חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

פארק הרצליה ובריכת חורף "הבאסה" - טבע עירוני בהרצליה

סוג פעילות: טיולי טבע עירוני
מאפיינים נוספים: טיול מעגלי
אזור: מרכז->גוש דן ומישור החוף

לאן להגיע     סיפור דרך     רוצים לדעת עוד?     שומרים על הטבע     דווחו לנו

 

פברואר 2019


בליבה של הרצליה, מסתתרת לה פנינת פנאי ונופש המשלבת פארק מטופח לכל המשפחה, עם מדשאות, מתקנים ובריכת נוי, ופארק טבע פסטורלי שבסיסו בריכת החורף של "הבאסה".

המילה "באסה"בערבית, משמעותה ביצה בעברית, ואולי משום כך הפכה בסלנג לתאור של מצב "מבאס". 

בריכות החורף התקיימו בעבר במרבית שטחי החמרה של מישור החוף ולהן חשיבות רבה בשמירה על ערכי הטבע הייחודיים של מישור החוף.

      

    

     יאורית מצרית


פארק הרצליה הוא דוגמא נהדרת לשילוב אתר טבע עירוני איכותי בתחומי העיר הבנויה. בתחומי הפארק מתקיים מגוון ביולוגי עשיר במיוחד, הכולל חברות שונות של בעלי-חיים, ביניהם ציפורים, יונקים, זוחלים, דו-חיים, פרפרים ועוד, ומיני צומח רבים, חלקם נדירים מאוד.

  

 

 

 

 

מידע ראשוני

מתאים בעיקר למשפחות.
עונה מומלצת: כל השנה (לתצפית בבריכת החורף רצוי להגיע לאחר גשמי חורף משמעותיים ועד שלהי האביב, בהתאם לעונת המשקעים הספציפית).

גישה: רגלית/אופניים. ללא סימון שבילים.
אורך המסלול: עד 3.5 קילומטר, כולל 2 חלקי הפארק ותצפיות.
הערכת משך הליכה: שעה-שעתיים.
סוג המסלול: מעגלי.

מאפיינים נוספים: הפארק מחולק לשניים: פארק הרצליה הכולל מתחם ספורטק, מתקני ילדים, בריכת נוי, מדשאות וגינון מטופח ובריכת חורף "הבאסה". 

 

לאן להגיע?

הפארק ממוקם בין החלק המזרחי של העיר לבין חלקה המערבי. הגישה הנוחה היא ממחלף שבעת הכוכבים בנתיבי איילון. לבאים מחוץ להרצליה, מומלץ להגיע דרך כביש החוף או נתיבי איילון. למגיעים מכביש החוף, יש לפנות לכיוון הרצליה במחלף הסירה, לעבור את מחלף שבעת הכוכבים ולפנות ברמזור הראשון אחרי המחלף שמאלה לכיוון קניון שבעת הכוכבים. בכיכר הצמודה לקניון יש לפנות שוב שמאלה לרחוב בן ציון מיכאלי, ומיד אחרי ימינה לחניה הדרומית של הפארק.


לבאים מנתיבי איילון, יש לפנות ימינה במחלף שבעת הכוכבים, פנייה שמאלה ברמזור הראשון והמשך כמתואר למעלה. ניתן להגיע לפארק רגלית מתחנת הרכבת של הרצליה. יש לצאת מהתחנה לרחוב בן ציון מיכאלי ולפנות שמאלה לחניית הפארק, דרכה מגיעים לפארק עצמו.

 

 

בוציץ סוככני  

אנפית סוף

 

סיפור דרך
בסיור בפארק ניתן לשלב ביקור בבריכות החורף "הבאסה" וביקור בחלקו האינטנסיבי של הפארק.


בחלקו המפותח של הפארק מסלולי הליכה, ריצה ורכיבה, מתקן משחקים אתגרי לילדים, מתקן משחקים מוצל לפעוטות, בית קפה, בריכת נוי ומדשאות נרחבות. נמליץ להתחיל את המסלול בחלקו "הטבעי" והוותיק של הפארק הנמצא בחלקו הצפון מערבי. בחלק זה מצויות בריכות החורף "הבאסה" (ביצה בערבית) המתמלאות ממי הגשמים ומחזיקות מים עד ראשית הקיץ ובשנים טובות עד אמצעו. בריכות חורף אלו משמרות את נופי הביצה שהתקיימו בעבר בשטחים רבים במישור החוף והן מזמינות אותנו להכיר את עולם החי והצומח הייחודי לבית הגידול.

