חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אביב ואבירים בתיתורה

גבעת התיתורה פורחת, ואתם מוזמנים לסיור ללא תשלום שמארגנות בשבת הקרובה החברה להגנת הטבע ועיריית מודיעין

בשבת הקרובה, בתקופה בה גבעת התיתורה פורחת בעוז, יקיימו החברה להגנת הטבע ועיריית מודיעין סיור ללא תשלום, ברוח ימי הביניים המוקדמים.

בין המטיילים תוכלו לפגוש אבירים מהלכים או רוכבים על סוסים, את ליצן החצר ומשרתת הארמון שיספרו קצת על המתרחש "מאחורי הקלעים" במצודות הצלבנים, הפעלות של משחקי דו-קרב אבירים לילדים ואנסמבל מוזיקה קלאסית של ימי הביניים ישלים את האווירה.

הסיורים ייצאו בין השעות 12:00-10:00 מצומת הרחובות עמק דותן וכליל החורש, מול "הולמס פלייס". הסיור מתאים לכל המשפחה ללא עגלות, משך הטיול כשעתיים, כולל תחנות הסבר והפעלה.

המאבק על גבעת התיתורה

מכל הגבעות והשטחים השייכים לעיר מודיעין, דווקא גבעת התיתורה, הגבעה בעלת החשיבות הרבה ביותר מבחינה נופית, ארכיאולוגית ותיירותית, הפכה ליעד נחשק ליזמי נדל"ן בתמיכת משרד השיכון. לכבוד האביב אתם מוזמנים להכיר את המקום השוכן בלבה של מולדת החשמונאים.

על שתי גבעות צמודות בחלקה הצפוני של העיר מודיעין ומדרום לכביש 443 יושבת חורבת תיתורה, אשר מכונה על שם צורתה (תיתורה היא שולי המגבעת). בעבר ישב כאן הכפר הערבי אל-בורג', אך מסקרים וחפירות עולה שהאתר היה מיושב כבר בתקופה הכלכוליתית, לפני למעלה מ-5000 שנה והמשיך להיות מיושב לאורך מרבית התקופות. בשנת 1992, עם תחילת העבודות לבניית העיר מודיעין, ביצעה רשות העתיקות חפירות בדיקה מצומצמות בשתי הגבעות ומיד התברר שגבעת תיתורה היא האתר הארכיאולוגי המרכזי באזור מודיעין כולו. כתוצאה מכך הודיעה הרשות למשרד השיכון כי לא תותר בנייה על גבעת תיתורה וכי היא תישאר האתר הארכיאולוגי המרכזי בעיר. גם בג"צ התערב וקבע שלא תותר בנייה בגבעה ללא אישור של רשות העתיקות.

אז מה יש כאן שגורם לאנשים רבים שאכפת להם להתנגד לפגיעה בגבעה ?
יש שילוב ייחודי של ריכוז גדול של אתרים עתיקים עם היסטוריה מרתקת, תצפית נוף מרהיבה, פרחי בר בשלל צבעים בחורף ובאביב ופוטנציאל תיירותי-חינוכי גדול. נתחיל עם הנוף: מגובה 315 מטרים מעל פני הים זו אחת הנקודות הבודדות באזור מהן ניתן לראות ביום יפה את רוב מישור החוף, גבעות השפלה והרי ירושלים. בטווח הקרוב רואים את מה שמכונה "מולדת החשמונאים" - יער בן שמן, "קברות המכבים", הכפר אל-מידיה והישובים שילת, כפר רות, מכבים-רעות וכמובן העיר מודיעין הנפרשת למטה. באזור עצי שיזף גדולים ורבי שנים ומרבדים של פרחי בר המכסים את הגבעות כל שנה בין ינואר לאפריל.

אבל החשיבות העיקרית של הגבעה נובעת ממעשי האדם כאן לאורך התקופות: טראסות חקלאיות קדומות משמרות את החקלאות הקדומה באזור ומשמשות אתר לטיולים.מחילות מסתור תת קרקעיות, רובן מימי מרד בר-כוכבא. כיום הן עדיין סגורות אך כשינוקו ויפתחו לקהל הן יהוו גורם משיכה מרתק לטיולי בתי-ספר ומשפחות, רק חצי שעה מגוש דן. עשרות בורות מים (המכוסים כיום למען בטיחות הציבור), גתות ובתי בד ועוד מתקנים חקלאיים עתיקים המאפשרים לחזור לתמונת הנוף האנושי בימי קדם. מבצר צלבני שלקח את אבני הבניין ממבנים קדומים יותר, בין השאר מתקופת החשמונאים ונתן את שמו לכפר הערבי המאוחר- בורג' בערבית- מבצר.

וכמובן, המורשת וההיסטוריה: על מיקומה המדויק של מודיעין החשמונאית ניטש ויכוח בין החוקרים, אך ישנם מהם המשערים שגבעת התיתורה היא המקום. מבלי להיכנס לפרטי הדיון, אין ספק שהגבעה עומדת בלב האזור בו חיו החשמונאים, אזור כפרי הרחוק מבחינה תרבותית מרחק רב מירושלים המתייוונת של תקופת טרום המרד. ואפשר גם לדבר כאן על חשיבות הדרך הראשית של פעם לירושלים, הדרך מהשפלה למעלה בית חורון. וגם על הקרב שהתחולל בתש"ח לכיבוש הכפר אל-בורג' ועוד ועוד.

למרות כל האמור לעיל, גבעת התיתורה עדיין לא משוחררת מאיום הבנייה של כ-800 יחידות דיור בחלקה הדרומי, ואנו פועלים על מנת לשנות את המצב ולקדם בתיתורה פארק טבע עירוני. לפני כשנתיים וחצי הגשנו לעיריית מודיעין תוכנית חלופית לגבעת התיתורה המייעדת את כל שטח הגבעה לפארק טבע וארכיאולוגיה.

בחודשים האחרונים ישנה התקדמות במגעים עם עיריית מודיעין ובקרוב אמור להתקיים דיון בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בסוגיית עתידה של התיתורה. ראש העיר מר משה ספקטור הודיע כי הוא מעוניין לקדם את שימורה של הגבעה ולהפכה לפארק טבע וארכיאולוגיה לטובת תושבי העיר.

אבל במקום לקרוא את כל זה, בואו לטייל ולזכור למה הגבעה הזו כל כך מיוחדת! אתם מוזמנים לצאת מהבית וללכת לגבעה/להיכנס לרכב ולהגיע בנסיעה קצרה אל הגבעה, שאם לא נשמור עליה כיום חלקה יהפוך מחר לעוד שכונת מגורים סטנדרטית שבין בתיה מסתתרים כמה בורות מים ובתי בד.

איך מגיעים: נוסעים מגוש דן מזרחה על כביש 1 לירושלים ויוצאים במחלף בן שמן לפי שילוט למודיעין לכביש 443, לא נכנסים לעיר בצומת שילת אלא בצומת הבא ימינה לכיוון רעות- מכבים, ובפנייה הראשונה שוב ימינה לרחוב עמק דותן.