חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל פסגה הר מירון

קוד פעילות: 13
סוג פעילות: טיולי משפחות, טיול מעגלי
אזור: צפון->גליל עליון ומערבי

 

נקודות עניין         מבט על המסלול        שומרים על הטבע

 

הר מירון הוא ההר השני בגבוהו ביותר במדינת ישראל. כבר מתקופת המנדט נשמר אזור הר מירון בזכות מגוון הצמחים ובעלי החיים הנמצאים באזור. עם הקמת מדינת ישראל נאבקה החברה להגנת הטבע לשמור על ההר, וכיום, כשנטייל במסלול נוכל להנות מחורש ים תיכוני עשיר וסבוך ומגוון בעלי חיים

 

 

 

מידע ראשוני:
מתאים בעיקר למשפחות
עונה מומלצת: כל השנה
אורך המסלול: 2 ק"מ
הערכת זמן הליכה: כשעתיים 
סוג המסלול: מעגלי
הדרכה ולינה באזור: בית ספר שדה אכזיב
חניוני יום: חניון הפסגה בתחילת המסלול
 
 

 

נקודות עניין בדרך

  • נקודת תצפית מכל צידי הפסגה.
  • מצפור הלבנון- לזכר אוריאל פרץ.
  • חלמוניות בעונת הסתיו. 

לאן להגיע 
נקודת התחלה וסיום: חניון הפסגה  בוייז: חניון הפסגה.

מכרמיאל ניסע לכיוון מזרח על כביש 85, נעבור את צומת רמה ובצומת חנניה נפנה שמאלה אל הכביש לכיוון מירון. אחרי הישוב מירון נפנה שמאלה בצומת מירון עם כביש 89. נעבור את הכפר גוש חלב ואת צומת חירם. בצומת סאסא נמשיך ישר לכיוון מערב, ובצומת הבא נפנה שמאלה לכיוון הר מירון. נמשיך בכביש עד סופו- בחניון הפסגה.
ממחלף אליפלט , נמשיך בכביש לכיוון מושב מירון עד לצומת חירם. בצומת נמשיך ישר לכיון קיבוץ סאסא, אחרי סאסא נפנה בצומת הראשון שמאלה לכיוון בית ספר שדה הר מירון, נחלוף על פניו ונמשיך בכביש עד סופו- בחניון הפסגה.

 

מבט על המסלול
סימון: אדום.
מפת סימון שבילים :
2- הגליל

 

 

 

  לצפיה בחלון מלא

 

סיפור דרך
מחניון הפסגה נתחיל לצעוד בשביל האדום לכיוון צפון. נגיע לתצפית יפה, ראשונה מתוך נוספות שנפגוש בדרך. אופי ההליכה פשוט ומלווה בחורש ים תיכוני טבעי ועתיק יומין. המסלול כולו הוא הקפה של פסגת הר מירון ללא הגעה אל נקודת הפסגה, עליו יושב בסיס צבאי של חיל האוויר. לאחר כקילומטר נחלוף על פני סימון שבילים שחור היורד אל חורבת חוממה. אנחנו נמשיך עם השביל האדום בהקפה ונגיע אל המצפור המערבי המשקיף אל בית ג'אן עד הגעה לשביל גישה לרכבים. נמשיך לצד הדרך עם הסימון האדום עד שנגיע לחניון הפסגה.

 

 

אירוס הלבנון. שיא צמיחתו בפברואר

  

  מבט על השביל 

 

רוצים לדעת עוד?

מצפור הלבנון: נקודת התצפית השלישית במסלול לזכרו של סגן אוריאל פרץ ז"ל (אח של אלירז פרץ ז"ל שגם הוא נפל בעת שירותו הצבאי על גבול עזה) נולד באופירה ונפל בקרב בלבנון ב25 לנובמבר 1998, שירת בגולני כמפקד מחלקת הסיור של גדוד 51, בן תורה ואוהב הארץ.

 

חלמוניות: במירון יש מגוון גאופיטים ובתוכו מתבלט פרח מדהים ביופיו, הפורח באזורים מעטים בישראל בעונת הסתיו לאחר הגשמים הראשונים וצבעו צהוב כמו חלמון ומכאן שמו- חלמונית. במירון נפוצה החלמונית הגדולה.

 

ג אופיט: צמח שבתקופה מסוימת מתים בו כל החלקים העל קרקעיים ונשאר רק איבר אגירה תת-קרקעי. מקור שמו של המונח ביוונית: גאה (Gea) - אדמה, פיט - צמח. פירושו - "צמח אדמה".

 

 

 

איך עוזרים לטבע ולסביבה בזמן הטיול?

 

  • החליפו את הכלים החד-פעמיים ברב-פעמיים. אל תשאירו זבל, קחו אותו אתכם.
  • הקפידו ללכת בשבילים המסומנים, כדי לא לפגוע בערכי הטבע.
  • נתקלתם במפגע, זיהום או פסולת? ראיתם חיית בר פגועה? דווחו למשרד להגנת הסביבה 
     
  • בשנים האחרונות עולה המודעות לנושא "זיהום אור". הכוונה לאור חזק המפר את החושך הנחוץ לצמחים ובעלי חיים (וגם לאדם) על מנת לקיים חילוף חומרים והתפתחות תקינה. "זיהום אור" נוצר בעיקר עקב עמודי תאורה, תאורת כבישים, בניינים ועוד והוא משפיע לרעה על הסביבה הטבעית. הבסיס הצבאי של חיל האוויר שוכן בתוך שמורת טבע ותאורת הגדר ההיקפית שהייתה מכוונת אל עבר החורש יצרה "זיהום אור". בפרויקט משותף עם צה"ל הותקנו חוסמי אור על הפנסים וכך תפסנו "שתי ציפורים במכה אחת": הגדר ההיקפית מוארת כנדרש אך ללא הטלת אור מיותר לתוך החורש.

החברה להגנת הטבע היא עמותה עצמאית ללא מטרות רווח.

אנחנו כאן כדי לפעול ולחנך לשמירה על הטבע והסביבה.

יחד עם הציבור, אנחנו פועלים להוביל לשינוי. הכוח שלנו בידיכם,  הצטרפו אלינו !      

 

 

  • כתיבה וצילום: רועי השמואלי, בית ספר שדה גליל  

 

 


הטיולים הקרובים באותו אזור