חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

"פינת העץ"

 

איך החוק מגן על העצים?

עורכת: ליאורה חמי-כהן


על פי "פקודת היערות" (פקודה מנדטורית משנת 1926, המגנה על עצים ויערות, ומתעדכנת מעת לעת), כל כריתה או העתקה של אילן מוגן או עץ בוגר טעונה רישיון מפקיד היערות גם אם העץ מצוי בשטח פרטי. כריתת עץ ללא אישור הנה עבירה פלילית.
מהו עץ בוגר? עץ שגובהו שני מטרים לפחות מעל פני הקרקע, וקוטר גזעו, הנמדד בגובה 130 סנטימטרים מעל פני הקרקע (גובה החזה בערך), הוא 10 סנטימטרים לפחות. ולעניין עץ במגרש שייעודו בתכנית בת-תוקף הוא מגורים – קוטר גזעו הוא 20 סנטימטרים לפחות.
מהו אילן מוגן? עץ זית, עץ חרוב או אילן המוגן לפי צו שניתן מכוח פקודת היערות עצים אלה מחוייבים ברישיון לכריתה או העתקה בכל גודל, ללא קשר להיותם עץ בוגר.
מהי העתקה? עקירה של אילן מוגן או עץ בוגר משורשו ונטיעתו במקום אחר, באופן שיבטיח את המשך צמיחתו.
מה בין גיזום לכריתה?
ענפי העץ אינם איבר מת. כל גיזום יוצר פצע בעץ דרכו עלולים לחדור מזיקים. למעשה, גיזום בלתי מקצועי הוא הגורם העיקרי לקריסתם של ענפים ולתחלואת עצים.
גיזום עצים הנו מקצוע המחייב הכשרה מתאימה. על פי המלצות משרד החקלאות ופיתוח הכפר, עבודות גיזום יעשו רק על ידי גוזם שעבר קורס גיזום עצים, נבחן בו בהצלחה והנו בעל תעודת "גוזם מומחה" מטעם משרד החקלאות ופיתוח הכפר. אמנם, גם בעל תעודת גוזם מומחה עלול לבצע לעיתים גיזום השחתה או גיזום המוגדר ככריתה בפועל?, אך סיכוייו לעשות זאת נמוכים בהרבה ותוצאות גיזום העץ יהיו ברוב המקרים טובות ותואמות לדרישות.
פעולת הגיזום היא התערבות האדם בגידולו הטבעי של צמח על ידי הסרת ענפים. פעולה זו נעשית כדי להתאים את הצמח (עץ) לסביבתו, לשפר פריחה או פרי, לחזק את שלד העץ או להסיר חלקים פגועים או יבשים. פעולת הגיזום בעצים דורשת ידע בפיזיולוגיה של הצמחים, היכרות קרובה עם העץ, והכרת אורחות חייהם ותגובתם האפשרית לפעולת הגיזום. היא דורשת מיומנות והתמחות מעשית בביצועה, וכלים טובים ומתאימים. גיזום ענפים עלול במקרים רבים לגרום להיחלשות העץ, ניוונו ואף תמותת העץ.
פעולת הכריתה: הסרת אחדים מענפי העץ, או הסרת כל נופו של העץ, בלא הותרת בדים. ועל פי החוק – פקודת היערות: "כריתה": חיתוך הגזע המרכזי של אילן מוגן או עץ בוגר בלא הותרת בדים, וכן כל פעולה הגורמת או העלולה לגרום למותו של אילן מוגן או עץ בוגר, לרבות ריסוס, הרעלה, הסרת קליפת העץ, שריפת העץ, חיתוך שורשיו או בנייה בתוך תחום קוטר צמרתו או עקירה, למעט עקירה במהלך העתקה.  

  

 

 

עצים ומגוון מינים בעיר

כתיבה: ישראל גלון, שה"מ, משרד החקלאות ופיתוח הכפר; עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע; תמר עמית, אגף יער ואילנות, משרד החקלאות ופיתוח הכפר

העצים מהווים חלק משמעותי מהנוף המשולב בעיר: הם תורמים לנוי במגוון עשיר של מינים, הם מייפים את פינות העיר הבנויה בעיקר מאספלט ומבטון ומפיחים חיים בנוף הדומם. מופעיהם: העלים, הפריחה, השלכת והפירות - מושכים את העין ומשובבים את הנפש; כך לדוגמה, פריחת עצי הרימון האדומה, השקד המצוי הלבן-ורדרד, הבוהיניה המלבלבת בצבעי לבן או ורוד, הפנסית שצבעיה אדום-כתום וכליל החורש הוורוד. פריחה זו בשלל צבעים וריחות יוצרת חוויה רב-חושית נעימה ומשכרת. יתר על כן, ממלאים העצים תפקידים חשובים נוספים: הם מושכים אליהם ולסביבתם חרקים, עטלפים, ציפורים ועוד; מקלים על עומס החום על ידי הקטנת הקרינה והטמפרטורה ומאטים את התחממות כדור הארץ; מפחיתים את זיהום האוויר בהיותם קולטים פחמן דו-חמצני ופולטים חמצן; מייצבים את הקרקע ואת קליטת המים לקרקע. העצים הם מה שנטעו לפנינו הדורות הקודמים, ומה שנשאיר אנו לצאצאינו, לדורות הבאים.  

