חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל ישראל מקטע 18-19: יקום - שפך הירקון תל אביב

סוג פעילות: מקטעי שביל ישראל, טיולי מיטיבי לכת
אזור: מרכז->השרון וחוף השרון

11.8.19

  

                                                                 חוף סידנא עלי. צילום: מרים בן דב 

מסלול מגוון מאוד, הכולל נוף של מצוקים , דיונות , חופים יפים ופארק פיסול בטבע.

שביל ישראל מקטע 18-19

מפת המקטע

 

אורך המסלול: כ- 20 ק"מ.

עונה מומלצת: עונת הפריחה - ינואר-מרץ.

(מתאים לסתיו -אביב)

 

נקודות עניין לאורך המסלול

  • גן לאומי חוף השרון.
  • דיונות ארסוף.
  • גן הפסלים ארסוף קדם.
  • חוף סידנא עלי.

אופי המסלול

הליכה בנוף מישורי ובדיונות נמוכות. רוב המסלול לא מוצל אך לאורכו ישנם נקודות צל זמינות וחופי ים להתרעננות.

 

חשוב לדעת:

שערי הכניסה לגן לאומי חוף השרון נסגרים בשעות החשיכה. הכניסה ללא תשלום.
אסורה הליכה על החוף למרגלות אפולוניה, יש לעקוף את אפולוניה ממזרח.
 יש הרבה נקודות מים ואפשרויות לקנות אוכל או לשבת במסעדות . ליד תחילת המסלול, בכניסה ליקום בתי קפה ומסעדות גם בשבת. במסעדות החוף בהרצליה. במינימרקט ליד החנייה של חוף השרון


 נקודת התחלה (מצפון): תחנת הדלק בכניסה ליקום
נקודת סיום (מדרום): שפך הירקון
נקודות התחלה וסיום נגישות לתחבורה ציבורית-  תחנות אוטובוס על כביש 2 בכניסה ליקום. תחנות בסמוך לירקון- ליד חניון רידינג


 

תיאור המסלול 

ממתחם תחנת הדלק בכניסה ליקום חוצים בגשר הולכי רגל מעל כביש החוף מערבה וממשיכים כחצי ק"מ מערבה.

