חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חינוך סביבתי למען הציפורים

ישראל היא מעצמת ציפורים עולמית!


בה מקננים 206 מיני ציפורים, ביניהם 35 מינים הנמצאים בסכנת הכחדה כגון הנחליאלי הצהוב, השרקרק המצוי והבז האדום. אליהם חוברים 283 מיני עופות הנודדים מאירופה ומאסיה לאפריקה, החולפים על פני הארץ בשתי עונות הנדידה. ישראל מציעה לעופות מגוון רחב של אזורים ביו-גיאוגרפיים ועושר במגוון מקומות מחיה. יחד עם זאת, המגוון הביולוגי בישראל נמצא בסכנה, ושמירה עליו ועל השטחים הפתוחים, על ציפורים ובתי גידולן הינה אחת מהמשימות החשובות לקיומנו.

הסביבה הקרובה לביתנו, מזמנת לנו מפגש מתמיד עם ציפורים, הן מצויות בכל מקום וניתן לצפות בהן מהחלון, מתחנת האוטובוס וכמובן בפארק, בגינה ובטבע. כך שאין צורך להרחיק לכת בכדי לראותן, מספיקים החצר או המרחב שליד הבית. הסביבה הקרובה בעיר יכולה לזמן מפגש עם ציפורי שיר מקומיות, ובה בעת לזמן מפגש עם דילמות סביבתיות, כגון מינים פולשים או איומים עקב חוסר מקומות לקינון וכדומה. בצפון באר שבע למשל, בשנים האחרונות, נצפו מושבות של בזים אדומים אשר היו עד לאחרונה מין בסכנת הכחדה.

צפרים צעירים בנווה שלום

במסגרת הפעילות לשמירה על מגוון המינים של הציפורים משתתפים תלמידי כיתות א'-ב', בבית ספר נווה שלום, בתוכנית 'הצפרים הצעירים' של החינוך הסביבתי. התכנית מהווה פלטפורמה לחיבור הילדים לסביבה הקרובה, ולמתן כלים לעשייה סביבתית משמעותית, זאת באמצעות זיקה לנושא הצפרות.

בתוכנית זו התלמידים מכירים את מגוון הציפורים שבסביבה הקרובה, מתנסים בתצפית ובספירת ציפורים, לומדים על מאפייני הציפורים ועל חשיבותן למערכת האקולוגית. בנוסף לכך יוצאים התלמידים לסיורים מחוץ לבית הספר ופועלים למען זימון ציפורים לחצר בית-הספר תוך עשייה משותפת של מורים, תלמידים והורים.

אנו שמחים לשתף אתכם בתמונות מהפעילות שהתקיימה בחודשיים האחרונים, בהן החלו התלמידים להיחשף למגוון הציפורים הרחב הקיים בסביבה הקרובה לביתם בזכות מחקר בבית הספר וסיור התבוננות בשטח הסמוך אליו – היה נהדר!

 צילום: מורות התלמידים בבית הספר נווה שלום