חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

קורס פעילי סביבה 2014 לבוגרי כתות ח'

2/07/2014
 

שנת ה-ח' בחוגי הסיירות מוקדשת לעיסוק בנושאי קיימות ושמירת טבע. בסוף פברואר השנה, ערכנו סמינר ראשון בנושא, שהתקיים בחוות "אדמאמא", בניר משה. בסמינר זה למדנו כיצד לנהל אורח חיים מקיים וידידותי לסביבה וכיצד נוכל להשפיע על איכות הסביבה ברמה האישית. הסמינר הורכב ממספר סדנאות שהועברו במקביל, מתוכן יכלו החניכים לבחור באילו פעילויות לעסוק מתוך שלל הפעילויות המוצעות (יצירה בחומרים ממוחזרים, לקטות, בנייה בבוץ, קומפוסט, בניית אחסניה למדבירים טבעיים, סדנה בנושא טביעת רגל אקולוגית, טיול בדגש אקולוגי ועוד). 

 

בסמינר הנוכחי (סוף יוני) עסקנו באקטיביזם סביבתי-חברתי במטרה להשפיע על איכות הסביבה בקנה מידה גדול יותר, זאת תוך שמירה על עקרון הבחירה. ואכן, בחלקו השני של הסמינר החניכים בחרו לפעול באחד מהנושאים שהוצגו להם במהלכו. הנושאים בהם עסקנו הם סוגיות מתוך דוח האיומים האחרון על השטחים הפתוחים. במהלך שלושת הימים הראשונים החניכים למדו אודות איומים אלו באמצעות מפגש ישיר וחוויתי עמם, דרך טיול בשטחים המאוימים ומפגש עם אישים רלוונטיים העוסקים בהם. תוך כדי הסמינר, חוויות החניכים תועדו במלל ותמונות בדף באתר החברה להגנת הטבע.

 

יעל לביא-אפרת פגשה אותנו ביומו הראשון של הטיול בתל מגידו וסיפרה על התוכנית להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג שם. שחף מבית ספר שדה חוף הכרמל הצטרפה אלינו ליום השני בו דיברנו על חולות קיסריה, פיתוח ג'סר א-זרקא, זיהום אור ומדיניות הדיג בים התיכון. ביום השלישי נפגשנו בחיפה עם אלכסנדר, רכז הואדיות בעיר, שם ביצענו משימת פריצת שביל ולמדנו על האיומים על הואדיות בחיפה מפי חנן, רכז חוגי הסיירות בחיפה, שסיפר כיצד התפתח נושא הואדיות מתוך פעילות חניכי החוגים. כמו כן נפגשנו גם עם אלה אלכסנדרי, מנהלת קהילת חיפה. את אלה פגשנו בפארק הכט, שם דיברנו על טבע עירוני, סוגיות של שימור מול פיתוח בחיפה, נושא הקיטוע בין העיר לחוף ושיקוע הרכבת. בסיום היום השלישי הגענו ליער הפיות בבית אורן והחניכים בחרו בנושא לפעילות. שתי ההצעות שהועלו על ידי החניכים היו פעילות באחד מואדיות חיפה או פעילות בחולות קיסריה. אחרי דיון ומאמצי שכנוע מרשימים משני הצדדים, חולות קיסריה נבחרו ברוב קולות. בשלב זה נבחר גם סלוגן לקמפיין, "חולות או לא להיות" שעליו החלה נעמה לעמול במרץ והפיקה לנו חומר פרסומי מרשים ביותר.  

 

בחלקו הראשון של היום הרביעי צפו החניכים בסרט "מידה כנגד מידה" לשם השראה ועברו סדנאות הכנה לקראת הפעילות שכללו הקניית כלים בתחום התכנון והפקת פרויקטים, מיומנויות שכנוע וכלים בחשיבה יצירתית. בחלקו השני של היום החניכים עסקו בתכנון הפרויקט, כאשר הכוונה הייתה לערוך את התכנון בקבוצות המקוריות ולערוך תחרות ופאנל שופטים על מנת לבחור בפרויקט המנצח. בשלב זה התרחש דבר מדהים, שכל המדריכים מתארים אותו כרגע המכונן בסמינר: החניכים "שברו" את התחרות והחליטו לעבוד ביחד תוך שהם דנים ביניהם על הרעיונות של כולם. התכנון היה להתחלק למספר צוותים שיהיו אחראים על הפקת סרטון תדמית, כתיבת דף מידע ועצומה, החתמת אזרחים על עצומה ופעילות הסברתית בשטח, שכללה צילום של אזרחים עם החומר הפרסומי וראיונות. אנו מוכרחים לציין, שעמדנו המומים לנוכח המוטיבציה והאמביציה של החניכים, שהפיקו את האירועים הללו לפרטי פרטים, כתבו מסמך מרשים ביותר, תסריט שלא היה מבייש חברת הפקה מקצועית ואף הוציאו את כולם לפועל באפס זמן.  

 

תוצרי הסמינר: בחרנו לערוך את הפעילות ההסברתית בקניון באור עקיבא, שם צולמו אזרחים בהפגנת תמיכה, רואיינו וחתמו על עצומה. 

 

 

ברצוננו להודות לכל מי שעשה במלאכה ואפשר את הוצאת הפרויקט המדהים הזה אל הפועל: למטה חוגי הסיירות, בראשות גילי בצלאל על שאפשרו לנו לחלום ובגדול. אין ספק שזה חלחל מטה עד אחרון החניכים. ליעל לביא-אפרת, על ההירתמות המרשימה, על הליווי לאורך כל הדרך, המידע החשוב והרלוונטי והנכונות להעמיק בדברים וגם על התמונות המקסימות ששימשו אותנו להפקת החומר הפרסומי. לנעמה שטרנפלד מאגף השיווק על החיבור המיידי, ההתלהבות, העבודה הרצינית והמחויבות הרבה. לאלה אלכסנדרי על ההתלהבות והעידוד, על המפגש המרשים והחיבור עם צוות הקהילה, על הסיוע הלוגיסטי בהפקת החומרים ובתפעול הסמינר. תודה לחנן על המפגש ולאלכסנדר על הסיור המלמד מאוד בואדי עמיק. לרונית זאבי וקהילת באר שבע על ההשראה ועל הסיוע הלוגיסטי והשאלת הציוד. לדן ולאמי מיער הפיות בבית אורן, על שסיפקו את התפאורה המושלמת לתהליך היצירתי. תודה לליאלי, לנעמה ולשחף מבית ספר שדה חוף הכרמל על האירוח והסיוע, מאחורי הקלעים ובחזית הבמה. תודה לצוות ההדרכה המעולה על פיתוח הסמינר והוצאתו לפועל: יהוא ויובל מגרעין דב"ש, אופק וצוף מחו"ס דרום ועמית ולוטן מחו"ס ירושלים. מעל לכל, תודה לחניכים שלא הפסיקו להרשים אותנו במשך הסמינר כולו.

 

 

בברכת המשך פעילות סביבתית פורה,

מאיה אשחר ושניר אלמוג, רכזי הקורס.