חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

רכס הכורכר בתל אביב יישמר כאתר טבע עירוני

בזכות מאבק תושבים ארוך שנים בתמיכת קהילת תל אביב של החברה להגנת הטבע, הוחלט לשמור על אזור הצוק כאזור טבעי במרכזו של פרויקט השכונות הענק 3700 העתיד לקום בצפון תל אביב. בתחרות על עיצוב הפארק החופי זכה משרד אורבנוף, ולפי התוכנית המוצעת יישמר בלב הפארק אזור טבע בלתי מופר.
רכס הכורכר בתל אביב יישמר כאתר טבע עירוני

רכס הכורכר לאורכו של חוף הים הצפוני בתל אביב הוא שריד לבית גידול חולי על גבעות הכורכר והחמרה שאפיינו את מישור החוף, בעיקר בין תל אביב-יפו לבין הכרמל. רכס זה ייחודי לאזור מזרח אגן הים התיכון. הרכס משתרע מהרצליה עד לחוף תל ברוך, גובהו עשרות מטרים ורוחבו כשלוש מאות מטרים. שטחו כ-1900 דונם, שרובם שטחים פתוחים. הרכס כולל מערכות אקולוגיות מגוונות, ויש בו מגוון ביולוגי ייחודי.

לאור התוכניות לבנייה רחבת היקף בכל השטח הצפוני של תל אביב, התארגנה בשנים האחרונות קבוצה של תושבים תחת השם "שמורת תל אביב", שניהלה מאבק למען הכרזתו של רכס הכורכר כשמורת טבע עירוני. את המאבק ליוותה קהילת תל אביב-יפו והסביבה של החברה להגנת הטבע.

הקבוצה קיימה ברכס פעילויות חינוכיות שבהן השתתפו אלפי אנשים, מבוגרים וילדים. בנוסף כ-10,000 אנשים חתמו על עצומת תמיכה בפעילות הקבוצה לשמירת הרכס.

בתחרות אדריכלים שהתקיימה בקיץ 2016 על עיצוב הפארק החופי בצפון תל אביב, נבחרה ההצעה של משרד אורבנוף, שמבטיחה כי בלב הפארק יישמר אזור טבע בלתי מופר, לרווחת הסביבה והתושבים.  

 

 

לקריאה נוספת:

אתר האינטרנט של קבוצת "שמורת תל אביב". לחצו כאן

כתבה בהארץ על ההצעה שזכתה בתחרות. לחצו כאן

כתבה ב-xnet על ההצעה הזוכה. לחצו כאן