חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מה חדש בסיירות? מאי 2018

 צילום: גילרון

 

 

בחוגי הסיירות היה לנו אביב פורה, שבו זכינו לראות את הטבע משתנה, עם הפרחים והצמחים ובעלי החיים שפקדו אותנו בעיר ומחוצה לה. הספקנו גם להיטלטל אתו בין חורף לקיץ, כשמצאנו את עצמינו בטיול פסח מזיעים ורגע אחר כך מחפשים מחסה מהגשם. גם להיסטוריה של הארץ התחברנו, כששחזרנו את קרב קרני חיטין בלוע הר הגעש, מטפסים על הביצורים הצלבניים ומרגישים אבירים לרגע, ועדיין כמובן מנצחים בקרב כי הרי, כמו צלאח א-דין, אנחנו מכירים מאד מקרוב את תנאי השטח.

תפסנו מחסה ללילה בכפר זיתים, ובבוקר העפלנו לארבל – שם הצטופפנו בתוך ארגזים כדי לחוש את טעמו של הסנפלינג הראשון בהיסטוריה המתועדת, שגם שימש היטב את הורדוס כדי להכריע את המורדים החשמונאים שהתבצרו במצוק. אתנו או נגדנו – לבחור היה כושר המצאה. אנחנו התרשמנו. אנחנו יודעים היטב שלא רק קרבות יש בארץ הזאת, ובאמת ממש במורד ההר שוכן בית הכנסת העתיק, שנהנינו לטפס על עמודיו ולדמיין לעצמינו את האנשים שחיו במקום הזה במציאות שונה כל כך. עד היום במורד אותו נחל נמצא נבי שועייב, האתר המקודש ביותר לדרוזים, בו קבור על פי המסורת הנביא יתרו (חותנו של משה). 

 

אחרי שהלכנו לספוג קצת טבע עם המשפחות שלנו בפסח, חזרנו מיד לפעילות ובערב יום הזכרון קיימנו מסע בעקבות לוחמות ולוחמים בחולות ניצנים. נפגשנו מיד אחרי הצפירה ויצאנו לחוות ברגליים את השטח שבו נלחמו ועליו הגנו בני קיבוץ ניצנים במלחמת העצמאות. לאורך הלילה צעדנו בקבוצות עם סיירותניקים מכל הארץ, ובהדרכה מקצועית ומלאת מחשבה למדנו את העובדות ולצדן בחנו את התגובות והרגשות שעולים בנו, ואת מקומנו 70 שנה לאחר מכן באותה הארץ. את הלילה חתמנו בטקס עם הזריחה, שבו ניגנו, שרו והקריאו פעילים ממחוזות שונים, ונתנו ביחד קול ליום הזה, שליווה אותנו גם כשחזרנו הביתה.

 

בחודש החולף זכינו להיות פעילים גם כלפי חוץ, ולצעוד במצעד האקלים שהתקיים ב-27.4. במצעד השתתפו אלפי אנשים משלל ארגונים ואג'נדות, ולכולם מטרה משותפת – להעלות מודעות ולהביע אכפתיות כלפי מצבו של כדור הארץ, ולקחת אחריות על מקומנו. נערכנו לצעדה בפעילויות בהן חשבנו על הנושאים הבוערים בנו, הכנו שלטים, סיסמאות ואפילו ריקודים, והתאספנו מבעוד מועד כדי להכין שלטים אחרונים ולשמוע גם על רעיונות של אחרים שהגיעו. צבענו את הפנים בציורים של חיות, של כדור הארץ ואפילו של דב קוטב שהקרחון נמס תחתיו, וקשרנו על הצואר שרשראות של צמחים בעציצי במבוק. הצטרפנו לפעילי הסביבה של חוגי הסיירות – שכבת ח' הארצית, ולקהילת תל אביב-יפו והסביבה, וצעדנו יחד בנחישות ובכיף ולא הפסקנו להשמיע את קולנו בשירים ובקריאות. גם את המודעות שלנו העלינו, ואחרי הצעדה העבירה חניכה בכיתה ה' מתל אביב ביוזמתה פעולה שלמה על התחממות גלובלית. 

 

ממש בקרוב נקיים טיול אזורי מסכם של השנה הזו, לנחל אלכסנדר ולשמורת חוף גדור, שבו נפגוש את צבי הים ואת הקשיים שלהם באזורנו, ננווט קצת בלילה ונסיים בהליכה על החוף עד מפרץ הכרישים וסיפורו היחודי. ב-1.6 נקיים פעילות סוף שנה של חוגי הסיירות בחוף בת ים, שם נפגש כקבוצות וכמשפחות, נתחרה, נחקור, נתרענן במים ונתכונן למחנות הקיץ.