חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

פגיעה משמעותית בחופים של כולנו

29/03/2016

לאחר מאבק ממושך של החברה להגנת הטבע, שכלל הפגנות, עצומות ופניות לשר האוצר, להמשך שמירה על החופים של כולנו, המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (5.4.16) את פרק החופים בתמ"א 1, המבטל את תמ"א 13, התכנית שהגנה עד כה על החופים, ברוב של 22 מול 2. נציגי המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, הצביעו בעד התכנית. 

 
משה פרלמוטר, רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע באזור במרכז, הציג בדיון נתונים לגבי הפגיעה הצפויה לשטחי החופים וניתוח על ההשלכות השליליות של התכנית, על הסביבה ועל הציבור.


לצערנו, המועצה הארצית קיבלה היום החלטה להוריד משמעותית את ההגנות שישנן כיום על שטחי החופים. בפעם הבאה שדחפורים יגיעו לשטחי החופים, על מנת להתחיל בעבודות פיתוח להקמת פרויקט מלונאי, מגורים, או מתקני תשתיות, חשוב שהציבור יזכור כי הממשלה הנוכחית, ובראשה שר האוצר, משה כחלון, האחראי על מערכת התכנון, הפקיעו היום את שטחי החופים מהציבור, לטובת יזמי נדל"ן ולכל המרבה במחיר"

 

 

 

 

 

רקע להחלטה

בחודשים האחרונים קידמה ממשלת ישראל בראשות משרד האוצר תוכנית חדשה שמהווה סכנה לעתיד החופים של כולנו.


התכנית החדשה משנה ללא הכר את תכנית המתאר הארצית לחופים (תמ"א 13), אשר מגינה על החופים שלנו מאז 1983, ופוגעת בה בצורה קשה ביותר.

ב - 5.4.2016 יתקיים במועצה הארצית דיון אשר עלול לחרוץ את גורל החופים.

 

התוכנית החדשה תאפשר בניה על הקרקע שיזמים רבים לוטשים אליה עיניים על חשבון הציבור הרחב. אנחנו עומדים לחזות כיצד מפלצות הבטון לעשירים חוזרות ובגדול, על החוף של כולנו. השטחים הפתוחים יבנו ויחנקו אותנו במהירות. מה שיישאר לנו, זו רצועת חוף צרה וצפופה מלאת כסאות נוח ומציל צועק. ההנאות הפשוטות, אלה שלא עולות כסף כמו לנשום בריזה, לרוץ בין הדיונות, לראות את השמש שוקעת בים עלולות להפוך לנוסטלגיה.


את הגזל הזה אי אפשר יהיה לתקן!

 

אז מה הסכנות של התכנית החדשה?

 

חופי הערים על הכוונת
התכנית החדשה תבטל לגמרי את ההגנה על השטחים הפתוחים והפארקים הסמוכים לחופי הים בכל ערי החוף בישראל. יחד עם חוק חדש שיאפשר מגורים במלונות ייגזל המרחב הציבורי המשמעותי ביותר לציבור הישראלי לטובת מגורי עשירים.

 

רצועת 100 המטרים בסכנה
התוכנית החדשה תאפשר בנייה של מתקני תשתיות, בתי מלון ודירות לעשירים כהמשך למקומות בנויים בתוך קו ה-100 מטרים , ממש על שפת הים.

 

פגיעה בחופים הטבעיים
התכנית החדשה תסיר את ההגנה גם מחלק מהחופים הטבעיים הנמצאים בשטחים הפתוחים. 

 

ממשלת ישראל, בחסות הכנסת, ממשיכה במגמה להרוס את חופי ישראל ובמסווה של "עידוד המלונאות", היא מובילה למגורים לעשירים בחופים. השבוע אושרה בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בקריאה שנייה ושלישית, הצעת חוק של שר התיירות, לפיה 20 אחוז לפחות מהיחידות בכל בית מלון חדש, או מלון קיים בחוף שיעבור הרחבה, יוכלו לשמש גם למגורים.
 
 

-----------------------------------------


קרדיטים לסרטון:
משרד הפקות קליפות
במאי: אלון פייג
צלם: ירון דן
עריכה: ירון דן
רחפן: דני שכטמן צילומי אוויר

מוזיקה - שם היצירה: sea world
שם היוצר: Deemonion Music