חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

גינה צומחת ברמות ספיר

23/03/2011
הגדל

במהלך השנה האחרונה מתקיימת פעילות ענפה בנושא איכות הסביבה במתנ"ס רמות ספיר. את הפעילות מובילים תושבים מהשכונה, בתמיכה נלהבת של מנהלת המתנ"ס. במסגרת פעילות זו ולאחר חשיפה לנושא הגינות הקהילתיות,  קודם נושא הגינה הקהילתית של רמות ספיר בשיתוף עם התושבים, מתנ"ס השכונה והחברה להגנת הטבע. רון מונהייט המוביל את הקמת הגינה משתתף פעיל בפורום הגינות הקהילתיות של החלה"ט.

במהלך חודשים ארוכים התקיימו מפגשים בהם דנו במשמעות גינה קהילתית והחלטה על דרך הפעולה המתאימה ביותר לקהילת רמות ספיר. בהחלטה משותפת לשותפים לגינה, תוכננה חלוקת הגינה: מתחם ערוגות אישיות/משפחתיות, ערוגות לגני הילדים בשכונה, מתחם ערוגה ציבורית ומתחם התכנסות משותף. החלטות נוספות נגעו לאופי הגינה כאקולוגית. לפיכך לא יהיה שימוש בחמרי הדברה ודישון כימיים, בגינה יוקם מתקן להכנת קומפוסט (דשן מפסולת אורגנית), יש התייחסות לחסכון במים ועוד.

עוד בטרם החלה פעילות בשטח הסדירה עיריית חיפה גדר בטיחות לאור המיקום המורכב של שטח הגינה והסדירה גם נקודות מים. מתנ"ס רמות שכר גנן קהילתי שינחה את הפעילים בעבודה.

במהלך פברואר התחיל המעשה החלוצי של עבוד הקרקע. כארבעים מתושבי השכונה מכל הגילאים, התאספו בשטח הגינה, מדדו וסימנו את כל הערוגות המשפחתיות. לאחר מכן התקיימה הגרלה והדרכה ראשונה מיהלי, הגנן הקהילתי המקסים של הגינה.

הגינה הקהילתית ברמות ספיר נקראת על שמו של אלעד ריבן ז"ל, תושב השכונה שנספה באסון השריפה בכרמל. היא תיחנך בטקס רשמי במעמד ראש עיריית חיפה ב-24 במרץ, יום כדור הארץ. הקמת הגינה היא פרי שיתוף פעולה של מספר גורמים משמעותיים (עיריית חיפה, מתנ"ס רמות ספיר, ועד שכונת רמות ספיר והחברה להגנת הטבע)  ומוכיחה כי שיתופי פעולה הם תנאי חשוב להצלחה.