בשנים האחרונות נראית מגמה חיובית, מעין "השבת עטרה ליושנה" בבחירת עצים מקומיים ארץ-ישראליים: עצי האלון, על בלוטיהם, שבו לעיר; האלה הארץ-ישראלית והאלה האטלנטית משנות את צבעי עליהן בחורף לצבעי שלכת עזים; עץ התות מושך אליו ילדים ומגדלי זחלי משי, וכן מגוון חרקים וציפורים; אף עץ הרימון, המהווה סמל לראש השנה ולפריון, שב לנוי ומלווה בכחליל הרימון ובציפורים החומדות את פריו. הקטלב המצוי מיוחד ומעניין, גזעו משנה את צבעו מאדום לירקרק, הוא גדל בר באזור הרי ירושלים, הכרמל והגליל ומהווה פונדקאי לפרפר יפה ומרשים במיוחד, ששמו נימפית הקטלב. פרפר זה עובר על העץ את כל שלבי גלגוליו: זחל, גולם ובוגר. נימפית הקטלב נמצאת בסכנת הכחדה ומועדי פעילותה קצרים. הפרפר לא יישמר לדורות הבאים ללא עץ הקטלב.  

בעל חיים נוסף החווה הנאה מרובה מן העצים הן הלטאות. לטאה זריזה היא לטאה בינונית בעלת פס כהה בצד גופה. לטאה זו "מתחרדנת" בשמש על גזעי פיקוס השדרות העבים והמפותלים, וניתן לצפות בה כשהיא מציצה בין גומחות הגזעים ושורשי האוויר. שממית העצים היא חובבת עצים מושבעת, כשבעיקר עדיפים עליה עצי אקליפטוס ואורן הנפוצים בעיר ובכפר. הזיקית אוהבת לנום את שנת הלילה שלה על קצות ענפי העצים. גם פרפרי הלבנין מתקבצים מעת לעת על עלים בהירים כמו עלי הזית. החומטים הן לטאות מועילות המרסנות בתזונתן את כמות החרקים; הן חובבות נשר עלים וזוחלות בין העלים ומתחת לעלים שנשרו והתקבצו על הקרקע.  

לעצים הפורחים יכולת משיכה עזה מאוד. הם משפיעים על ממלכת החרקים ביוצרם שובלי ריח המושכים פרפרים קבועים ונודדים. גם מבחינה זו הם כמו אי של טבע בעיר הבנויה. כך למשל, כסיה גדולת פרחים, שיח גדול, חסכן מים, ממשפחת הפרפרניים, שפרחיו צהובים וגדולים. פרפר הקרוי לבנין הכסיה או "הנודד האפריקאי" פוקד את הכסיה בעונת הנדידה. פרפר זה, שצבעו לבן-צהבהב, חולף על פני מרחק רב מיבשת אפריקה לישראל. בעת הנדידה מאפריקה לאסיה מתחלפים דורות של פרפרים, ואלו שנדדו צפונה אינם אותם הפרפרים שישובו לאפריקה בנדידה חזרה. חרקים נוספים הם ממשפחת החגביים ושמם מקלונים. אלו חרקים שנראים כמו מקל או עלה והסוואתם בקרבת עצים וחורש היא מרשימה. יש שלושה מינים של מקלונים בארץ. המידע על אודות הביולוגיה והתפוצה של כל מין ומין מועטה. 

גם היונקים חובבים עצים. גורי שועלים, לדוגמה, תועדו לראשונה בשנת 2014 כשהם מטפסים על עצים, בצילום של אלכס גייפמן. תמונה זו זכתה לתהודה רבה והוצגה בתערוכה "עדות מקומית" בנושא טבע. יונקים נוספים הנמשכים לעצים הם העטלפים; עץ פיקוס השדרות, למשל, מושך מיני עטלפים רבים כמו עטלף פירות. העטלפים ניזונים מפרוקי רגליים ונמשכים לעצים, לעליהם, לגזעיהם ואף לעלים ולפירות הנושרים על הקרקע. 

