חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

בורות לוץ

קוד פעילות: 204
סוג פעילות: טיולי משפחות, טיול מעגלי, חובבי לכת
מאפיינים נוספים: חשוף לשמש
אזור: דרום->נגב ומכתשים
24.7.2018
בורות לוץ נמצאים בהר הנגב המערבי - אזור הזוכה לכמות מוגברת של מים ביחס לכמות המשקעים הנמוכה בנגב, וזאת בזכות גובהו. עובדה זו נוצלה כבר בתקופתו של שלמה המלך, לפני כ-3000 שנה, כאשר המתיישבים באזור הפריחו את השממה במדבר ואגרו מים ומזון לתקופת הקיץ היבשה. בארות ומאגורות, מהם נראה בשפע במסלול, היו האמצעי לעשות זאת.
הבורות מלאים בדרך כלל אחרי החורף והגשמים, אך גם בסתיו כדאי לבקר במקום בזכות הפריחה, עצי האלה העתיקים והתצפיות המדבריות המרשימות, בעיקר מראש אלות, מעין גבעת חרוט שמטפסים עליה ומקבלים נוף פנורמי של כל האזור
באוקטובר 2017, ביוזמת רשות הטבע והגנים, סומנו על ידי הוועדה לשבילי ישראל שני מסלולים מעגליים נוספים על המסלול המעגלי הקיים שמסומן באדום, כך שכיום ניתן לבחור בין שלושה מסלולים.
 
מידע ראשוני:
 
 בורות לוץ מלאים. צילום: אפי פרי

מתאים בעיקר למשפחות ולמבוגרים
עונה מומלצת: חורף, סתיו, אביב
אורך המסלול: המסלול למאגורות המים – כ-2 ק"מ, המסלול לראש אילות– כ-7 ק"מ, המסלול לבאר חרשה- כ-8 ק"מ
הערכת זמן הליכה:  2-10 שעות
סוג המסלול: מעגלי
לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה הר הנגב
 
חשוב לדעת
המסלול נמצא בשטח אש, חובה לתאם טיול מול מת"אמ פיקוד דרום
אין לגעת בנפלים הנמצאים בשטח
 
לאן להגיע
נקודת התחלה וסיום: חניון לילה בורות לוץ  בוייז:חניון לילה בורות לוץ.
מצומת הרוחות על כביש 40 (כשעה נסיעה דרומית לבאר שבע או 10 דקות צפונית למצפה רמון) נכנס לכיוון בה"ד 1, נעבור את הבסיס על כביש בה"ד 1- הר חריף. נמשיך בכביש כארבעים דקות עד שנראה מצד ימין שלט חום המפנה לבורות לוץ. נפנה ונתחיל בנסיעה איטית על דרך עפר (כ-10 דקות) עד שנגיע לחניון הלילה, משם נתחיל את המסלול.
 
מבט על המסלול
סימון: שחור, אדום, ירוק, כחול
מפת סימון שבילים: 18 - מערב הר הנגב
 
סיפור דרך:
 
 
 לחצו להגדלת המפה
 
המסלול למאגורות המים – כ-2 ק"מ
 
האלה האטלנטית שבבורות לוץ. צילום: גיתית וייסבלום

מחניון הלילה נתחיל ללכת עם סימון השבילים האדום לכיוון מזרח ונזהה את הבורות במהירות כבר בתחילת ההליכה. באזור זה, ישנן כ-17 בריכות מים חפורות בסלע קירטון ומדופנות באבנים. אל הבורות מגיעות תעלות המנקזות את מימי הגשמים והשיטפונות. אלו הן מאגורות קדומות ששימשו לאגירת מי גשם ממדרונות הגבעות והן מלמדות על התיישבות עתיקה.
ההתיישבות באזור זה החלה כבר לפני 10,000 שנים אז הסתובבו באזור זה ציידים ומלקטים אשר השתמשו בכלי צור. הארכיאולוגים מכנים את המתיישבים ראשונים האלו בשם התרבות החריפאית על שם הר חריף הסמוך.
בבור המים נעזוב את השביל הממשיך לאורך המדרון ונרד אל ערוץ הנחל. במהלך ההליכה בערוץ חולפים על פני מערכת ענפה של טרסות הסוכרות את הערוץ לרוחבו. הטרסות הן שרידים ממערכת ההשקיה ששימשה את החקלאות הקדומה.
את דרכנו במסלול ילוו עצי אלה מיוחדים מאוד לאזור המדבר היבש, ופריחה נגבית יפיפייה המותאמת לעונה. המסלול מסתיים בחניון הלילה, ממנו התחלנו ללכת.
 
המסלול לראש אילות– כ-7 ק"מ
מהצד הצפון מערבי של החניון מתחיל הסימון הירוק, הסימונים הראשונים הם על אבנים גדולות שתוחמות את החניון מצפון.
נעלה דרך הערוץ ונחצה קו פרשת מים. נבחין בטרסות וצמחייה מדברית. נרד אל ערוץ נחל אלות ונעבוק בדרך מפגש עם שביל  שחור, אנו נמשיך עם הסימון הירוק. לאחר מספר פיתולים נפגוש עצי אלה אטלנטית עתיקים ומיוחדים שילוו אותנו לאורך הדרך.  הימצאותם של האלות האטלנטיות בנגב היא עדות לתקופה בה כמות המשקעים היתה רבה יותר באזור ואפשרה את קיומו של העץ. יש המתארכים את גיל האלות "הוותיקות" לכ-800 שנה!
לאחר מפגש נוסף עם השביל השחור נמשיך עם הסימון הירוק עד שנגיע לאוכף של ראש אלות, מהאוכף נלך על שביל אדום לפסגה, לתצפית פנורמית על האזור ולאחר מכן נחזור אל השביל הירוק. נלך על שמאלה על השביל הירוק, עד להתחברות לשביל האדום ליד האלה הגדולה, ומשם נמשיך דרומה בשביל האדום אל חניון הרכבים. 
 
המסלול לבאר חרשה- כ-8 ק"מ
מחניון בורות לוץ נפנה מערבה על שביל ירוק. לאחר כקילומטר נפגוש בפיצול עם שביל שחור ונמשיך עם השביל הירוק. לאחר חמש מאות מטרים נפגוש פיצול נוסף עם השביל השחור, כאן נעזוב את השביל הירוק מערבה עם השביל השחור. בשלב זה נלך לאורכו של נחל חורשה במשך כשלושה קילומטרים. לאחר כ-3 ק"מ השביל מתעקל לכיוון דרום ונגיע לבאר חורשה. לאחר המפגש עם הבאר נמשיך עם השביל לכיוון מזרח. כאן השביל עולה על השלוחה לאורך 2.5 ק"מ, עד שמגיע לתל. בדרך נעבור מדרגות סלע. לאחר 400 מטרים נפגוש בפיצול בין השביל השחור לשביל אדום. אנו נמשיך מזרחה על שביל ג'יפים. לאחר כקילומטר נגיע לפיצול בין שביל הג'יפים האדום לשביל כחול. אנו נמשיך צפונה עם השביל הכחול אשר יקח אותנו בחזרה לחניון בורות לוץ.    
 
רוצים לשמור איתנו על הטבע באזור?  הצטרפו אלינו     תרמו לנו          
 
      
 
  

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.