חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נחל התישבי

 

 

הדרכת מסלול בקישור זה

 

ואדי התישבי (שם זמני) הוא נחל היורד בין שכונות רמת התישבי וכרמל צרפתי, ומתחבר אל ואדי לוטם. בוואדי סומן שביל טיול באמצע שנות ה-90, אך השביל לא היה מוכר מספיק לציבור. מיעוט המטיילים, והמחסור במתנדבים או גורמים קהילתיים מהשכונה שיתחזקו את השביל, הביא להתפתחות הצמחיה על התוואי, ולחסימתו. בעקבות זאת, הסימון לא חודש ודהה.
המצב הטבעי בוואדי נפגע, בעקבות השלכת פסולת מהבתים שמעליו, דליפות ביוב שלא היה מי שייראה אותן וידווח עליהן, ומפגעי בנייה בשוליו.
בשנת 2013 פתחה קהילת חיפה והסביבה של החברה להגנת הטבע במבצע להכשרת השביל מחדש, על מנת ליצור גישה לטבע לתושבי השכונות הסמוכות, לחשוף בפניהם את היופי והחשיבות שלו, ולעודד הגנה עליו.

 

 

 

בהכשרת השביל משתתפים שבט מגשים של הצופים, ונערכו בו גם ימי פעילות של חוגי סיור של החברה להגנת הטבע ושל מתנדבים מרחבי העיר.

 

מסלול הטיול בוואדי כולל הליכה בחורש ים תיכוני עשיר, עם פריחה עונתית. בוואדי מתקיימת, בין השאר, אוכלוסיה עשירה של שפני סלע ושל תנים זהובים (שאינם מהווים איום על בני אדם). השביל הולך על הגדה ועל פני משטחי סלע יפים באפיק, המשובצים גבים קטנים לאחר גשם. לקראת חיבורו עם ואדי לוטם, השביל יורד במפלים ייחודיים ויפים בגובה 1-2 מטר.

במאי 2015 הסתיימה פריצת השביל, וב23 במאי יערך אירוע לחנוכת השביל החדש. בהמשך יסומן התוואי בסימון שבילים, ונערוך חיפוש לשם לוואדי, שיבטא את ערכי הטבע שלו ואת הקשר שלו לאזור.

 


מפלים ייחודיים במורד הוואדי, בחיבור עם ואדי לוטם

 


אחד המתנדבים בעבודות יצירת השביל

 

 

 

 

 

 

 צלמים: אלכסנדר אייל, יובל הורן