חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מתנדבי שנת השירות מאמצים את ואדי התשבי

6/03/2014
מתנדבי שנת השירות מאמצים את ואדי התשבי

מתנדבי שנת השירות (ש"ש) של החברה להגנת הטבע מפעילים פרוייקט שמטרתו לקרב בין תושבי חיפה לטבע העירוני הקיים בה, בדגש על ואדיות העיר. במסגרת הפרוייקט החליטו המתנדבים לאמץ את ואדי התשבי ולהנגיש אותו לכלל האוכלוסייה.

 

ואדי התשבי מתחיל ליד צומת הרחובות טשרניחובסקי, הציונות והנשיא, ומתחבר לוואדי לוטם. בוואדי סומן שביל טיול לפני כ-20 שנה, אך עקב חוסר מודעות וחוסר שימוש השביל נחסם, וסימון השבילים טושטש עם השנים. בנוסף, הוואדי סובל מפסולת רבה שמושלכת אליו ומדליפות ביוב.


המתנדבים פועלים בעצמם ועוזרים לגייס גורמים נוספים על מנת לפרוץ מחדש את שביל הטיול. שביל שכזה יאפשר לתושבי השכונות רמת התשבי וכרמל צרפתי, אשר הוואדי יורד ביניהן, גישה לטבע עירוני עשיר ומסקרן,  במרחק הליכה מהבית. היכרות עם הטבע מביאה להבנה של חשיבותו, ולהתגייסות להגנה עליו.


הצעד הראשון בפריצת שביל חדש הוא הליכה בשטח, ובחירת תוואי מתאים. על התוואי להתחשב ברשימה ארוכה של גורמים: לעבור באזורים מעניינים של הוואדי מבחינת טבע ונוף, לדרוש גיזום צמחיה מינימלי ככל האפשר, לא לעבור בשטחים בבעלות פרטית, וכמובן להיות נוח להליכה. המתנדבים סיירו בשטח, בעזרת חווה להב – מומחית ותיקה לטבע של חיפה – וסמנו בסרטים צבעוניים את התוואי האידיאלי.


בפעילות להגנת הטבע העירוני יש חשיבות רבה להשתתפות של התושבים החיים לידו, שהוואדי מהווה עבורם "ריאות ירוקות". לכן הצעד השני הוא ליצור קשרים עם גורמים בשכונה. לצורך כך גוייסו לעזרה שבט "מגשים" של הצופים, מתנ"ס בית-אל של ליאו-בק, ותלמידי בית ספר ליאו-בק.


אנו שואפים לפתוח את השביל עד חודש מאי, ולקיים בוואדי אירוע טבע עירוני גדול בתאריך 24.5.14 לכבוד יום המגוון הביולוגי. לצורך כך אנו זקוקים לעזרתכם! ביום שישי, 4.4.14, יתקיים יום התנדבות שבו נרד יחדיו לואדי ונמשיך בפתיחת השביל. עדכונים יפורסמו באתר. מקווים לראותכם בואדי!


יובל הורן,
מתנדב שנת שירות בקהילת חיפה של החברה להגנת הטבע.