רגל מתחת לכביש. בצדה השני של המנהרה תתחלף לנו התפאורה, מיער לתעשייה. נעבור דרך שני אזורי תעשיה  - שוהם וחבל מודיעין. השביל מטפס אל גבעה גבוהה שמראשה נוכל לצפות על הסביבה. בראש הגבעה נראה גם את שרידה של חורבת בירה, אפשר להבחין בבריכות מים ובשרידי כנסיה. מכאן השביל יורד אל אזור התעשייה דרך צדה המזרחי של הגבעה, ועובר ליד גת גדולה ולצדה קבר חצוב וכבר אנחנו דורכים על אספלט ומדרכה מרוצפת.

נחצה את אזור התעשייה עד לנקודה שבה הכביש פונה בחדות ימינה, השביל ממשיך משולי הכביש באותו כיוון שבו הלכנו אל דרך עפר לבנה שתוביל אותנו ליער ברקת. ביער השביל עובר דרך שני אתרים מעניינים שמומלץ להתעכב בהם: חורבת תנשמת וגבעת הספלולים שממנה תצפית יפה לסביבה.

מהגבעה השביל יורד אל שוליו של שדה חקלאי, בדרכיו ניהנה מעצי שיזף יפים, שימשיכו ללוות אותנו גם בהמשך הדרך אל תל חדיד בנוף של גבעות נמוכות משובצות בשרידי בוסתנים – עצי זית ומשוכות צבר (את כביש 6 נחצה לצדו המזרחי מתחת לגשר).  כרם עצי זית שבעי שנים יסמן לנו שאנחנו מרחק דקות עליה בודדות אל ראשו של תל חדיד. מראש התל תצפית אל מרחבי בקעת לוד – שדה התעופה ומעבר לו מגדליה של העיר תל אביב. מהתל אל מצפה מודיעין נלך בתוך יער נטוע – שוליו הצפוניים של יער בן שמן.

נעבור לצד חניון "חנה וסע" ונחצה את כביש 433 מתחת לגשר וכבר אנחנו לצדו של מגדל התצפית – מצפה מודיעין,  נקודת הסיום.  


 

המלצות לינה באזור

אנשים טובים באמצע הדרך: לאורכו של שביל ישראל גרים תושבים רבים הפותחים בשמחה את בתיהם למטיילים ברצף לאורך השביל, למנוחה, לינה, מקלחת או כוס קפה.

מלאכי שביל ישראל בסביבה


כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים, החברה להגנת הטבע

 לכל המידע על שביל ישראל