חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ואדיות חיפה נוקו מפסולת כבדה שפגעה בטבע במשך שנים רבות

29/12/2014
 

ואדיות זיו, אזוב, אחוזה, והחלק התחתון של לוטם, נוקו מרוב הפסולת הכבדה בהם, בשני ימי עבודה של מחלקת הנקיון של עיריית חיפה. ימי העבודה התקיימו ב-2 וב-18 בדצמבר 2014, בעקבות פניות של קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע. שניים-שלושה עובדים בכל יום, יחד עם רכז פעילות ציבור בטבע העירוני בקהילת חיפה, הוציאו מהוואדיות:

 

  • 2 חביות
  • 9 צמיגים
  • 4 משטחי פח
  • עוד 13 פריטי פסולת שונים כגון פיילות, צינור ברזל, חלקים של מכונת כביסה, גלגל עץ וניאגרה.

לצערנו, מספר פריטים (כגון דודי שמש) היו פשוט כבדים מדי מכדי להוציא אותם, ונשארו בשטח.

 
 

כיצד מגיעה פסולת שכזו לוואדיות? זוהי בעיקר תוצאה של חוסר אכפתיות וזלזול של תושבים שגרים ברחובות הגובלים בוואדי, ושל קבלני שיפוצים, אשר משליכים חפצים שאין להם צורך בהם מהחצר האחורית של הבית למטה, במקום לפח. רוב האשפה נמצאת בשטח כבר שנים רבות, אפילו עשרות שנים, ועם הזמן והגשמים היא מידרדרת למטה עד אפיק הנחל ומסלול הטיול.


כל פריט אשפה שנמצא בוואדי מצריך הליכה לעומק הוואדי, וסחיבה שלו עד היציאה, מכיוון שלא ניתן להכניס רכב למסלול מבלי לפגוע בטבע. רבים מהפריטים קבורים תחת אדמה ואבנים שכיסו אותם במהלך השנים, ויש צורך לחפור אותם החוצה. כמו שאומר הפתגם "אבן שטיפש אחד זרק לבאר, נדרשים 100 חכמים כדי להוציא אותה".


רבים מהתושבים שגרים בשכנות לוואדי, מתייחסים אליו בתור נוף יפה לראות מהחלון, אך לא בתור מקום להיות בו. החברה להגנת הטבע פועלת להגברת המודעות לשבילי הטיול ולחשיבות הטבע העירוני, כדי לשנות את התפיסה הציבורית שמביאה לפגיעה בשטחי הטבע העירוני.

אנו מודים לאגף התברואה במנהל התפעול בעיריית חיפה, שתיקצב את ימי העבודה. תודה גם לנועם אשכנזי ממחלקת הנקיון, שניהל את העבודה, סיפק את כל מה שהיה צריך, ותרם רבות לאפקטיביות של ימי העבודה.