חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

על גלגלים במודיעין

מסע אופניים עירוני "אופניים בשביל מודיעין" יצא לדרך ביום שישי האחרון, ואריק הייליג, מתנדב בחברה להגנת הטבע במודיעין, מספר חוויות. הרכיבה הבאה - ביום שישי 27 ביוני 2008

ביום ששי האחרון, קצת אחרי החום ולפני השקיעה והשבת, התכנסו כמאתיים רוכבי אופניים, כולל תינוקות במנשאים ורכבו בדבוקה גדולה במסע אופניים עירוני הראשון של העיר מודיעין. את המסע ארגנה החברה להגנת הטבע כחלק מפעולותיה לקידום החזון הסביבתי של העיר מודיעין. תחבורה ירוקה, המתעדפת תחבורה ציבורית, תחבורת אופניים וחיבוריות ביניהן, היא אחד משלושת עמודי המסד של החזון הסביבתי של מודיעין.

המשתתפים רכבו תחת התביעה לממש את תכנית האב לשבילי אופניים בעיר ולדאוג לסלילתו של שביל אופניים לאורך הרחובות עמק החולה ועמק זבולון. התכנית המפורטת כבר הגיעה לידי ועדת התחבורה בעיר ורק החלטה אמיצה שם בחלונות הגבוהים תגרום למימושה. בין יתר הרוכבים נראו גם חברי מועצת העיר ויינרב ומרחב, לבושים בתלבושות ססגוניות של "מקצוענים",  גם הם הצטרפו לתביעה – קדמו את תחבורת האופניים. 

לאחר התכנסות והחתמה לצלילי מוזיקה של פעם בחורשת הסלעים ליד מרכז מליבו, יצא המסע לשדרות יאיר פרג ופנה לעמק החולה עד מרכז עזריאלי. משם, עליה לא קלה לבית העיריה אחת הרוכבות שהגיעה "בכיף" לרכוב אתנו התלוננה "מה פתאום ממקמים את העירייה כל כך גבוה".  חומר למחשבה, אולי קצת לרדת אל העם?

רכיבה של כ-20 דקות עם עשרות נערים בראש, כמו סייחים צעירים, משימה כמעט בלתי אפשרית לחייב אותם לרכוב אחרי הרכב המוביל בלי לעקוף אותו.  רעי, ממארגני האירוע, מפעיל את כל הכריזמה שלו על הנוער, אך בתחילת העלייה של רחוב תלתן הם פורצים קדימה ודווקא שם, בחלק הקשה ביותר מוכיחים שכוחם ברגליהם והם לא "סופרים" את העליה.

אירוע סיום מול העירייה ועם עיר העתיד ברקע.  ברכות חמות מעמותת "ישראל בשביל אופניים", מר יותם אביזוהר , שמארגן אירועי רכיבה עירוניים ביום ששי האחרון של כל חודש – "מסה קריטית" ברחבי הארץ. זהו השם שניתן לאירועים אלה בלונדון, פאריז, ניו-יורק, תל-אביב ומעכשיו גם במודיעין.

אריאלה ריקס, מנהלת סניף מודיעין של החברה להגנת הטבע, הודתה למשתתפים לאחר שהציגה בפניהם את שלושת העקרונות המובילים של החזון הסביבתי שגובש בסדרת מפגשים של ועד הארגונים למען הסביבה במודיעין ובשיתוף הציבור: 

1. בריאות וסביבה – קרינות לסוגיהן, זיהום אוויר ומים 

2. שטחים פתוחים –והשארת הגבעות הדרומיות כפארק טבע לטובת התושבים וכחלק מהמסדרון האקולוגי הארצי, שמירה ללא פשרות על גבעת התיתורה, וטיפוח אתרי הטבע העירוני בעיר   

3. תחבורה ירוקה - יותר תחבורה ציבורית, יותר בטחון לרוכבי אופניים, תשתית לתחבורה משלימה ופחות מכוניות.

פספסתם את הרכיבה? נהניתם ורוצים לבוא שוב? כולם, כולל ילדים, מוזמנים למסה הקריטית הבאה ביום שישי 27 ביוני בשעה 16:00 לרכיבה ארוכה יותר, מאומצת יותר כולל מורשת מקומית – פרטים בהמשך.