חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

בורות לוץ

קוד טיול: 204
סוג טיול: טיולי משפחות, טיול מעגלי
מתאים לגיל: 5+
דרגת קושי: קל-בינוני
אזור טיול: דרום->נגב ומכתשים

אורך המסלול: 2 עד 7 ק"מ

מפה: 18 - מערב הר הנגב

סימון שבילים: אדום, ירוק, שחור

תאריך עדכון המסלול: 24.10.17

 

בורות לוץ נמצאים בהר הנגב המערבי - אזור הזוכה לכמות מוגברת של מים ביחס לכמות המשקעים הנמוכה בנגב, וזאת בזכות גובהו. עובדה זו נוצלה כבר בתקופתו של שלמה המלך, לפני כ-3000 שנה, כאשר המתיישבים באזור הפריחו את השממה במדבר ואגרו מים ומזון לתקופת הקיץ היבשה. בארות וממגורות, מהם נראה בשפע במסלול, היו האמצעי לעשות זאת.

הבורות מלאים בדרך כלל אחרי החורף והגשמים, אך גם בסתיו כדאי לבקר במקום בזכות הפריחה, עצי האלה העתיקים והתצפיות המדבריות המרשימות, בעיקר מראש אלות, מעין גבעת חרוט שמטפסים עליה ומקבלים נוף פנורמי של כל האזור.

באוקטובר 2017, ביוזמת רשות הטבע והגנים, סומנו על ידי הוועדה לשבילי ישראל שני מסלולים מעגליים נוספים על המסלול המעגלי הקיים שמסומן באדום, כך שכיום ניתן לבחור בין שלושה מסלולים:

 

  • שביל אדום - שביל מעגלי בורות לוץ הקלאסי, בעל רמת קושי קלה ומתאים לכל המשפחה.
  • שביל ירוק - שביל מעגלי לראש אלות וחזרה, בעל דרגת קושי בינונית. העלייה לראש אלות מסומנת באדום.
  • שביל שחור - שביל מעגלי דרך באר חורשה. היציאה לכביש 10 נמחקה.

 מפת המסלול : להורדת הקובץ

 

הוראות הגעה למסלולי בורות לוץ


מצומת הרוחות על כביש 40 (כשעה נסיעה דרומית לבאר שבע או 10 דקות צפונית למצפה רמון) ניכנס לכיוון בה"ד 1 (ימינה למגיעים מצפון) ונעבור את הבסיס על כביש בה"ד 1 - הר חריף. נמשיך בכביש כארבעים דקות עד שנראה מצד ימין שלט חום המפנה לבורות לוץ. נפנה ונתחיל בנסיעה איטית על דרך עפר (כ-10 דקות) עד שנגיע לחניון הלילה, המהווה את תחילת המסלול.

 

תיאור המסלול

 

השביל האדום – כ-2 ק"מ

 

מחניון הלילה נתחיל ללכת עם סימון השבילים האדום לכיוון דרום ונזהה את הבורות במהירות כבר בתחילת ההליכה. באזור זה, ישנן כ-17 בריכות מים חפורות בסלע קירטון ומדופנות באבנים. אל הבורות מגיעות תעלות המנקזות את מימי הגשמים והשיטפונות. אלו הן מאגורות קדומות ששימשו לאגירת מי גשם ממדרונות הגבעות והן מלמדות על התיישבות עתיקה.
ההתיישבות באזור זה החלה כבר לפני 10,000 שנים אז הסתובבו באזור זה ציידים ומלקטים אשר השתמשו בכלי צור. הארכיאולוגים מכנים את המתיישבים ראשונים האלו בשם התרבות החריפאית על שם הר חריף הסמוך.
בבור המים עוזבים את השביל הממשיך לאורך המדרון ויורדים אל ערוץ הנחל. במהלך ההליכה בערוץ חולפים על פני מערכת ענפה של טרסות הסוכרות את הערוץ לרוחבו. הטרסות הן שרידים ממערכת ההשקיה ששימשה את החקלאות הקדומה.

את דרכנו במסלול ילוו עצי אלה מיוחדים מאוד לאזור המדבר היבש, ופריחה נגבית יפיפייה המותאמת לעונה. המסלול מסתיים בחניון הלילה, ממנו התחלנו ללכת.

 

השביל הירוק – כ-7 ק"מ

מהצד הצפון מערבי של החניון מתחיל הסימון הירוק  – הסימונים הראשונים הם על אבנים גדולות שתוחמות את החניון מצפון .
כאשר אנו עם הפנים צפונה, נפנה שמאלה עם הסימון הירוק , נעלה דרך הערוץ ונחצה קו פרשת מים. נבחין בטרסות וצמחייה מדברית. נרד אל ערוץ נחל אלות עד לחיבור עם הסימון השחור, אך אנו נמשיך עם הסימון הירוק.
לאחר מספר פיתולים נפגוש עצי אלה אטלנטית עתיקים ומיוחדים שילוו אותנו לאורך הדרך.  הימצאותם של האלות האטלנטיות בנגב היא עדות לתקופה בה כמות המשקעים היתה רבה יותר באזור ואפשרה את קיומו של העץ. יש המתארכים את גיל האלות "הוותיקות" לכ- 800 שנה.!
לאחר מפגש נוסף עם השביל השחור נמשיך עם הסימון הירוק ישר עד שנגיע לאוכף של ראש אלות – מהאוכף שביל אדום ייקח אותנו לפסגה, לתצפית פנורמית על האזור.

החזרה לחניון היא מהאוכף שמאלה עם השביל הירוק, עד להתחברות לשביל האדום ליד האלה הגדולה, ומשם כל הדרך חזרה בשביל האדום. 

לינה והדרכה באזור: בי"ס שדה הר הנגב

 

האלה האטלנטית שבבורות לוץ. צילום: גיתית וייסבלום

 
בורות לוץ מלאים. צילום: אפי פרי
 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.