חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חצבים פורחים וציפורים אין ספור!

22/09/2014
חצבים פורחים וציפורים אין ספור! (הגדל)

צילום: חנן כהן

 

"חצבים פורחים וציפורים אין ספור" מבטיחים לנו תיסלם, ואכן הסתיו מביא עמו הן חצבים והן גלי נדידה מרהיבים של ציפורים העושות את דרכן מאירופה לאפריקה.
יש אומרים כי שמו של החצב נובע מכך שהוא חוצב את דרכו לעומק בקרקע. הסבר נוסף הוא שמקור השם מהמילים "חצי אב", משום שהחצב מתחיל את פריחתו באמצע חודש אב.
אז מי הוא? החצב הוא צמח רב שנתי, בעל בצל הטמון באדמה (גיאופיט) ובו נאגרים חומרי מזון הדרושים לחצב להתקיים לאורך כל השנה. מסוף אוגוסט ועד אוקטובר פורח החצב בעמוד תפרחת מרשים ולבן, היכול להגיע עד לגובה של מטר! בעמוד התפרחת פרחים רבים המקובצים יחד, כאשר כל פרח פורח למשך יום אחד. בכל יום נפתחת קבוצת פרחים מעל לזו של היום הקודם.

נעמי שמר כתבה:
"זקוף ולבן פרח החצב
פצח הענן בזמר טיפטף
נשם חילזון את ריח הגשם
מיהר ויצא לדשא "
אפילו שריח הגשם עוד לא נישא באוויר, עכשיו הזמן למהר ולצאת אל הדשא ואל הטבע, לצפות בחצבים ובציפורים המקשטים את ארצנו!

היכן ניתן לראות את החצבים בתל אביב וסביבתה?
• ראש ציפור ותל גריסה (גבעת נפוליאון)- איזור מקסים ועשיר בטבע והיסטוריה, הנמצא בגבול רמת גן-תל אביב- כניסה מרחוב רוקח, מול בית מספר 74. משם אפשר לעלות על התל, ללכת לשבע תחנות או להסתובב בשטח הפתוח לפי החשק.
• מערות אפקה (ת"א)- אתר ובו מקבץ מערות קבורה עתיקות - בית קברות של יישוב שומרוני קדום- וסביבן ריכוז פריחה מרהיב בחורף ובאביב. חונים במפגש הרחובות דרזנר וגרונר, וצועדים רגלית אל השטח הפתוח שמצפון.
• גן קרטר (ת"א)- בין רחוב קוממיות בצפון ורחוב קלצ'קין בדרום.

 

אנא זכרו: החצב הינו צמח מוגן, צאו לנוף - אך בלי לקטוף! (אבל אפשר לצלם ולשתף את כולם!)