השביל פונה דרומה (במפות ישנות מופיע כסימון כחול), מגיע לפינת ישיבה מוצלת ומטופחת , עובר ממערב את קיבוץ געש ואת השכונה החדשה שליד הקיבוץ. ממערב לה נקודת תצפית יפה על הים.
עוד 100 מטרים דרומה מגיע למגרש חניה ללא אספלט. מי שמעוניין יכול "לקפוץ" הלוך חזור לחוף ים פראי ולא מוסדר. מדרום לחניה זו נמצא שער הכניסה הצפוני לגן לאומי חוף השרון (שער מסתובב). השביל עצמו הולך בצד המזרחי של השמורה, אך מומלץ מאוד לעזוב אותו לחצי שעה ולפנות עם שביל מסומן (יש גם שילוט) מערבה עד המצוק מעל הים. זהו ללא ספק אחד הקטעים היפים ביותר לאורך חופי הארץ, אבל שימו לב: המצוק כאן גבוה ויש סכנת התמוטטות במצוקי הכורכר, לכן אין לסטות מערבה מהשביל המסומן! הסימון האדום מגיע לקצה הדרומי של שביל המצוק ומתעקל מזרחה ואחרי 5 דקות פוגש בשער היציאה הדרומי את שביל ישראל. (מי שהולך כל הזמן על שביל ישראל יגיעו לקטע יפה של דיונות, קצת לפני השער הדרומי)
יוצאים מהשער והולכים דרומה אל כביש הגישה לארסוף. עוקפים את הישוב ארסוף ממזרח (לא להתבלבל עם ארסוף קדם) . אחרי הישוב מומלץ מאד לחזור מערבה בשביל נח אל תצפיות יפות נוספות מעל הים (תוספת של כ- 300 מ' כל כוון) . השביל עובר בין דיונות קטנות וצמחייה הפורחת נפלא באביב ותחילת הקיץ. כחצי ק"מ דרומית לארסוף יש "משטח המראה" למצנחי רחיפה. בסופי שבוע הוא הופך לחגיגה צבעונית. מאזור משטח ההמראה נחזור מזרחה ונראה מעט מזרחה מדרך העפר את הישוב הקטן ארסוף קדם. ישוב יוצא דופן מכל בחינה, כל-כך מיוחד ששמו אינו מופיע במפות. מומלץ לקרוא עליו באינטרנט ומומלץ ללכת בסמוך אליו אל "פארק דינה" – פארק פיסול מיוחד בטבע.
מפארק הפיסול נמשיך כ-1.5 ק"מ דרומה במקביל לגדר של מתחם תע"ש הישן, כשבאביב הרבה פריחה לאורך הדרך, עד כביש הגישה לגן לאומי אפולוניה. השביל עובר ליד הכניסה לגן הלאומי וממשיך דרומה למסגד סידנא עלי. אפשר לרדת ממגרש החנייה שמצפון למסגד אל החוף ולעבור ליד "בית המערות" של נסים. ואפשר ללכת עד אחרי המסגד ולרדת לחוף עם סימון השביל על הכביש הפנימי (הסגור לרכבים בשער ). כאן יש מי שתייה, אולי אפילו קרים, סככת מציל, סככות צל וחוף רחצה נפלא.
משהו קצר על סידנא עלי: במתחם המסגד יש קבר המיוחס ללוחם הקדוש סעידנא עלי (אדוננו עלי, סידנא זה קיצור, סידני זו עיר באוסטרליה שלא קשורה לכאן...) שנהרג לפי המסורת ב-1250 בקרב מול הצלבנים באפולוניה. בימי שישי מגיעים מוסלמים רבים להתפלל ולאכול. ביתר ימי השבוע שקט לרוב, ניתן לבקש מהשומר אישור כניסה, מילוי מים ושימוש בשירותים.
מי שזוכר את קטע החוף שממערב למסגד לפני שנים, הכיר רצועת חול יפה ורחבה. כיום נותרה ממנה רק רצועה צרה והמצוק חשוף יותר לסכנת התמוטטות. כל זאת "הודות" למרינה של הרצליה הנמצאת 2 ק"מ דרומה וחוסמת את מעבר רוב החול המגיע מדרום. זו אחת הסיבות החשובות להתנגדות הגופים הירוקים לבנייה של מרינות נוספות.
השביל הולך לאורך חופי הרצליה, בהם ניתן למצוא מים, שירותים, בתי קפה ומסעדות. בסוף חוף אכדיה יוצאים מהחוף אל מתחם המרינה ( "המפלצת" בפי חובבי הטבע והחופים) ומשם כ- 2 ק"מ דרומה עד חוף הצוק המוסדר לרחצה, מים, שירותים ועוד בתי קפה. עוד 2 ק"מ הליכה על חוף חולי רחב עד חוף תל ברוך המוסדר ומדרום לו עולה השביל על טיילת מונגשת לעגלות ממש ממערב לשדה דב ז"ל. המדרכה מגיעה לגשר קטן ממערב לתחנת רידינג והופכת לדק עץ רחב הצופה לים ולשפך הירקון. ( רגע של נוסטלגיה- זה המקום לחפש ביו-טיוב את סצנת שפך הירקון בסרט "בלוז לחופש הגודל" ).
מדרום לתחנת הכח נמצא תל עתיקות קטנטן ועליו עמוד בטון. זהו תל כודאדי והעמוד הוא אנדרטה בריטית לזכר צליחת הירקון במלחמת העולם ה-1 , כאשר הוא עדיין היה נהר שוצף ולא כמו היום, שהזרימה היא מהים אל הנחל...
כאן מסתיים המקטע, ליד הגשר החדש יחסית מעל הירקון והמעבר אל נמל ת"א על שלל בתי הקפה והמסעדות.
למגיעים ברכב לנקודת הסיום- מגרש חניה גדול למדי ופנוי לרוב נמצא כ- 300 מטרים מהגשר, יש ללכת לאורך הכביש הצמוד לתחנת הכח מהחנייה עד לגשר ושפך הירקון.
מי שמחפש תחנת אוטובוס- ימשיך לאורך הירקון מעט מזרחה עד חניון רדינג ושדרות רוקח.

המלצות בסביבה
פארק הפיסול בארסוף קדם - הפארק ע"ש דינה , תושבת המקום שנפטרה בטרם עת, יפה כל השנה ובעיקר עם הפריחה באביב. בוויז- ארסוף קדם (לא ארסוף) . פארק הפיסול מתחיל מצפון לישוב הקטן ונמשך ממערב ומדרום לו.
דיונות ארסוף - ראו בתיאור המסלול את האזור שמדרום לארסוף וממערב לשביל ישראל.
חוף געש - כאמור הירידה אליו בדרך ג'יפים מהחנייה הצפונית של גן לאומי חוף השרון. אין בחוף שירותים , מים ומציל והרחצה בים לא מומלצת בגלל הסלעים, אך יש בו לגונות רדודות המתאימות לילדים. קטעים מסוימים, רחוקים קצת מנקודת הגישה לחוף, פופולריים בלבוש אדם וחוה...

 

המלצות לינה באזור

אנשים טובים באמצע הדרך: לאורכו של שביל ישראל גרים תושבים רבים הפותחים בשמחה את בתיהם למטיילים ברצף לאורך השביל, למנוחה, לינה, מקלחת או כוס קפה.

מלאכי שביל ישראל בסביבה


כתב: עומר שפירא, רכז תוכן אגף תיירות, החברה להגנת הטבע

 לכל המידע על שביל ישראל