חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הצדק של חוף פלמחים

23/06/2013

עדכון 25.6.13
הוועדה המחוזית מרכז התכנסה לדיון בנושא עתידו של חוף פלמחים בתאריך 24.6.13. הדיון הסתיים ללא החלטה, והוועדה ביקשה ממשרד התיירות לספק נתונים נוספים כך שתוכל לקבל החלטה בעוד כחודשיים, בדיון נוסף.
החברה להגנת הטבע ואדם, טבע ודין: "מקווים שהוועדה תשאיר את החוף לאזרחים ולא תתיר להקים בו מיזם נדלנ"י, על חשבון ערכי הטבע והנוף וזכויות הציבור"

הוועדה המחוזית מרכז תקיים בעוד כחודשיים דיון בתכנית גן לאומי פלמחים, בו היא אמורה לגבש את עמדתה ביחס לתכנית, שאם תאושר, תבטל למעשה את הכוונות להקים כפר נופש בשטח. בחומר שנשלח לחברי הוועדה, נכתב כי מטרת התכנית שתובא לדיון היא – "לשמור על חוף הים הייחודי על משאביו הרבים, תוך מתן מענה ללחצי ביקוש לשטחים פתוחים, ובעיקר לחופי רחצה במרכז הארץ הצפוף. ייחודו של השטח מתבטא במאפיינים רבים ומגוונים של טבע, נוף ותרבות והם כוללים בין השאר רכס כורכר חופי, המהווה תופעה גיאולוגית נדירה בקנה מידה עולמי, חוף ים רציף בנוף פתוח ומקטעים עשירים בצדפים ושרידים ארכיאולוגים."


ילדים בחוף. צילום: גלי שפירקו, החברה להגנת הטבע
נותרו בישראל מעט מדי חופים פתוחים וטבעיים ועלינו להגן עליהם
אנו, החברה להגנת הטבע יחד עם 'אדם טבע ודין', שהובלנו את המאבק למען שמירת חוף פלמחים, מקווים שהוועדה המחוזית תשאיר את החוף ברשות הציבור ולא תתיר להקים בו מיזם נדל"ני, על חשבון זכויות האזרחים וערכי הטבע והנוף.
לאור המאבק הציבורי ארוך השנים, רק מתבקש שהוועדה המחוזית תצביע בעד התוכנית של להפוך את השטח שבו תוכנן לקום כפר הנופש לגן לאומי: הוועדה המחוזית צריכה לראות מול עיניה רק את האינטרס הציבורי, שהוא השארת חוף פלמחים פתוח לציבור. בכל הנוגע לסוגיית הפיצויים ליזמים, הנושא כידוע מטופל במסגרת הליך משפטי ובהליך גישור מוסכם (על ידי מני מזוז), והנושא לא בתחום אחריותה של הוועדה.
 
כל הפרטים על מאבק חוף פלמחים ומה נעשה עד כה:
 

כ- 7,000 אנשים שלחו מיילים לראש הממשלה ולשר להגנת הסביבה וקראו להם לקיים את הבטחתם ולהשאיר את חוף פלמחים בידי הציבור. מה יעלה בגורלו של החוף?

"סכנה לחוף פלמחים הבתולי" 1.1.13 - חדשות ערוץ 2

מכתב לראש הממשלה מהאירגונים הסביבתיים

 

לפני כשנתיים וחצי (יולי 2010) ולאחר מאבק ארוך של הציבור וארגוני הסביבה בהם גם אנחנו, הורתה הוועדה המחוזית מרכז להכין תוכנית לביטול כפר הנופש בפלמחים. אך כעת, ההישג הגדול בסכנה! ההליך התכנוני לא הושלם ויש חשש כבד לגורלו של חוף פלמחים כחוף פתוח לציבור הרחב. להרחבה בנושא

בעקבות החלטת הממשלה על ביטול כפר הנופש בפלמחים ביולי 2010, הצהיר ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו כי עמדתו הברורה הייתה ונותרה - רצועת החוף היא משאב טבעי ייחודי, שצריך להישמר לטובת כלל הציבור.
השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, בירך גם הוא על ההחלטה: הממשלה קיבלה היום החלטה היסטורית המעדיפה את האינטרס הציבורי הרחב. חופי ישראל הם משאב במחסור ועלינו לעשות הכל כדי לשמור עליהם נגישים ופתוחים לכלל הציבור.

"חוף ללא מציל" - כתבתו של צפריר רינת, הארץ, 1.1.13 - על המאבק הציבורי הנוכחי להצלת החוף.

עדכונים נוספים:
*
תלמידי כיתה ה' 3 מאורנית כתבו מכתב מרגש לשר להגנת הסביבה נגד הבנייה בחוף

* בחודש נובמבר, אדם טבע ודין, הוועד להצלת חוף פלמחים ואנו, החברה להגנת הטבע, פנינו במכתב לשר גלעד ארדן וביקשנו את עזרתו הדחופה להשלים את ההישג שהושג לפני כשנתיים עבור חוף פלמחים. בנוסף, פנינו במכתב לראשי העיריות של ראשון לציון, נס ציונה, יבנה ורחובות, בבקשה לפעול להצלת החוף ולסייע בהשלמת ההליך התכנוני של הפיכת ייעוד השטח מכפר נופש לשטח פתוח עבור הציבור, ובכך לבטל סופית את הכוונות להקים כפר נופש בחוף.

* אנחנו ואדם טבע ודין ערכנו בדיקה שהעלתה כי חוף פלמחים, שאורכו 1.6 קילומטר, הינו החוף הטבעי האחרון ללא עורף בנוי מכלל החופים שבין צפון תל אביב לאשדוד. אם ייבנה כפר הנופש המתוכנן, הוא יעלים את מעט החופים הטבעיים שנותרו במרחב זה!

 מצילים את חוף פלמחים