חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

בוחרים מציאות ירוקה

2/08/2013
בוחרים מציאות ירוקה

באוקטובר יתקיימו הבחירות לרשויות המקומיות. בחירות הן הזדמנות להעלאת נושא שמירת הטבע והסביבה אל המודעות הציבורית. אולם על המודעות הציבורית לפעול במהלך הקדנציה כולה, לבקר ולפקח על עבודת הרשות המקומית ולדרוש שמירה קפדנית על הסביבה והטבע בכלל ובמרחב העירוני בפרט.

 

הערים מהוות כבר היום מעל ל- 50% מאוכלוסיות העולם ועד לשנת 2050 יכללו מעל ל- 70% מאוכלוסיית העולם. בישראל כבר היום חיים מעל 90% (!) מהתושבים במרחב העירוני והאתגרים בה הולכים וגדלים. הערים הן המקום הנכון להיות בו במאה ה-21. השאלה היא איך: השפעות העיר גדולות בהרבה מתחומה הגיאוגרפי, ולפיכך באחריות הרשויות המוניצפאליות לדאוג לשמירה על נכסי הטבע והסביבה, להפחתה בפליטות גזי חממה ועוד.


ערים שונות בעולם כבר התאגדו במסגרות שונות והכריזו על יעדי שימור טבע, הפחתת גזי חממה או שמירה על מגוון ביולוגי, ברמה החורגת מההחלטות הלאומיות. ערים לוקחות על עצמן אחריות ומחויבות לפיתוח תחבורה ציבורית, שקיפות ארגונית ועוד, על מנת לפתח עיר בת קיימא: עיר כמקום שטוב לחיות בו ונכון לחיות בו.

 

לקראת הבחירות לרשות המקומית פרסמה החברה להגנת הטבע את הדו"ח "ארץ עיר, טבע, סביבה קהילה – מתווה לעירוניות מקיימת". הסוגיות המרכזיות שעולות בדו"ח מתייחסות בפירוט לנקודות הבאות:

  • פיתוח  ושימור שטחים פתוחים במרחב העירוני
  • מרחב ציבורי נגיש ואיכותי, מגורים, תשתיות
  • טבע במרחק נגיעה – חינוך, תרבות ופנאי
  • שימור פני העיר וזהות מקומית
  • התנהלות מבטיחה ומקיימת

בחיפה בחנו את הסוגיות השונות לאור הנקודות המרכזיות שהוגדרו במסמך, ואף הצענו צעדים לשיפור בכל אחת מהנקודות המרכזיות. המידע מצוי בדו"ח בפרק העוסק בחיפה.
בחודשים הקרובים אנחנו מקיימים סדרת מפגשים עם ראשי סיעות ברשות המקומית על מנת להבין מהם הצעדים שבדעתם לבצע על מנת לקדם את חיפה כעיר שטוב לחיות בה.
שמירת טבע וסביבה, התייחסות לטבע כאל משאב ונכס חברתי כלכלי במרחב העירוני, חייבים להיות פרק חיוני במצע של כל סיעה ושל כל מועמד. הגדרת דרכי פעולה  ופלטפורמות ישום, כמו גם לוחות זמנים, הם חלק מפיתוחה של עיר מודרנית משמרת סביבה וטבע, עיר בת קיימא.

 
מחובתם של נבחרי הציבור מכל הזרמים והסיעות להציג תוכנית ברורה בנושאים של שמירת טבע וסביבה ופיתוח עיר בת קיימא. בתאריך 9.1013 מתוכנן ארוע בחירות חיפאי ברוח זו. אתם מוזמנים להתעדכן בפרטים כאן בשבועות הקרובים.