חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שומרים על גבעת התיתורה

גבעת התיתורה, הגבעה בעלת החשיבות הרבה ביותר מבחינה נופית, ארכיאולוגית ותיירותית באיזור מודיעין, שוכנת בלבה של מולדת החשמונאים. אמנם מודיעין היא עיר צעירה, אך ההתיישבות בגבעת התיתורה קיימת כבר למעלה מ-5000 שנה.

גבעת התיתורה במודיעין. צילום: טל קמחיגבעת תיתורה עשירה ביותר בערכי טבע, נוף וארכיאולוגיה, אשר מהווים מרכיבים יסודיים של העיר מודיעין וסביבותיה. לכן  למאבק על שימור תיתורה, חשיבות ראשונה במעלה עבור תושבי העיר אשר יש בה סמליות רבה. גם משום שזהו המאבק הציבורי הראשון ועוד יותר מזה, משום שבגבעת תיתורה מקופלים סודות קסמה של העיר מודיעין והייחוד הגדול לו זכתה, וזכו תושביה.

טבע עירוני במודיעין

גבעת התיתורה, כמו גבעות נוספות בעיר, יכולה להוות חלק מרשת של "טבע עירוני". מהו טבע עירוני? טבע בעיר הנו מושג חדש בנוף התכנון המקומי. בערים רבות ברחבי אירופה ויבשת אמריקה ובשנים האחרונות גם בארץ, מקצים שטחים נרחבים לשיקום ושימור מערכות אקולוגיות בגבולות העיר. יתרונם של שטחי טבע עירוני רב: מעבר לעלויות האחזקה הנמוכות משמשים שטחים אלו למיתון מפגעים סביבתיים, ממצבים את דמותה של העיר וחשוב מכל מהווים תוכן לפעילות חינוך ופנאי לתושבי הערים.

בשונה משמורת טבע, באתר טבע עירוני האדם והקהילה עומדים במקום שווה למשאבי הטבע, בתכנון אתר הטבע העירוני מוקדשת תשומת לב שווה לשימור המשאבים ולפיתוח תשתיות קולטות קהל המאפשרות הנאה והבנה מרבית של המערכת הטבעית באתר. מטרתו של האתר מעבר לשימור משאבי טבע הן ליצור מקום בו ציבור רחב יכול לפגוש בקרבה למקום מגוריו את משאבי הטבע המיוחדים לעירו בצורה זמינה, זולה ומיידית. אחד מעקרונות הפעולה של אתרי טבע עירוניים מתבסס על מעורבות קהילתית בכל תחומי העשייה באתר: השתלבות במחקרים, בפעילות החינוכית, בפעילויות פנאי ואפילו אחזקת האתר עצמו.

מדוע כל כך חשוב לשמר את גבעת תיתורה במלואה?
באזור מודיעין צומח טבעי עשיר, אוכלוסיית בעלי-חיים מגוונת ושפע נקודות התיישבות על פני היסטוריה של אלפי שנים. גבעת התיתורה חברו יחד כל המרכיבים האלה. מהגבעה נשקף נוף מרהיב, פרחי בר בשלל צבעים בחורף ובאביב, וקיים בה פוטנציאל תיירותי-חינוכי גדול. תושבי צמאים לאתרי בילוי בחיק הטבע הקרוב, שאינו מחייב שעות של נסיעה אל  אתרי הטיול והבילוי בצפון ובדרום.

המשקל של כל מטר מרובע של טבע עירוני בגבעת התיתורה הוא גדול מאוד ולכן יש עדיפות רבה עבור התושבים ולעתיד העיר לשמר את אותו חלק, מאשר להוסיף עוד מספר יחידות דיור. כל עוד מיועדת חלק מגבעת תיתורה למגורים לא ניתן לממש את החזון של התיתורה כפי שהוצג כאן, הבינוי למגורים לאורך עמק דותן ינתק את הגבעה מהעיר ויפגע ישירות בחלקי גבעה חשובים ביותר.

עם תחילת העבודות לבניית העיר מודיעין, העלתה בדיקה של רשות העתיקות כי גבעת תיתורה היא האתר הארכיאולוגי המרכזי באזור מודיעין כולו, ולכן אין לבנות על הגבעה. למרות זאת, צצות מידי פעם תכניות פיתוח לקידום בנייה על גבעת התיתורה. הדבר לא קרה משום שתיתורה מסמלת את המאבק הציבורי לשימור במודיעין ותושבי העיר לא יתנו לבנות על התיתורה. למועצת העיר הוגשו הצעות להכין תכנית המשנה את הייעוד למגורים שעל מורדות התיתורה הצמודים לרחוב עמק דותן, במרץ 1999 ע"י מוטי גרונר ואח"כ בסוף 2004 על-ידי אלכס ויינרב, והופכת אותם לשטח "ירוק" ואולם החלטות אלה לא קוימו ועד היום טרם הוחל בהכנת תכנית שמשנה את ייעוד המגורים לפארק טבע וארכיאולוגיה. החברה להגנת הטבע במודיעין הגישה לפני כשנתיים, במשותף עם תושבים ממודיעין, תכנית חלופית המשנה את המגורים לשטח המוגדר: "עתיקות ופארק ציבורי".

 

למטה: מפת התכנית הקיימת בגבעת התיתורה, ואחריה - תכנית החלופה של החברה להגנת הטבע.