החרובים גם הם זוכים שוב לעדנה. עץ החרוב הוא עץ ירוק עד ותיק בארצנו. בריחו העז של החרוב הזכרי הוא מושך המוני חרקים בסתיו. בנדידת הציפורים פוקדים את העץ גם כמה ציפורים כמו הסיבכי - ציפור שיר קטנה מכמה מינים, המגיעה לסעוד מפירותיו. החרוב מומלץ לנטיעה באזורים שבהם מים וניקוז, משום שהוא דורש השקיה וצלו סמיך ומלא כמעט כמו עץ פיקוס השקמה. 

עץ האלמוגן מושך אליו ציפורים ותורם הן בפריחתו והן בציפורים שבין ענפיו לשילוב הטבע בעיר. בעונת הזרזירים ניתן לראות ציפורים רבות מתעופפות סביב עץ הברוש - מעוף הלהקה מרהיב ביופיו ונראה כלהקת דגים המתהפכת במהירות באוויר. התופעה נראתה במלוא הדרה בעיקר בבאר שבע, שבה היו נפוצים בעבר ברושים רבים, אך בשל פיתוח מואץ החלו אט-אט להיעלם מהנוף. 

לסיכום, שרשרת שלמה של מגוון מינים תלויה בעץ, העשוי למשוך אליו כ-20 מיני פרפרים ו-20 מיני ציפורים, כשבכל מין נכללים לעתים עשרות פרטים. בעלי חיים שונים, גדולים כקטנים, חוסים ונתמכים על ידי העצים, מהשורשים והעלים שנשרו לקרקע ועד צמרת העץ למעלה. העץ מהווה עבור בעלי החיים בית, הגנה, מקום הסוואה מעולה מטורפים ומסתור מהשמש. יש מגוון עצום של בעלי חיים בגזע, בקליפה ועליו. למותר לציין, כי גורלם של כל אלה תלוי ומותנה בקיומם של העצים.

המלצות לעצים בעלי השפעה חיובית על מגוון מינים רב  

תכונות

מקור משיכה

מיני עצים מומלצים

מיני עצים צופניים

חרקים, עטלפים וציפורים

רימון מצוי, שיזף מצוי, מיני אקליפטוס, מיני  הדר, אלמוגן (מינים שונים), קטלב מצוי וכסיה

מינים מקומיים

התאמה רבת-שנים בין העצים לבין מגוון מיני החי

ראה רשימה על פי אזורים המותאמים לקרקע ולסלע שבהם*.

מינים פולשים

 

אין לטעת שיטה כחלחלה!

* התאמת המינים לאזור: לכל אזור בארץ העצים המתאימים לו. כך למשל, בחיפה מתאימים האלון המצוי, עצי חורש ואורן; בפרדס חנה ובכרכור - אלון התבור; בירושלים - אלה ארץ-ישראלית, אלה אטלנטית ומיש דרומי; בבאר שבע – אשל הפרקים ודקל התמר; לאזורים נוספים בארץ מתאימים מיני שקד מצוי, אגס סורי, חרוב מצוי וזית מצוי.

התאמת עצים לסביבה מיטבית בעיר - בחירת העץ צריכה להתאים לסביבה, אם מבחינת רגישות העץ ואם מבחינת הטיפול בו, כמו למשל חיסכון במים וגיזום. מידע על עצים במרחב הציבורי ועל התאמתם ניתן למצוא בחוברת "עצי הרחוב בישראל" (הוצאת משרד החקלאות והמשרד להגנת הסביבה, ישראל גלון, אביגיל הלר ודוד ערן, 2013). כמו כן, חשוב לאפשר לעץ חיים ארוכים וטובים באמצעות מידות בור הנטיעה, איכות בית הגידול, מיקום מרוחק כ-5 מטרים מקווי חשמל וממבנים וטיפול מקצועי.  

עקירת עצים במרחב הציבורי פוגעת בנוף ובהופעת מגוון מיני בעלי חיים, שחלקם נסתרים מן העין: צבים, זיקיות, קיפודים, ציפורים מקננות, חרקים ולטאות, שאמנם אינם נראים, אך מעניקים שירותים אקולוגיים חשובים ביותר כמו האבקה, ומהווים חלק בלתי נפרד מהטבע המקומי שיש לשמר ולהוקיר. 

 

 

 

 

התועלות של עץ

העץ משמש כ"חיק הטבע" למתגוררים בעיר. הוא מקשר אותנו לעונות השנה בהזכירו לנו את הפריחה, הלבלוב והשלכת.

