חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הנה באה הרכבת? צעדת הרכבת לאילת - יומן מסע

7/04/2014

בעקבות החלטת הממשלה לקדם את פרויקט הרכבת לאילת, יצאו 20 צעירים מהחברה להגנת הטבע למסע מחאה על תוואי הרכבת העתידי. בתום מסע בן 200 ק"מ שארך 6 ימים, נכנסו הצעירים בשערי העיר. אלו רשמיו של אוריעד אליאור, ש"ש בקהילת ב"ש והסביבה, מיומו הרביעי של המסע המיוחד.

 

וואו, איזה כיף! אין כמו רכיבה במדבר, אין תענוג שדומה לזה. אין ספק שהיה מעבר חד – מהליכה ארוכה לרכיבה מייגעת – אבל זה מה שעושה את זה דווקא עד כדי כך כיף ושובר את השגרה. למרבה המזל, מזג האוויר גם התחיל להתקרר קצת, לא שהיה לנו קר באיזושהי נקודה ביום אבל הרגשנו את ההקלה מאתמול. בגדול המסלול היה די פשוט: דרומה מחצבה ועד פארן. רכבנו בין 50 ל-60 ק"מ בלא מעט שעות, ממש לאורך הגבול עם ירדן. כל האזור היה מלא בשיטים מלאי קוצים שאיימו לחורר את צמיגי האופניים, אבל זה לא באמת מה שמפריע למי שמחפש צל.

 

אני אישית מאוד אוהב לרכוב על אופניים ובאמת ששמחתי על ההזדמנות לחזור ולטייל גם בדרך הזאת. מרגישים את האחוריים טוב טוב אחרי יום רכיבה ארוך אך ללא ספק – זה פשוט שווה את זה. הנוף הנהדר שמסביב, יחד עם הרוח ששורקת באוזניים והמישורים האינסופיים האלה, אי אפשר להישאר אדיש. "מי אני? מה אני? כמה טחינה אפשר למרוח על סנדוויץ' אחד?" זה רק לקט מההרהורים שעוברים בראש תוך כדי הרכיבה. זה ממש כיף לראות איך קנה המידה משתנה, איך פתאום עשרה ק"מ זה עניין של פחות משעה, כמה הנוף ותוואי השטח יכולים להשתנות בזמן כל כך קצר. זה לגמרי טיול אחר, בין אם מבחינת המאמץ הפיזי או בין אם בדברים שרואים ובמהירות שבה הם חולפים על פניך. כל מי שאוהב לטייל חייב לעצמו לפחות איזה יום אחד של רכיבה טובה, להרגיש איך זה לחרוך את השבילים ולהשאיר אבק לחרדונים (סתם! אנחנו דואגים להם).

 

בפעם הבאה שאני אסע בערבה אני אעריך הרבה יותר את המרחקים העצומים האלה שצריך לגמוע. זה גם עוזר להבין כמה הנגב גדול, איזה חלק מרכזי הוא במדינה שלנו, גם אם הוא קצת רחוק. המקומות האלה גורמים לי להרגיש כאילו אני התייר. בדרך כלל אני רגיל שאני זה שקובע דברים בחיים שלי, בין אם מדובר במה אני אעשה מחר או במה אני הולך להכין לעצמי לאכול, אבל במדבר זה אחרת לגמרי. פה באמת אפשר להבין קצת פרופורציות, לדעת שיש דברים שיותר גדולים ממך – ובהרבה. במדבר אתה לא קובע מה הולך לקרות – זה הוא שמכתיב לך את התנאים ואתה פועל בהתאם. בסופו של יום זה דווקא נותן תחושה הרבה יותר טובה. יצאתי להתמודד עם המדבר – אפילו אם אני לא יודע איך משחקים. כנראה שצריך לשרוד אותו לא פחות משצריך ליהנות ממנו. איזו מדהימה הערבה הזאת, אין דברים כאלה!

 

כתב:

אוריעד אליאור, שנת שירות בחוגי סיור באר שבע

 

רוצים לקרוא על המסע לאילת? לחצו כאן

 

 

 

תמונות מהמסע שלנו