חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, חנך היום את בית ראש הממשלה הישן - המחודש, בית לוי אשכול, בירושלים

21/12/2016

אתמול, יום שלישי, 20.12.16, חנכה החברה להגנת הטבע את משכנה החדש של קהילת ירושלים של החברה להגנת הטבע בבית לוי אשכול, משכנו הראשון של ראש הממשלה. כיבדו את האירוע בנוכחותם נשיא המדינה, מר ראובן ריבלין, השר להגנת הסביבה ולענייני ירושלים ומורשת, מר זאב אלקין וראש עיריית ירושלים, מר ניר ברקת.

בשנים 2016-2014 יצאו יד לוי אשכול והחברה להגנת הטבע, במיזם משותף, לסיום שיקומו של המבנה ופתיחתו לציבור, לאחר שנים ארוכות. כיום, עם פתיחתו המחודשת של הבניין, הוא מנוהל בשיתוף פעולה בין יד לוי אשכול וקהילת ירושלים של החברה להגנת הטבע. שני הגופים חברו יחד מתוך מטרות משותפות של פעילות חינוכית וציבורית והם משלבים כוחות בתפעול מרכז המבקרים הנמצא בבניין. המיזם המשותף של שני הגופים מהווה דוגמה לשילוב נושאי שמירת הסביבה והטבע בלב אזור מגורים, והחצר מדגימה כיצד טבע ועיר מתקיימים בהרמוניה ובכפיפה אחת . 

קהילת החלה"ט ממשיכה לפעול מבית לוי אשכול ולקיים ברחבי העיר פעילות ענפה בתחומי החינוך ושמירת הטבע .
מוזמנים ליצור קשר ולקחת חלק פעיל בפעילות קהילת ירושלים של החברה להגנת הטבע.

באירוע השתתפו גם רעיית ראש הממשלה, הגברת שרה נתניהו, יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג ורעייתו, מיכל, נציגי החברה להגנת הטבע ואנשי יד לוי אשכול.
הנשיא ריבלין הזכיר בדבריו את הקשר האישי שלו למבנה ההיסטורי בעל העבר המפואר: "אני נרגש להשתתף בחנוכת בית אשכול המחודש, הבית הזה הוא נקודת ציון בתבנית נוף נעורי. כאן, בחצר, היינו מפריעים לבן גוריון לישון, זה היה מגרש הכדורגל שלנו. יודעי דבר אומרים שאשכול היה מראשי הממשלה הטובים בישראל – הוא חיזק את הברית עם המערב והבלגתו הביאה לנו ניצחון בששת הימים. אשכול לא היה מנהיג של מחנה פוליטי אחד, חשוב ככל שיהיה. מרגע בחירתו כראש ממשלה, הוא היה מנהיג של כל ישראל. לאחר שביצר את מדינת ישראל כמדינת היהודים, אשכול הבין כי ישראל חזקה כדי להיות דמוקרטית לכל אזרחיה ולמען חוסנה, הסיר באופן סופי את המשטר הצבאי מעל ערביי ישראל. הוא היה מנהיג אמיץ, נדיב וראוי לבית הזה".

מעון ראש הממשלה ברחוב בן מימון בירושלים, נבנה ב – 1933, עבור יוליוס ג'ייקובס, בכיר בפקידות הממשל הבריטי וסגן מושל ירושלים. ב - 1946 נהרג יוליוס ג'ייקובס בפיצוץ מלון המלך דוד. משפחתו השכירה את הבית למטרות ציבוריות שונות. תחילה שימש לפעילות הסוכנות היהודית ומועדון חובבי התיירות, וב - 1950 הוסב על ידי ממשלת ישראל לשמש כמעון ראש הממשלה.

בשנים הבאות אוכלס המבנה על ידי ראשי הממשלה דוד בן גוריון, לוי אשכול וגולדה מאיר (שם התכנס המטבחון המפורסם). בימי כהונתו של משה שרת כראש הממשלה, האחרון נותר להתגורר במעון שר החוץ ובתקופה זו ניתנה זכות הדיור בבית לשר האוצר לוי אשכול ולרעייתו אלישבע. בתקופה זו גם שופץ המבנה.
עם סיום כהונתה של מאיר, ב - 1974 הועתק המעון למבנה חדיש והבית המיותם הוקדש לפעילות יד לוי אשכול, למימוש מטרותיה להנצחת זכרו ופועלו של ראש הממשלה אשכול.


 

 

הנשיא ריבלין
תמונות: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע