חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

כיף בתיתורה – המאבק נמשך

מאת אריאלה ריקס – מנהלת קהילת מודיעין בחברה להגנת הטבע ואריק הייליג – מתנדב סביבתי

אז מה היה לנו בשבת?
שמים בהירים, שמש נעימה של אביב, נוף גבעי מסביב ובינות לשטחים הירוקים, כמו חלק מהנוף משתלבת העיר מודיעין, רעות ומכבים – כל אלה תפאורה נפלאה ליום של אהבת הטבע והסביבה שנחוג ברוב עם בגבעת התיתורה בשבת האחרונה.
את החגיגה ארגנו החברה להגנת הטבע ועיריית מודיעין- מחלקת תרבות ואירועים.

כאלפיים ילדים והורים צעדו בין התחנות השונות, ביחד איתם בערבוביה קסומה הרבה כלבים וסוס עם אביר "צלבני" - אילן מרעות.  אילן מטיס מטוסים לפרנסתו והוא הצטרף "בכיף ובאהבה" לאירוע האבירים בתיתורה, אירוע שתכליתו לקרב את תושבי העיר לחלקת ארץ קסומה זו כחלק מהמאבק לשמירתה כמות שהיא, ללא נגיסות נדל"ניות בשוליה. אז מה היה לנו?  קודם כל ולפני הכל – כיף גדול.

את פני המשתתפים קיבלו הדס ואוהד, מדריכים צעירים של חוגי הסיור של החברה להגנת הטבע, שחילקו דפי הסבר. המטיילים החלו לעלות לכיוון מגדל המים, חלק מהילדים "אני לבד" וחלקם "על הכתפיים".  תוך כמה דקות ושלושה אבירים צלבנים מקבלים את פני הקהל בברכות רמות וחיצצור בצינור פלסטיק מודרני כמו פעם.  נכנסים לאווירת האבירים וכמובן שלא שוכחים לשנן כללי יסוד כמו "הפסולת אתנו, לא לקטוף ובעיקר ליהנות...". 

מודיעין סנטר משמאל והמטיילים בדרך עטורת פרחי אביב לתחנה הבאה בה הם פוגשים את נדב- נסיכת המבצר היוצאת לפוש בין הפרחים והפרפרים, ממשיכים בין הטראסות והבוסתנים ומגיעים לאריאלה מנהלת קהילת מודיעין ועירית, מתכננת עירונית, שתיהן מטעם החברה להגנת הטבע. הסבר מקיף על מפת העיר, שטחי בניה ושטחים פתוחים... התושבים כבר מומחים בצבע ירוק – שטחים לשימור וצהוב מפוספס, שטחים שעתידם לא ברור.  נראה שעל דבר אחד כולם מסכימים: באנו לכאן, לעיר העתיד, על מנת שממש בסמוך לנו, בחצר האחורית יהיו שטחים ללא פיתוח, ריאות ירוקות לשפר את מאזן הפחמות האזורי.  שטחים אלה הם חלק ממסדרונות אקולוגיים בראייה ארצית שיאפשרו תנועה ונדידה של בעלי חיים.

בשלב זה של הטיול, הקטנים כבר עייפים ואז נכונה לכולם הפתעה בדמות מעיין ושרי..  הוא מחופש כאביר ימי ביניימי שמזמין את הקהל לסיור באחוזתו, חרבת אל-בורג' והיא בבגדי עקרת בית מספרת על מאחורי הקלעים של חיי האבירים הצלבנים: הלכות מטבח, שירותים וניקיון.  המבוגרים לומדים מספר פרטים חדשים והקטנים כבר מוכנים לקרבות אבירים עם חרבות ושריון קשקשים מגומי ושופט אמיתי.  המתח בשיאו, ההורים מעודדים, הקטנים דרוכים והנוף מסביב כמעט כמו פעם, כמו בימי מסעי הצלב.  האם הייתה כאן עיר? והכפרים מסביב?  בורות המים הרבים שפזורים באזור, המקוואות, מערות הקבורה והשרידים הארכיאולוגיים מלמדים על יישוב קדום גדול.  ילדי האזור צריכם ללמוד זאת, הדרך הטובה ביותר היא לבוא ולהסתובב בשטח.

