חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

צפייה בכוכבים

יוצאים לצפות בכוכבים בטבע שסביב באר שבע

לאחר סוף חנוכה, בלילה שבין יום חמישי ה13/12/18 ליום שישי יהיה כבכל שנה, שיא מטר הג'מינידים, שהם מטאורים, או בלשון העם: כוכבים נופלים. השנה באופן סמלי יצא שעם הדלקת החנוכייה במלואה בסיום חג האורים, שסמלו הוא האור היוצא מן החשיכה, נוכל לצפות במטר. אם ברצונכם לצאת לטיול צפייה במטר הג'מינידים בערבה, לחצו כאן.

אנחנו שגרים במדבר, לא צריכים להרחיק לכת כדי ללכת לראות את כוכבי הלכת. כדי להתרחק מזיהום האור שסביב העיר אנחנו יכולים לנסוע לאזורים שונים במדבר, לאזור מצפה רמון או אפילו לא רחוק בכלל: לגן הפסלים של חצרים.

 

פסל הפסנתר בגן הפסלים של חצרים, מצילומי יהודית גרעין-כל, מתוך אתר פיקיויקי.

זמן אידיאלי לצפייה:

בדרך כלל שיא המטר מתרחש בין חצות לשעות שלפנות בוקר, אך אין הכרח להגיע דווקא בשעה זו, אפשר ללכת לצפות כבר משעות הלילה המוקדמות (22:00 והילך). כדאי לשכב על הגב עם המבט לשמיים לכיוון דרום-מזרח, להוציא את ערכת הקפה או הגיטרה שהבאתם ולחשוב על משאלה להביע.

במהלך כל ימות השנה, מומלץ לבקר שוב, לאור יום או בשקיעה ולראות את 40 הפסלים שהוצבו כאן לאורך 5 הק"מ של המסלול, המסתיים בכניסה למוזיאון חיל האוויר. אפשר גם להגיע למקום עם כלבים, כיוון שהמקום אינו שמורת טבע.

עוד זמנים קבועים של מטרות (שזה מטר ברבים) מטאורים (מתוך אתר האגודה הישראלית לאסטרונומיה):

איך מגיעים? 

באוטו: רק 5 דקות מבאר שבע, לפי יעקב טרנר.

עם ווייז: "גן הפסלים בחצרים".

בלי ווייז:  יוצאים מהכניסה המערבית של באר שבע, לכיוון חצרים (על כביש 2357). אחרי נסיעה של כ-5 ק"מ, קצת לפני קיבוץ חצרים יש שלט חום לפניה שמאלה לשביל עפר. פונים ונוסעים עד שמוצאים מקום נחמד לעצור בו עם הרכב.

בתחבורה ציבורית: קווי אוטובוס מספר 40 ו41 יוצאים מהתחנה המרכזית של באר שבע לחצרים. ההליכה מהקיבוץ לדרך הפסלים היא כ 5-10 דקות.

מפה:

 

עוד על זיהום אור, שמאמץ אותנו בחיפוש אחרי אתר חשוך לצפייה בכוכבים, וכיצד הוא משפיע עלינו ועל בעלי החיים, ניתן לקרוא באתר של החברה להגנת הטבע:  "טבע Biz"

https://tevabiz.org.il/tool/light-pollution/

 

מאחלים לכם הגשמת משאלות, עם או בלי כוכבים נופלים!