חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נחל אזוב

פרטים על המסלול ומפה בקישור הזה

ואדי אזוב מהווה שטח ציבורי פתוח גדול במיוחד במורדות המערביים של העיר: כ-1,500 דונם. ממרום הוואדי נשקף נוף של חורש ירוק, בשוליו אזורים בנויים ומעבר להם נפרש לרגלינו הים. המסלול מציע חווית טיול של טבע עירוני: בעת ההליכה בו ניתן לראות כיצד תוך דקות ספורות יעלמו מעינינו העיר, הבניינים והרעש, ויתגלה לעינינו עולם חדש וירוק.


צילום: יניב אלון

 

הליכה בנופים משתנים


תחילת השביל בסימון שבילים אדום על הגדר ברחוב אופקים. מעט אחרי ההתחלה יש ירידה תלולה בשביל, ומומלץ להשתמש בדרך העוקפת את הירידה משמאל.  נרד  לאורך ערוץ משני של הוואדי, מוקף בחורש ים-תיכוני עשיר. לצד הדרך, נראה מדי פעם חביות ואשפה נוספת שהושלכה מהשכונות הסמוכות.
לאחר כחצי ק”מ, הערוץ שבתוכו הלכנו נפגש עם ערוץ נוסף ושניהם מתחברים לאפיק רחב ומתון. נלך מעט מעליו ואז נרד לתוכו. שימו לב לעצי החרוב הגדולים והמפוצלים (עם כשמונה גזעים!) בצד ימין של השביל. 
לאחר עוד כחצי ק"מ, הנוף נפתח והשביל מתחבר עם ערוץ נוסף שמגיע מכיוון שכונת אחוזה. השלוחה שמדרום לערוץ זה נמצאת תחת איום בשל תוכנית הבנייה "מורדות לינקולן”, שעלולה להשפיע גם על ואדי אזוב (לכן היא נראית במפה בצבע אפור, אף על פי שבשטח יש שם חורש ירוק). בנקודה זו שני מבנים ששימשו בשנות ה1950-60 כמכון טיהור שפכים. סביב המבנים ניטע גן עצי פרי: תאנים, רימון, אולמוסים, וושינגטוניה וחרובים.
כאן מתחבר לשביל המסומן מסלול רכיבת אופני הרים, בו מתקיימות תחרויות בינלאומיות. אם נעלה מנקודה זו מרחק קצר, בשביל שעולה על הגדה הדרומית, נראה כבשן סיד עגול באדמה. באזור מספר שולחנות פיקניק וסבך של פרקינסוניה שיכנית – עץ מהגר (מין פולש) בעל פריחה צהובה. במורד הדרך מספר בתים של חקלאים, ולפעמים מסתובבות כאן פרות.

מרבדים צהובים


כאשר נגיע אל סימון שבילים על עמוד חשמל, יעמדו בפנינו שתי אפשרויות: להמשיך מערבה (קדימה) עם דרך עפר מרחק קצר עד ליציאה מהוואדי, או לפנות צפונה (ימינה) עם סימון השבילים. הפניה צפונה תוליך אותנו על שביל שמתחבר לעין-שיח ובוסתן כיאט בוואדי שיח. בדרך נעבור על פני מבנים נטושים בצורת פטריות – כאן שכנה בעבר אכסניית הנוער. בסוף החורף ותחילת האביב פורחים על השביל מרבדים צהובים גדולים של חלבלוב השיח – מין נדיר מאוד שמכל המזרח התיכון נמצא אך ורק בוואדיות שיח ואזוב. 
כמו בוואדיות אחרים, גם אזוב עשיר בצמחיה מגוונת. בין השאר נמצא בו  שיחי מרווה ורתמה קוצנית (מין בלעדי לכרמל), ופריחה של ספלול החורש, דם-המכבים, סייפן התבואה, רקפת, גרגרנית בירותית, שום גבוה ועוד. בוואדי נצפו בעלי-חיים רבים, ביניהם ציפורים כגון אוח, כוס החורבות, לבן חזה, חגלה, זהבן מחלל ועוד.

 

ואדי אזוב נמצא תחת איום בשל תוכנית הבנייה מורדות לינקולן ותל-אהרון.

 

תאור המסלול באתר "טבע ונופים בישראל" 


מתנדבי שנת השירות בוואדי. צילום: גל טובול

 


צילום: יניב אלון

 


צילום: יניב אלון

 


מתנדבת בוואדי

 


חלבלוב השיח, על השביל מאזוב לוואדי שיח

 


מתנדבים מתנועת השומר הצעיר פותחים מחדש את השביל שנחסם

 


מתנדבים מנקים את הוואדי מפסולת

 


סוף יום התנדבות, ליד אכסניית הנוער

 


מתנדבים בוואדי מציגים מגבון שנשאר לאחר דליפת ביוב