חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

המאבק על ארץ המכבים

חנוכה בפתח, ועתידה של "ארץ המכבים" בסכנה: משרד השיכון מתכנן בניית אלפי יחידות דיור במודיעין ופיתוח מאסיבי על חשבון ערכי מורשת, טבע ונוף. למרבה הפלא, העירייה טרם גיבשה את עמדתה בנושא. החברה להגנת הטבע: "יש לשמור על הגבעות הדרומיות של מודיעין כשטח פתוח ולהמשיך את פיתוח העיר מערבה לשטח ערכי פחות."

25 בנובמבר 2007

מחר, יום שני (26.11.07)  יתקיים במוסדות התכנון הדיון הראשון מזה עשור בנושא הרחבת העיר מודיעין. למודיעין תכנית מתאר בת כ-15 שנים, שאושרה בשנת 1996, כאשר לא היו תושבים במודיעין, ולא היה את מי לשתף בתכנון. המצב שונה היום, כשמודיעין מונה עשרות אלפי תושבים ויש לה מועצת עיר נבחרת. מודיעין תוכננה בראשית שנות התשעים על רקע גל העליה הגדול, ומאז השתנו תפיסות תכנוניות ונסיבות גאוגרפיות. השטחים הפתוחים התמעטו מאוד, נסללה גדר ההפרדה והוכר הערך הציבורי של שטח טבעי פתוח. בנוסף, אנו עומדים בפני פינויים של בסיסי הצבא מאזור המרכז ושחרור עתודות קרקע רבות לבנייה של עשרות אלפי יחידות דיור בשטחים נגישים שערכם הסביבתי נמוך.

הגופים הירוקים - החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים וקרן קיימת לישראל- יצאו השבוע בקריאה משותפת, על סמך סקר עדכני, לשמר את שטח הגבעות הדרומיות כחלק מהמסדרון האקולוגי הארצי עקב חשיבותם הסביבתית הרבה. כחלופה מציעים הגופים הירוקים את פיתוח העיר מערבה, באופן שישמר את השטחים הערכיים בדרום העיר ויאפשר לערים הסמוכות להתחרות עם מודיעין על אוכלוסיה חזקה.

תכנית המתאר למודיעין מד/2020 מגדירה שני מתחמים ל"תכנון לעתיד" המיועדים לפיתוח למגורים בעת הרחבת העיר:
המתחם הצפוני ממוקם בין העיר היום לאזור התעסוקה המתוכנן ("ליגד סנטר"), שמאפייניו: נגישות תחבורתית גבוהה: נמצא בין דרך 443 ל 431. נמצא בין שתי תחנות רכבת ; נמצא בשטח הכלוא בין אזור התעסוקה המתוכנן לבין שטח שלב א' של העיר ; שטח בעל ערכיות נופית סביבתית נמוכה יחסית למתחם הדרומי ל"תכנון לעתיד". המתחם הדרומי ממוקם מדרום לרעות ולשכונת בוכמן, ומצפון לעמק איילון, "ארץ המכבים".

רוב שטחו של מתחם זה הוא ערכי ביותר הן מבחינת ערכי טבע, הן ערכי מורשת והן ערכי נוף בהיותו המשך טבעי של עמק איילון, פארק קנדה, ארץ הכפירה ועוד. באזור ניתן לראות עדרי צבאים, נמיות, עופות דורסים ( מקום הקינון של העקב העיטי הנדיר) ואפילו צבועים.

נוכחות של בעלי-חיים גדולים אלה, הם ההוכחה לכך כי השטח עדיין מתפקד מבחינה אקולוגית ומשמר מאפיינים שלא ניתן למצוא במקומות אחרים באזור המרכז. שטח הגבעות הדרומיות הוא חלק מהמסדרון האקולוגי הארצי, שעובר על ציר הגבעות המזרחיות וחיוניותו גדלה עוד הרבה יותר מאז הקמת גדר ההפרדה המהווה מיכשול אקולוגי בלתי עביר.