את האירוע חתמו שלושה נגנים בניהם רובי ממכבים עם חליליות ואפרת זמרת הסופרן.  מדהים היה לראות איך שירה לטינית שבוקעת מהלב על רקע נוף נפלא של העיר וההרים פוגעת בליבותיהם הקטנים של הילדים שחדלו מנדנודי ה-"ביסלי, במבה ואפרופו" והאזינו רוב קשב לצלילים בני מאות שנים.שמעתי איש לוחש לזוגתו: "זה כמו בחוץ לארץ..."  איש צעיר, אנו אומרים לו, זה כאן, זה אנחנו וזה שלנו.

בעתיד הקרוב אמורה לעלות לדיון בוועדה המקומית, תוכנית שהגישה החברה להגנת הטבע- לשינוי ייעוד כל שטח הגבעה לפארק טבע וארכיאולוגיה. גבעת התיתורה, כמו גבעות נוספות בעיר, יכולה להוות חלק מרשת של "טבע עירוני". אנו מזמינים אתכם להיות חלק ממי שמשפיעים על הטבע בעיר ולהצטרף אלינו בתכנון גבעת התיתורה כאתר טבע עירוני – עקבו אחרי הפרסומים במקומונים.

מהו טבע עירוני?
בערים רבות באירופה ואמריקה ובשנים האחרונות גם בארץ, מקצים שטחים נרחבים לשיקום ושימור מערכות אקולוגיות בגבולות העיר – שטחים אלה מוכרים כשטחי טבע עירוני. מעבר לעלויות האחזקה הנמוכות, משמשים שטחים אלה למיתון מפגעים סביבתיים, ממצבים את דמותה של העיר ומהווים מרכז ותוכן לפעילות חינוך ופנאי לתושבי הערים.

בשונה משמורת טבע, באתר טבע עירוני האדם והקהילה עומדים במקום שווה למשאבי הטבע, בתכנון אתר הטבע העירוני מוקדשת תשומת לב שווה לשימור המשאבים ולפיתוח תשתיות קולטות קהל המאפשרות הנאה והבנה מרבית של המערכת הטבעית באתר. אחת המטרות המרכזיות של אתרי טבע עירוני היא ליצור מקום בו ציבור רחב יכול לפגוש בקרבה למקום מגוריו את משאבי הטבע המיוחדים לעירו בצורה זמינה, זולה ומיידית. בבסיס אתרי טבע עירוניים יש מעורבות קהילתית: השתלבות בתכנון, מחקרים, פעילות חינוכית, פעילויות פנאי, אחזקת האתר ועוד.

מדוע כל כך חשוב לשמר את גבעת תיתורה?

באזור העיר מודיעין  צומח טבעי עשיר, אוכלוסיית בעלי -חיים מגוונת ושפע נקודות התיישבות על פני היסטוריה של אלפי שנים. ייחודה של גבעת התיתורה הוא שכל המרכיבים  הללו חברו בה יחדיו.  עשרות האלפים שגרים היום בעיר ורבים עוד יותר שיגורו בעתיד, צמאים לאתרי בילוי בחיק הטבע, וזאת בלי לנסוע אל  אתרי הטיול והבילוי בצפון ובדרום.

משקלו הסגולי של כל מטר רבוע טבעי בגבעת התיתורה, גדול בהרבה מעוד מטר רבוע של בניה.  בשולי הגבעה, לאורך רחוב עמק דותן, קיים מצב שבו כרישי נדל"ן יוכלו להקים מבני מגורים שהגבעה תהייה החצר האחורית הפרטית שלהם, בכך "תנותק" במידת מה הגבעה מהעיר ותושביה. כל עוד מיועד חלק משטח גבעת תיתורה למגורים, לא ניתן יהיה לממש את החזון של התיתורה כפי שהוצג כאן.

אז מה עושים? מה שנדרש כעת זה להמשיך את המהלך שהחל בהחלטת מועצת העיר ולקדם תוכנית חלופית שתבטל את המגורים בגבעה.בחודשים האחרונים עיריית מודיעין הודיעה כי בכוונתה לדון בתוכנית שהגישה החברה להגנת הטבע לוועדה המקומית לתכנון ובנייה ואנו מחכים לדיון שאמור להתקיים בהקדם. התוכנית שהגשנו מייעדת את כל שטח הגבעה להיות פארק  טבע וארכיאולוגיה ולבטל את הבנייה השטח המיועד לכך.

להצטרפות לקבוצת הפעילים: ariela@spni.org.il