חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נחל עמיק

 

פרטים על המסלול ומפה בקישור הזה. שימו לב להערה לגבי חסימת השביל

 

שמו של ואדי עמיק ניתן לו מכיוון שהוא יורד עמוק מתחת לשכונות שמעליו: כרמל מערבי וכבאביר.
תחילת השביל בחורשה בקצה שדרות הצבי, רחוב מעניין בפני עצמו בזכות מבנים הסטוריים מימי הטמפלרים ועצי אורן עתיקים ומרשימים. משם אנו יורדים אל הוואדי ותוך 10 דקות אנחנו "נבלעים" בתוך טבע ירוק ופראי. בקלות ניתן לשכוח שבמרחק קצר מאיתנו נמצא מרכז עירוני.

 

ואדי, הר, ים ועיר

השביל הולך לסירוגין בחורש מוצל בגדה הדרומית, ולצד פריחה עונתית בגדה הצפונית של הנחל. בין הפרחים ניתן לראות לפחות שבעה מיני פרפרים שחיים בוואדי. בוואדי גם מגוון צמחיה, יונקים וציפורי שיר.
במהלך ההליכה נפתח הנוף ואנו רואים לפנינו את הים: במבט אחד אנו רואים ואדי, הר, ים ועיר שמשתלבים ביחד ליצור את המראה הייחודי של חיפה.

 

שביל טיול צעיר

ואדי עמיק היה מוזנח במשך שנים רבות: פסולת מאתרי בניה הושלכה למטה, ביוב דלף, ושביל הטיול היה חסום. בפעילות קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע פרצנו בוואדי שביל למטיילים בשנת 2009. אנו ממשיכים ופועלים לשיקום הוואדי: נאבקים במפגעי בנייה, מנטרים דליפות ביוב ומחדשים את שביל הטיול. בזכות פעילות זו, המסלול פתוח למטיילים.

נוכחות המטיילים בשביל תורמת לשמירה על הוואדי כשטח פתוח וטבעי: המטיילים מדווחים על מפגעים בוואדי, עוזרים לשמור על השביל פתוח בעצם ההליכה בו, והביקור במקום מעודד מודעות לחשיבותו והתנגדות לפגיעה בו. אם טיילתם במסלול זה או באחד הוואדיות האחרים ונתקלתם במפגע, אנא דווחו למוקד 106 של עיריית חיפה, ולאחר מכן דווחו לנו על מנת שנבצע מעקב אחר הטיפול בפנייה. הוואדי עדיין נתון לאיומים רבים, ואנו ממשיכים לגייס קבוצות ומתנדבים עצמאיים שרוצים לעזור להגן על הטבע העשיר שבתוך העיר. הצטרפו אלינו.

 

 תיאור טיול בוואדי עמיק באתר טבע ונופים בישראל

 


עץ חרוב עתיק


"בית החתולים" - עץ עם מערכת של

"בתים" לחתולים על גדת הוואדי


מרבד חרצית עטורה במחצבה

 


תמונות מימי התנדבות לשיקום שביל ההליכה בוואדי עמיק