חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נחל לוטם

 

 

מסלול הטיול בוואדי לוטם מתחיל ממש במרכז העיר: בגן האם שבמרכז הכרמל. הטיול בוואדי יוצר את הניגוד בין מרכז עירוני רועש והומה לבין הירוק והשלווה, המאפיינים את ואדיות הכרמל. לאחר מספר דקות של הליכה אנחנו "נבלעים" בתוך הטבע, ועשויים לשכוח שאנחנו בעצם באמצע העיר. נחל לוטם הוא מהיפים והמוכרים שבואדיות חיפה. מיקומי המרכזי הופך אותו לנגיש בקלות לבתי-ספר, תנועות נוער ומרכזים קהילתיים. נגישות זו מאפשרת פעילות חינוכית של מעורבות חברתית בקהילה והגנה על הסביבה הקרובה.

 

 

הדרכת מסלול, מפה ועוד בקישור הזה

 

נחל לוטם

נחל לוטם


נחל לוטם
צילום: צוות סקר תשתיות טבע עירוני, החברה להגנת הטבע

 

ממרכז הכרמל ועד חוף הים, דרך הוואדי 

 

תחילת המסלול בגן האם. במורד הגן, מימין לבמה, מתחיל סימון שבילים כחול. בתחילת המסלול מספר פינות ישיבה, מפורקות חלקית. נעבור על פני בית משאבות ישן – שריד לתוכנית ישנה של הזרמה מלאכותית של מים בנחל, שלא יצאה לפועל. השביל עובר בתוך חורשה של ער אציל, הידוע גם בשם דפנה. עליו משמשים לתיבול ולהכנת זרי הניצחון למנצחים באולימפידות. בהמשך נרד להליכה קצרה בתוך אפיק הנחל ונצעד על פני מחשופים יפים של סלעי קירטון משובצים עדשות צור קטנות. שימו לב לתאנה שצומחת מתוך הסלע, ולחצב וחבצלת קטנת-פרחים הפורחים בעונתם מצפון לאפיק. מעט לפני שהשביל עוזב את האפיק, נביט שמאלה ונבחין בכניסה לכבשן סיד גדול ומרשים.

לאחר כקילומטר וחצי נגיע לבוסתן ישן של עצי זית. כאן נפגוש שביל נוסף המסומן בצבע ירוק, ונוכל לעלות בו בין עצי הזית, או להמשיך למטה לאורך השביל הכחול. לאורך השביל הכחול נלך בגדה ובאפיק, ובחורף נעבור על פני גבי-מים (קיימת סכנת החלקה בימים לאחר גשם). בנקודה בה הוואדי נעשה צר והבתים של רחוב רב-האי סמוכים מאוד מעלינו, ניתקל למרבה הצער בפסולת רבה שהושלכה מהרחוב במהלך השנים. מעט אחר-כך השביל מטפס על הגדה הדרומית ועובר בתוך ריכוז צפוף של שיחי לוטם, הפורחים בחורף ובאביב בלבן וסגול, והם שנתנו לוואדי את שמו. השביל חוזר לאפיק ולאחר מכן מטפס לגיחה קצרה בגדה הצפונית – לביקור במערה רחבה החצובה בסלע, ככל הנראה מהתקופה הביזנטית (אמצע האלף הראשון לספירה). השביל המסומן מסתיים בגן אופירה נבון. נוכל להמשיך לאורך הגן עד לפארק הכט, דרך מעבר להולכי רגל מתחת רחוב ההגנה, ועד שפך הנחל לים.

נחל לוטם

     נחל לוטם 
                    צילום: יניב אלון

 

מגוון ביולוגי

 

ההליכה בשביל, אשר מתחיל ומסתיים בגנים ציבוריים, מאפשרת מבט מעניין על המגוון הביולוגי: אף על פי שהגנים המלאכותיים גם הם שטחים פתוחים, הטבע בשטח הפתוח הטבעי הוא עשיר, מגוון ופראי הרבה יותר. לאורך הוואדי זוהו 43 מיני ציפורים, 17 מיני פרפרים, 61 מיני צמחים ועוד. החברה להגנת הטבע ערכה סקר טבע עירוני בוואדי לוטם. הקליקו כאן להורדת המסמך (27 MB)


תיאור  המסלול באתר "טבע ונופים בישראל"

 

נחל לוטם
שביל הטיול. צילום: יניב אלון

 

נחל לוטם
רקפות בוואדי. צילום: צוות סקר תשתיות טבע עירוני של החברה להגנת הטבע

 

נחל לוטם
טיול מודרך לציבור. צילום: דב קרייזל

 

נחל לוטם
מתנדבים מתנועת הנוער העובד והלומד מפנים מכשולים ב"שביל הירוק"

 

נחל לוטם
מתנדבים מתנועת מכבי צעיר פותחים את השביל בקטע התחתון של הנחל

 

נחל לוטם
מתנדבים מדרום-אמריקה מתנועת השומר הצעיר מנקים את המערה בנחל

 

למידע נוסף אודות נחל לוטם>>

  נחל לוטם - אתר טבע עירוני