 

באתר הוסדרו שבילים רבים, מסתורי תצפית על ציפורים וספסלים ואף מתקיימות בו פעילויות מחקר ופעילויות חינוכיות שונות, עליהן ניתן לעקוב בדף "טבע עירוני בפארק הרצליה" בפייסבוק ובאתר עיריית הרצליה. בחורף ובאביב בולטים בשטחי ההצפה עופות מים רבים כדוגמת ברווזים מהמינים ברכיה, מרית צפונית ושרשיר מצוי, ועופות מים כדוגמת קורמורן גדול, לבנית קטנה, אנפה אפורה, מגלן חום, תמירון ועוד. כשהתנאים מתאימים ומי הבריכות מחזיקים מים רבים לתוך האביב והקיץ, מקננים כאן עופות כאנפית גמדית, טבלן גמדי, ברכיה, סופית, אגמית, קנית קטנה ועוד.

 

בנוסף, במקום שפע בעלי חיים מקבוצות שונות, דו-חיים כמו קרפדה ירוקה, צפרדע נחלים ואילנית מצויה, חסרי חוליות שונים כסרטנים ירודים ומעט יונקים כמו נמייה. בשטח ניתן למצוא גם חברת צומח של בתי-גידול לחים כמו אגמון ימי, בצעוני מצוי, קנה מצוי ועוד. צמחים נדירים שניתן לראות באתר כוללים בוציץ סוככני השופע פריחה נהדרת בחודשי האביב ומגיע באזור זה לגבול תפוצתו הדרומי. בנוסף, בחודשי הקיץ ניתן לראות בנקודות מסוימות לצד גדות בריכות החורף מרבדי פריחה של נענעת הכדורים. בריכה אחת מלאכותית שנחפרה כבריכת שיקוע בסמוך לכביש הראשי אוגרת מי תהום משך כל חודשי השנה ובה מוצאים מפלט חלק מעופות המים ובעלי חיים נוספים בחודשי הקיץ היבשים.

שביל הליכה חוצה את אזור הבאסה ומגיע לחלקו הצפון-מזרחי של הפארק. לאורך השביל נשתלו צמחי עב-קנה שכיח המשמשים כחיץ בין המטיילים ובין בריכות החורף וכך מעודדים את עופות המים להגיע ולהתיישב בשטח. בחלק זה של הפארק, ישנו פארק אופניים וסקטים אתגרי, גבעה מלאכותית עליה נשתלו צמחי ארץ-ישראל המייצגים את המרחב הגיאוגרפי של מישור החוף, ושני מסתורי תצפית על ציפורים (ממערב וממזרח לשביל ההליכה הראשי).


אחרי הביקור בשטח הבאסה מומלץ להגיע עם הילדים לחלקו הדרומי של הפארק ובו מתקני משחקים וספורט, מדשאות ובריכת הנוי. בחלק זה ניתן לסיים את היום בפיקניק או בבית הקפה.

 

איך שומרים על הטבע באזור?

במסגרת שמירה על ערכי הטבע בפארק נעשים צעדים לשיקום התשתיות הטבעיות במרחב והגדלת מגוון המינים הקיימים בו. בהתאם לטיבוע ציפורים, סקרי צומח, ניטור פרפרים ועוד, נעשות בפארק פעולות ממשק הכוללות כיסוח צומח עונתי בחלקי הפארק האינטנסיביים -אך ורק לאחר פיזור הזרעים, שתילה של צמחי בר מקומיים אטרקטיביים לציפורים ומאביקים, כולל צמחים השרויים בסכנת הכחדה, הצבת תיבות קינון לעופות ועטלפי חרקים ועוד. על מנת להגביר את המודעות לערכי הטבע הייחודיים באתר וחשיבותם, נערכות בפארק פעולות חינוכיות, הכוללות הדרכות, שיתוף ציבור בתהליכי ממשק ועוד.

 

 

רוצים לדעת עוד?
בשלהי 2018 הסתיים סקר תשתיות טבע עירוני בהרצליה. סקר זה נערך ביוזמת עיריית הרצליה, במימון המשרד להגנת הסביבה ובוצע על ידי יחידת סקרי טבע עירוני של החברה להגנת הטבע. מטרת הסקר הייתה הערכה עדכנית ומהימנה של מצב החי והצומח בעיר, תוך בניית מסד נתונים שישמש את הרשות המקומית לניהול, שימור, טיפוח ופיתוח תשתיות החי והצומח בתחומה. תל מיכל הינו אתר שנסקר בסקר, בו נבחנו מצאי החי והצומח לאורך העונות השונות.
 
למידע מתעדכן ופעילויות שונות הנעשות בתל מיכל מומלץ לבקר בדף הפייסבוק של האתר, המנוהל על ידי צוות "וותיקים בסביבה" בהרצליה, שפועלים בהתמדה בשטח בשיתוף החברה להגנת הטבע: https://www.facebook.com/TelMichal/
.

 
  • כתיבה וצילום: אבנר רינות, יחידת סקרי טבע עירוני בחברה להגנת הטבע.

 

 רוצים לדווח לנו על ממצאי טבע עירוני בתל מיכל?

היכנסו לממשק הדיווח הייחודי שהכנו במיוחד בשבילכם!


בנוסף- תוכלו לדווח על הממצאים בקבוצת "תצפיות בטבע העירוני עם החברה להגנת הטבע"