חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

'טבע השבת' יוצאים אל הטבע מתחברים לשורשים - סיכום אירוע שלישי בסדרה

3/07/2017
'טבע השבת' יוצאים אל הטבע מתחברים לשורשים - סיכום אירוע שלישי בסדרה

בתחילת חודש יוני ביום שישי שמשי וחם התקיים מפגש נוסף בסדרת מפגשים של פרויקט 'טבע השבת' והפעם המפגש התקיים בשיתוף עם רויקט 'חבורות שבת' של בית הילל אשר מטרתו היא לקיים פעילויות וארוחות שישי-שבת בקרב סטודנטים של כפר הסטודנטים באוניברסיטה העברית 

מטרת 'טבע השבת' היא להעמיק באחד מעקרונות הבסיס של השבת, כפי שהיא מוזכרת בתרבות היהודית – "זכר למעשה בראשית" ולקשר בין בריאת העולם וכל משאבי הטבע, לבין הצורך להכיר אותם מקרוב ולשמור עליהם.  

הידיעה כי השבת ניתנה לנו בין היתר, כדי שיהיה לנו פנאי להתפעל מהבריאה, להתבונן בה  ולהבין את החשיבות שבשמירה עליה, יוצרת רובד משמעות נוסף לטיול שבת בין אם במרחבים הפתוחים בין אם בעיר קרוב לבית. החיבור הבלתי אמצעי לטבע בכלל, ולטבע הקרוב לבית בפרט, מחזק את תחושת השייכות למקום ומגבש את הרצון לשמור על הטבע והסביבה.   

במהלך הפעילות הסטודנטים של האוניברסיטה העברית מפקולטה למדעי החברה ומבית הספר לתלמידי חו"ל נהנו מסיור מרתק מעין שריג אשר פותח את שביל המעיינות של ירושלים ועד לעינות עוזי ושם חיכתה להם הפתעה נעימה – פיקניק מרענן עם מופע מוזיקלי בביצועם של תלמידי בית הספר למוזיקת המזרח במוסררה ופירות קרירים. במהלך הסיור, בהדרכתם של מורן בביאן מדריכת חינוך סביבתי בקהילה ומרק שטיינגאוז, רכז פעילות ציבורית של קהילה , למדו המשתתפים אודות החורש הים תיכוני, המעיינות שבסביבה ועל הדיאלוג בין האדם לסביבה הטבעית.

במהלך הסיור דיברנו גם על מהות השבת כהזדמנות לעצור ולהתבונן, לעצור ולעשות משהו שובר שגרה כמו טיול ממש רגע לפני תקופת מבחנים. בנוסף דיברנו על העובדה המעניינת כי במסגרת סיפור הבריאה הוקצה יום שלם שמתאר את בריאת הצומח. יום זה מבטא את חשיבות הצומח הטבעי בשטחים הפתוחים כאחד מתוצרי הבריאה שניתן ליהנות ממנה עד היום וכי עולם הצומח למעשה מהווה בסיס לכל המערכת האקולוגית שלנו.

בסופו של המסלול נהנינו מהפירות המרעננים ומניגונים ספרדים מסורתיים אשר נוגנו על ידי חקלאי אזור הבלקן כאשר אלו ירדו אל השטח. בהחלט היה יום פורה, לא שגרתי ומלא פליאה. 

תודה למורן על הדרכה מקצועית וכיפית, תודה לחגי הירשמן מוביל 'חבורות שבת' על שיתוף פעולה מרענן ותודה למוזיקאים הנפלאים.

נתראה במפגש הבא!!  

לפרטים על מפגש הבא בסדרה לחצו כאן

 

   
   

צילום: מרק שטיינגאוז