חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

פרפרי באר-שבע

1/02/2019
פרפרי באר-שבע (הגדל)

פרפרי באר-שבע


בתחום העיר באר-שבע והסובב מתקיימים במשך עונות השנה ובייחוד באביב, כ-36 מיני פרפרים.

 

הפרפרים נחשבים כ"ביו-אינדיקטורים" (סמנים ביולוגים) נהדרים למצב השתמרות המרחב הטבעי, והם חיוניים גם בסביבה העירונית, בהתחשב בהיותם מאביקים חשובים ויעילים של מרבית הצמחים בעלי הפרחים, מה גם שהם מוסיפים צבע וחיוניות למרחב העירוני הבנוי.

 

כיום, רבים תושבי העיר והכפר שזורעים ושותלים בגינתם במיוחד צמחים המושכים מגוון פרפרים.

החברה להגנת הטבע מעודדת הקמה של גינות כאלו, הן במוסדות ציבור, גינות ציבוריות ועוד, תוך התמקדות בשתילה וזריעה של צומח מקומי, המתאים לאזור מבחינה גאוגרפית.

 

בבאר-שבע והסביבה כאמור, מגוון רחב למדי של פרפרים, בייחוד מינים האופייניים לחגורת ספר המדבר שמתחילה מדרום לכנרת ויורדת דרומה לאורך מזרח השומרון, רמת מדבר יהודה ובקעת ערד, ועד לגבעות גורל ובקעת באר-שבע. 

 

בין הפרפרים הייחודיים לחגורה זו המופיעים בתחום העיר באר-שבע ראוי לציון הפרפר כחליל קליאופטרה, אחד הנדירים בפרפרי ארצנו, שמופיע בגבעות מצפון לבאר-שבע. מין זה שרוי בסיכון חמור והוא אחד מ-14 מיני הפרפרים בישראל שהוכרזו כמינים מוגנים בשנת 2009.  פרפר זה, מצטיין בצבעי אפור-כסוף וכתמים כתומים בצידן התחתון של כנפיו, ובצבע תכול-סגלגל הדור בצידן העליון.

עוד מין ייחודי לאזורנו, מוגן ואנדמי לישראל וירדן, הוא הספרית ערבתית.

 

מיני פרפרים נוספים השכיחים במרחב ומושכים את תשומת הלב, כוללים את המינים כתום-קצה מדברי וירוק-כנף צהבהב. את שני המינים ניתן למצוא בשטחים הפתוחים סביב העיר ובמספרים נאים.בנוסף לאלו, קיימים במרחב העירוני של באר-שבע מיני פרפרים נוספים, שאת חלקם רובנו מכירים בשל הפופולריות שלהם בגינות מושכות פרפרים - זנב-סנונית נאה, לבנין הכרוב, לבנין הצנון, נימפית החורשף ועוד.טיפים מתומצתים להקמת גינה מושכת פרפרים:

1. שימוש במגוון טיפוסי צומח (עצים, שיחים, רב-שנתיים וחד-שנתיים), בייחוד צומח עתיר צוף.

2. שמירה על מרחבים פתוחים (שבילים צרים למשל) בגינה לשיטוט הפרפרים.

3. זריעה מחודשת של צומח חד-שנתי (עונתי), מקומי המתאים לאזור, מידי עונה (בסתיו). רשימות של מינים האופייניים לאזור ורצויים בשתילה ניתן למצוא בספרות וברשת.

4. שתילה/זריעה של צמחים פונדקאים וצמחי צוף ביחס שווה ככל הניתן. כך עשוי להתהוות מחזור חיים שלם של פרפרים בגינתכם הפרטית. 

 

 בהצלחה ופריחת חורף נהדרת.