חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ילדים מובילים שינוי סביבתי

26/03/2017
ילדים מובילים שינוי סביבתי (הגדל)

קהילת ירושלים שמה לעצמה למטרה להטמיע את ערכי שמירת טבע, סביבה וקיימות בקרב כל האוכלוסיות המתגוררות בירושלים.

בשנים האחרונות צוות החינוך הסביבתי של קהילת ירושלים פועל רבות ברחבי ירושלים ומצליח לרתום את התושבים לעשייה סביבתית הן בבתי הספר והן במינהלים הקהילתיים.

לכבוד ראש חודש אדר, מערך החינוך הסביבתי של קהילת ירושלים קיים שני אירועים קהילתיים בשלוחות מינהלים קהילתיים חרדיים - בשכונת גבעת מרדכי ובשכונת החומה השלישית.  בתאריכים 26 ו-27 לפברואר הגיע צוות מדריכי החינוך הסביבתי לשלוחות מחופשים ושמחים, שם העבירו לילדים חרדים בגילאי 5-10 מגוון פעילויות בנושא שמירת טבע וסביבה: משחק "קליעה למטרה סביבתית" להגברת המודעות לצריכה מקיימת, היכרות עם צמחי מרפא הגדלים בעיר,  משחק "אלופי הנדידה" בנושא ציפורי בר,  יצירה מחומרים טבעיים, למידה חווייתית אודות המגוון הביולוגי של ישראל, ועוד.  באירועים השתתפו כ-400 ילדים ואימהות - היה כיף.

 

בסוף חודש מרץ, לכבוד ראש חודש ניסן ובמסגרת יום המעשים הטובים, התקיים יום שיא המיועד לאוכלוסייה חרדית בשכונת רמות , בהובלת קהילת החברה להגנת הטבע בירושלים ובשיתוף פעולה עם רמות למען הסביבה והמינהל הקהילתי החרדי. מטרת היום הייתה לחבר את תושביה החרדים של השכונה לצורך בשמירה על אתר הטבע העירוני מצפה נפתוח אשר היה בעבר תחת איומי בנייה ופיתוח.

באירוע, בהשתתפות מאות הורים וילדים, למדו המבקרים אודות האוצרות הגלומים במצפה נפתוח כגון: צמחי בר ועצים, מינים שונים של בעלי חיים וציפורים, ארכאולוגיה ועוד. כמו כן נעשו סיורים בשבילי האזור ואף נראו כמה צבאים שבירכו את המטיילים לשלום. בסוף האירוע קיבלנו פידבקים מאוד חיוביים מהמשתתפים ואף בקשות לקיים עוד אירועים כאלה בהמשך.

   

 

יום שיא ביער קהילתי יער מיר

 
 בי"ס תל"י מתמטי פסגת זאב צפון שוכן סמוך ליער הקהילתי יער מיר. תלמידי המועצה הירוקה של בית הספר אימצו השנה את היער במסגרת תכנית "אימוץ אתר" של מערך החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע.  במשך חמישה חודשים חברי המועצה, המורכבת מתלמידי כיתות ד' ו-ה, נפגשו כל שבוע עם מדריך החינוך הסביבתי שלנו אור משה, יצאו לסייר ביער, ולמדו על החי והצומח האופייני לאזור.  בתאריך ה- 27.03 התקיים אירוע יום שיא לתכנית, בו השתתפו כ-200 תלמידי ביה"ס מכיתות ב' ו-ג'.  חברי המועצה הכינו תחנות פעילות בהם הדריכו את התלמידים הצעירים, וכך העבירו להם את הידע הרחב שרכשו על הטבע בכלל ועל היער בפרט. תלמידי המועצה הדריכו סיורים  וזכו לפגוש בהם שפני סלע וצבי ארצישראלי. 

לסיכום כל התלמידים והמורים יחד הפשילו שרוולים ועשו מבצע ניקיון ביער, ואספו את כל הפסולת שמטיילים אחרים השאירו במקום. כולם  נהנו מאוד לבלות יום אביבי בין הפריחה המדהימה ביער, וגם לתרום לשימורו של מקום מיוחד זה.