חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

תערוכות ארכיאולוגיות בבתי הספר במודיעין

" בעצה אחת עם ראש מינהל החינוך מאיר שמעוני, ומנהלי בתי הספר שבנדון, החלטנו שבית ספר הלומד על סביבתו ועל מורשתו, ותלמידיו גם משתתפים בחפירות ארכיאולוגיות לימודיות-קהילתיות, יוקם בבית ספרם תערוכת קבע ארכיאולוגית .

בבית הספר "אופק" ובבית ספר התיכון הדתי ה"ישיבה התיכונית" , הלומדים לימודי מורשת וארכיאולוגיה, ואשר חופרים כבר שנים בגבעת "שר" ובגבעת "התיתורה", יוקמו תערוכת ממצאים ארכיאולוגיים בווטרינות בעזרת התלמידים עצמם! (בבית הספר "ניצנים" אשר חופרים כבר שלוש שנים קיימים ווטרינות לתצוגה כבר 3 שנים)

התלמידים  יבחרו את הפריטים שיוצגו, ינסחו את שלטי ההסבר לממצאים השונים ויעזרו בהכנתם. בכך יהיו תלמידי בתי הספר שותפים מלאים להכנת התערוכה, ישמרו ויטפחו אותה, וידריכו בה מבקרים בה . החודש, נפגשתי יחד עם רכזת החינוך הסביבתי של העירייה לימור רביב-אלון, ועם טל קמחי-רכזת החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע המלמדים את תלמידי הישיבה התיכונית נושאי סביבה, ויחד עם הרב יוסי שינובר- המוביל בתוך ה"ישיבה התיכונית" את נושאי המורשת והסביבה, ויחד עם תלמידי הוועדה הבית-סיפרית לאיכות הסביבה ב"ישיבה התיכונית", למפגש ראשון בסדרת מפגשים להקמת התערוכה הארכיאולוגית בתוך בית הספר.(מצ"ב תצלום) הח"מ נתן סקירה על הממצאים שניתנים לקבל בהשאלה ממחסני רשות העתיקות, על הדרך לקבלתם, ולתלמידים ניתנו כלים להחליט באיזה נושא ובאילו תקופות מעוניינים להציג בתערוכה. התלמידים יחקרו את הנושא ויכינו במשותף עם הח"מ, לימור וטל ובהדרכת ד"ר אורית שמיר-מנהלת הארכיון של רשות העתיקות , את שלטי ההסבר לממצאים. התערוכה תהיה פתוחה גם לכל תושבי העיר המבקרים במקום. זה מתווסף למיזם נוסף שיזמתי של הקמת "פארק הארכיאולוגי הבית סיפרי" שיוקם בקרוב בחצר ה"ישיבה התיכונית", עם פרטי בית-הבד החשמונאי משכונת דרום-בוכמן, ופריטי חקלאות נוספים ש"חוזרים הביתה" לקרבת אום-אל עומדאן החשמונאיית! תודתי לכל העוסקים במלאכה ובמיוחד לד"ר אורית שמיר שמלווה את התהליך, וסייעה לי במציאת ווטרינות שאינם בשימוש עוד ממוזיאון ישראל, ושהועברו השבוע ל"ישיבה התיכונית". תודתי לחמוטל ולחגית ממוזיאון ישראל על נדיבותם , ותודתי לאלדד ולשחר ממחלקת תשתיות בעיריית מודיעין מכבים-רעות שהביאו השבוע את הווטרינות הרבות מהמוזיאון ל"ישיבה התיכונית" .(מצ"ב תצלום) . מספר ווטרינות נוספות שקיבלתי ממוזיאון רוקפלר לפני מספר חודשים, יימסרו לביה"ס "אופק" שגם יחל בקרוב תהליך לימוד וקבלת ווטרינות לתצוגה ארכיאולוגית שהתלמידים יקימו יחד עם הח"מ בין כותליו. תודתי למנהל אגף שפ"ע שיחד עם צוותו יתקן וישפץ ווטרינות הטעונות שיפוץ ותיקון. תודתי למנכ"ל רשות העתיקות שוקה דורפמן שתרם ספרי ארכיאולוגיה רבים שימסרו לספריית "הישיבה התיכונית" ולספריית ביה"ס "אופק" כדי שישמשו את התלמידים בלימודי הארכיאולוגיה. בשנה שעברה הצלחתי להשיג סט נוסף של ספרי ארכיאולוגיה מרשות העתיקות ומאוניברסיטת תל אביב ומאוניברסיטת בר-אילן, והם הועברו על ידי לספרייה העירונית ועומדים לרשות תושבי העיר המתעניינים בתחום. ולסיכום: " אני בדעה שתלמידים הלומדים על מורשתם ועל סביבתם הן פרונטלי בכיתה, והן חווייתית בחפירות ארכיאולוגיות - המשך טבעי הוא הקמת תערוכה בה יוצגו ממצאים על ידי התלמידים עצמם לתלמידי בית ספרם, להוריהם ולמבקרים שונים, כדי לשתף אותם ואת תושבי האזור במה שחקרו ולמדו , כדי לייצור "לוקל פטריוטיזם" לסביבה בה כולם גרים".