עמדת החברה להגנת הטבע היא שהתכנון העתידי לעיר מודיעין ראוי שייעשה לכיוון צפון מערב, במקום בו הפגיעה הסביבתית לא תהיה כה חמורה. פיתוח העיר מערבה יאפשר נגישות גבוהה של התושבים לתחנות הרכבת ולכבישים הארציים, בניגוד לשטח הגבעות הדרומיות המהוות פרבר בשולי העיר.

הדיון בשבוע הבא יעסוק בהשפעת אכלוס העיר מודיעין על הערים הסמוכות לה, ובמסגרתו תמליץ הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בפני המועצה הארצית על יעד האוכלוסיה החדש לעיר. החברה להגנת הטבע סבורה שעל עיריית מודיעין מוטלת חובה ציבורית להשפיע כבר בדיון זה על עתיד השטחים הערכיים בדרום העיר – ולהצטרף לקריאת ארגוני הסביבה והתושבים לשמר אותם. החברה להגנת הטבע אינה מבקשת לעצור את פיתוחה ואיכלוסה של העיר, אלא מבקשת לקיים דיון אמיתי בשאלת כיוון הפיתוח תוך שמירה על משאב הקרקע וערכי הטבע.

מתוצאות סקר שטחים פתוחים, ערכי טבע ונוף שערכו החברה להגנת הטבע, רט"ג וקק"ל במרחב מודיעין בחצי שנה האחרונה עולה כי הגבעות הדרומיות הן השטח בעל הערכיות הגבוהה ביותר מכל האזורים שנבדקו. לשטח איכויות נופיות, בוטניות וזואולוגיות מיוחדות, שכמעט ואינן בנמצא באזור המרכז. האם בשביל 7500 יחידות דיור, שניתן למצוא להם מיקום טוב יותר,  נפסיד את שטח בעל חשיבות סביבתית כה גדולה?

מלבד ההשפעות הסביבתיות הקשות שיש להרחבת העיר לכיוון הגבעות הדרומיות ישנן גם השלכות חברתיות. המשך פיתוחה של מודיעין בדרך הנוכחית מחלישה את לוד ורמלה. השקעת התשתיות הזו, אילו היתה מושקעת ברמלה, היתה מקדמת מאוד את העיר, זאת בהתאם להחלטות ממשלה על חיזוק הערים הותיקות.

בשנה האחרונה החלה קהילת החברה להגנת הטבע במודיעין בתהליך ראשוני של הצגת התוכניות לציבור וגיבוש דמותה של העיר מודיעין בעתיד על-ידי שיח ציבורי פתוח. החברה, שערכה בעניין כנסים הפתוחים לציבור הרחב, טוענת כי החובה הראשונית לשיתוף הציבור בתכנון העיר מוטלת על העירייה.

לדברי אלון רוטשילד, רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע באיזור המרכז: "תמוה כי עירייה, שנבחרה לייצג את האינטרסים של ציבור התושבים, תימנע מלקבוע עמדה בנושא הקריטי כל כך של דמות העיר בעתיד והשפעתה על כל הסובב אותה. הגבעות הדרומיות הן נכס של תושבי העיר ושל עם ישראל – ניתן לפתח את מודיעין בצורה מושכלת ללא פגיעה כה קשה במערך השטחים הפתוחים ובנכסי המורשת שלנו. יש לזכור כי פיתוח מודיעין באיזור הגבעות הדרומיות לא יפגע רק בזכויות התושבים במודיעין וישראל כולה ליהנות מטבע, נוף ואזורים גדושי מורשת, אלא בפגיעה אקולוגית קשה שתשפיע על המרחב כולו. אנו מקווים כי בשבוע שלפני חנוכה, יזכרו חברי הוועדה המחוזית לשמור על הארץ בה חיו המכבים, ובה אנו חיים כיום".