 

תרומת העץ לסביבה בשלושה היבטים:

1. השפעה אנרגטית סביבתית -הקטנת טמפרטורה, קרינה ועומס חום, יצירת מיקרו-אקלים, הקטנת רוח.
2. השפעה בריאותית -קליטת פחמן דו חמצני ופליטת חמצן, קליטת מרחפים מזהמים, הקטנת רעש, שיפור מיגוון ביולוגי, שיפור קהילתיות, מזון חינמי, הפחתת פגיעה מסרטן העור, מופעים עונתיים, אסתטיקה.
3. השפעה נדל"נית -העלאת ערך נכסים, שימור ושיפור קרקע, הפחתת נגר מים וסחף קרקע, שיפור חילחול מי גשם למי התהום.

 

עץ אחד יכול לספוג בשנה 20 ק"ג אבק ו"לבלוע" 80 ק"ג תרחיפים, המכילים מתכות רעילות כגון כספית, ליתיום, עופרת וכדומה.

חלק מהחמצן באוויר שאנו נושמים, מיוצר על ידי צמחים.

עץ אחד מסייע להורדת הטמפרטורה בסביבתו בקיץ עד 4 מעלות.

עץ אחד בקרבת הבית דומה לקיר אקוסטי - הוא בולם רעשים ומפחית את עוצמת הרעש.

עץ בוגר, שקוטר גזעו כחצי מטר, נאמד בכ- 20,000 ₪.

עץ בוגר בסמוך לנכס מעלה את ערכו הכלכלי באחוזים רבים.

עץ אחד עשוי לשמש בית לעשרות ציפורים.

מערכת שורשים של עצים בוגרים עשויה להיות גורם ממתן באופן משמעותי ברעידות אדמה.

 

עלינו לשמור על העצים, למנוע כריתה וגיזום צמרות אגרסיבי, לוודא שרק אנשי מקצוע יטפלו בעצים ולהעביר מידע זה לכל מי שטרם התוודע לחשיבות העצומה של העץ בחיינו.

 

"פקודת היערות" ו"פקיד היערות"

פקודת היערות

"פקודת היערות" הנה פקודה מנדטורית, המגנה על עצים ויערות, ומתעדכנת מעת לעת. על פי "פקודת היערות", מרבית עצי הנוי בישראל מוגנים מכריתה, ויש צורך בקבלת היתר לכריתתם או להעתקתם. גם אם העץ מצוי בחצר של בית פרטי, יש לקבל היתר. את ההיתר ניתן לקבל מפקיד היערות או ממורשה למתן היתר כריתה.

בארץ פועלים מספר פקידי יערות: פקיד היערות הראשי של קק"ל, מורשי מתן היתר של קק"ל, הפזורים בכל הארץ, שלושה פקידי יערות, הממונים מטעם משרד החקלאות בערים הגדולות: ירושלים, ת"א וחיפה, וכן פקיד ארצי הממונה על ביצוע התקנה במשרד החקלאות.

בנוסף, פועלת בקק"ל יחידת פיקוח, הממונה על ביצוע התקנה ועל אכיפתה בפועל.

חלק מעצי הנוי, לאחר שנשתלו וגדלו מעט, הופכים למוגנים, ולא ניתן לכרות או להעתיק אותם ללא רישיון.

חשוב לדעת, שבשל לחצים המופעלים לעתים על פקידי היערות או על נציגיהם, ניתן אישור להעתקת העץ או אף לכריתתו, אף על פי שברור שהעתקה זו עלולה לסכן את העץ, ואף אם ייוותר בחיים, יישאר במקרים רבים גידם ופגוע, ולעולם לא יחזור לצורתו המקורית ולנופו. אם ידוע על בקשה שהוגשה, כדאי לבקש מפקיד היערות הסברים למתן ההיתר, ובכך ליצור לחץ שכנגד. אם ידוע על עץ שעומדים לכרות, דרשו מהגוזם לראות את האישור. כריתת עץ ללא אישור הנה עברה פלילית!

פקיד היערות

פקיד היערות ממונה על ידי שר החקלאות להוציא לפועל את מטרות פקודת היערות וצו אילנות מוגנים, מפקח מטעם המדינה על טיפול וניהול היערות, המבוצע על ידי הקרן הקיימת לישראל, מאשר את תכניות העבודה ביערות ומפקח על ביצוען, כמו כן מפקח, מנחה ומנהל את נושא הגנת האילנות בכל מדינת ישראל ביער ומחוץ ליער.
יחידת יער ואילנות במשרד החקלאות ופיתוח הכפר מהווה עמוד שדרה למדיניות הייעור וההגנה על האילנות בישראל ומרכזת את כל הסמכויות במסגרת החוקים הקשורים בנושא, תוך התייחסות שונה לשמורות יער ולהגנה על אילנות שמקומם מחוץ ליער.