חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חדש! דוח משמר המועצה: עקבנו אחרי הפעילות של עיריית תל אביב-יפו בנושאי איכות סביבה בשנים 2013-2018

חדש! דוח משמר המועצה: עקבנו אחרי הפעילות של עיריית תל אביב-יפו בנושאי איכות סביבה בשנים 2013-2018

לקריאת הדוח המלא של משמר המועצה לקדנציה ה-20 של עיריית תל אביב (לשנים 2013-2018) 

 

בסוף אוקטובר 2018 מתקיימות הבחירות לראשות ולמועצת עיריית תל אביב-יפו. לנושאי הטבע והסביבה בעיר, יש השפעה מכרעת על איכות ורווחת החיים של התושבים. דוח מקיף חדש, של קהילת החברה להגנת הטבע בתל אביב, שבחן את הפעילות של חברי המועצה והסיעות, בנושאים אלה, בקדנציה החולפת, בין השנים 2013-2018, מצא כי (לקריאת הדוח המלא):
 
1. הנושאים הקשורים לשיפור איכות החיים של התושבים בתל אביב-יפו, מהווים רק 8% מהנושאים המועלים בישיבות מועצת העירייה (עמוד 8).
2. הסיעה שהעלתה הכי הרבה הצעות לסדר בחמש השנים האחרונות, בנושאים הסביבתיים, היא עיר לכולנו, ולאחר מכן מרצ, רוב העיר והליכוד (עמוד 9).
3. סיעות הירוקים, לתת לחיות וכח לגימלאים, לא העלו אפילו הצעה אחת לסדר היום, בנושאים אלה (עמוד 9).
4. החברה להגנת הטבע פנתה לכל נבחרי הציבור, על מנת לבחון את נחישותם לקדם את הנושאים של שיפור החיים ואיכות הסביבה בעיר – הדוח מציין לטובה את ההיענות והמקצועיות לה זכו אנשי החברה להגנת הטבע, מסיעות מרצ, עיר לכולנו ומהפך ירוק בעיר ובפרט את חברי המועצה מיטל להבי, יהודה מאיר, גבי לסקי, מירי דביר, מהרטה ברוך-רון, איתי פנקס ארד וראובן לדיאנסקי (עמוד 9).
5. מכתבים ושאלונים שהופצו על ידי אנשי החברה להגנת הטבע, לכל חברי המועצה, זכו לתגובה רק מיהודה מאירי, מהרטה ברוך-רון, איתי פנקס ארד, גבי לסקי וראובן לדיאנסקי, שענו בפירוט רב ובענייניות (עמוד 9).     
 
ד"ר גליה חנוך רועה, מנהלת קהילת תל אביב-יפו והסביבה של החברה להגנת הטבע: "חשיבותו של הדוח הוא במסירת מידע לציבור על פעילותם של חברי המועצה בקדנציה החולפת, בתחום הסביבה. על מנת לעקוב אחרי החלטות אלה, הוקם לפני כשני עשורים משמר המועצה, שמטרתו העיקרית היא פיקוח על העשייה הסביבתית של נבחרי הציבור ומחוייבותם לקידום סדר יום סביבתי. הדוח חושף את הסוגיות הסביבתיות בהן עסקו חברי המועצה וממפה את הנושאים הסביבתיים הבוערים המצויים על סדר יומה של העיר תל אביב – יפו".

עוד על משמר המועצה, והדוח:
אנו נמצאים בפתחה של מערכת בחירות לרשויות המקומיות שהשפעתה על איכות החיים של התושבים תהיה עצומה.
בעידן בו הציפוף העירוני גדל, והתחזיות מורות שבשנת 2030 יחיו בישראל 11 מיליון בני אדם, ויותר מ-90% מהם יתגוררו בערים, החשיבות של שימור איכות החיים בערים, והאיזון בין צדק סביבתי לצדק חברתי מצויים בראש סדרי העדיפויות. בעידן כזה, נדרשות החלטות פיתוח שישפרו את איכות החיים ויבטיחו שגם הדורות הבאים יזכו לה.

קהילת תל אביב יפו והסביבה של החברה להגנת הטבע עוסקת בקידום נושאים של טבע, סביבה וקיימות במרחב העירוני.
 המחויבות שלנו לשמור על איכות חיים בערים למען רוב תושבי המדינה גבוהה ביותר ואחת הדרכים לקדם זאת היא ביכולת שלנו כתושבים להשפיע על נבחרי הציבור שלנו לקבל החלטות מושכלות,ולהוביל מדיניות שתקדם את נושאי הסביבה ברשות. חשוב לזכור שהחלטות רבות המשפיעות על איכות חיינו ועל כיווני ההתפתחות העירוניים מתקבלות, מאושרות ומנוטרות על ידי הרשות המקומית.

על מנת לעקוב אחר החלטות אלו, תדירותן ואופיין, הוקם משמר המועצה לפני כשני עשורים כיוזמה של הפורום הירוק לאיכות החיים בעיר.
מטרתו העיקרית של משמר המועצה היא פיקוח על העשייה הסביבתית של נבחרי הציבור ומחויבותם לקידום סדר יום סביבתי. דוח משמר המועצה מתייחס להיבטים שונים הקשורים לעשייה של חברי המועצה במהלך הקדנציה החולפת: הוא חושף את הסוגיות הסביבתיות בהן עסקו חברי מועצה, נותן דעתו להליך הדיון באישור התקציב השנתי וממפה את הנושאים הסביבתיים הבוערים המצויים על סדר יומה של העיר תל אביב-יפו.

חשיבותו של דוח משמר המועצה היא במסירת מידע לציבור על פעילותם של חברי מועצת העיר בקדנציה החולפת בתחום הסביבה.
הדוח מסתמך על פגישות עם חברי המועצה, מעקב אחר פרוטוקולים של מועצת העיר והוועדות העירוניות, איסוף מידע על תחומים מהותיים לאיכות החיים בעיר )גם אם חברי המועצה לא קידמו אותם( ובחינת התקציבים המוקצים לקידום הנושאים השונים. הדוח מספק לבעלי זכות הבחירה מידע אודות פעילותם של חברי מועצת עיר בסיעות השונות ומחויבותם לנושאים הסביבתיים, והוא עוזר לכל מי ששם את איכות החיים בראש סדר העדיפויות לעשות בחירה מושכלת בנבחרי הציבור שייצגו את האג’נדות הללו בבחירות הקרובות שיערכו באוקטובר 2018 .

אין ספק שהשנים האחרונות מצביעות על הישגים רבים בתחומי איכות הסביבה בעיריית תל אביב-יפו, במיוחד בנושא ההכרה בטבע העירוני ובשטחים הפתוחים בתחומי העיר ובשיפור בתהליכים שיתופיים ובקידום רמות שקיפות גבוהות יותר. אך לצד ההישגים הללו, נותרו על כנן כמה בעיות, שעליהן יש לתת את הדעת גם בעתיד ובהן: משמעת קואליציונית המסכלת לעתים תמיכה בהחלטות סביבתיות והתנהלות תקציבית המתבצעת ללא שיתוף ציבור. אנו מקווים שמערכת הבחירות תביא לתוצאות שישימו את הנושא הסביבתי בראש סדרי העדיפויות כדי לחזק את העיר ככוח סביבתי חשוב ומניע תהליכים.

 

לקריאת הדוח המלא של משמר המועצה לקדנציה ה-20 של עיריית תל אביב (לשנים 2013-2018) 

 

מקור לתמונה: נחלת הכלל, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=259909