חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מה חדש בסיירות - ינואר 2018


טיול סיירות 2017. צילום: נעמה שלם

 

 

בחוגי הסיירות עברו עלינו חודשים עמוסים וטובים. טיילנו לנחל חווארים ולעבדת – עיר עתיקה וגאה שחקרנו בריצה ובזחילה ובטיפוס את צפונותיה. הכרנו קצת את הנבטים – השבטים הנודדים ומלכי הנגב, שסודות הישרדותם מהלכים עלינו קסם והיה להם כח כלכלי ופוליטי, שהקנה להם אחיזה במדבריות ובהיסטוריה. בבור חווארים חשפנו מעט את אחד מסודות המים הנבטיים – דרכי הטיית המים ושימורם לנוודים יודעי הדבר בדרכם להעביר סחורות בדרך הבשמים לנמל עזה.

 

המשכנו בעקבותיהם גם בטיול חנוכה – לעיר הנבטית ממשית, על ככר השוק, המבנים, והסכרים הסמוכים החוסמים בגאון את כל רוחב הנחל. ראינו גם טרסות עתיקות שהצטרפו לערים ולסכרים ועזרו לנו לדמיין את החיים החקלאיים והעירוניים של הנבטים; כה שונים מהחיים הנבטיים המקדשים את הנדודים שפגשנו בתחילת הדרך.


 

במקביל יצאו שמרי המסורת שבינינו לטיולים קצת אחרים. טיילנו במקורות הירקון – להכיר את תולדות הנחל שמלווה את חיינו העירוניים ושעברו עליו תהפוכות רבות בעת האחרונה. עקבנו אחרי פיתוליו של מקור החיים באזור המיושב ביותר במדינת ישראל, שהיה גם מקור לאובדן ולמוות והיום אנו נאבקים כדי להשיב לו את החיים שרחשו בו.

 

בחנוכה הגענו גם אל המדבר – מעט מדרום לדרכים ולערים הנבטיות, אל פראותו ויופיו של המכתש הגדול. ההסטוריה שלמדנו היתה של סלעים ורוח, ובערב שיחקנו בחולות הצבעוניים המספרים את רבגוניותה של הגיאולוגיה, חקרנו מאובנים שסיפרו את סיפורם של החיים העתיקים בים שמזמן כבר איננו, ועם רדת הלילה צפינו בכוכבים וסיפרנו את הסיפורים שקשרו בהם העמים שלפנינו.


 

מלבד הטיולים השתתפנו גם באירועי שתילות ברחבי תל אביב וגבעתיים – ושמחנו לגעת ולחפור ולקבל את פני החורף בפקעות המחכות לגשם. נהנינו להכיר עוד אוהבי טבע ממגוון מקומות וגילאים, ולשמוע קצת על האזור ממקורות אחרים ובמבט אחר. מחכים בקוצר רוח לטיולים החורפיים הבאים.