חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חוף פלמחים נשאר בידי הציבור

6/01/2016

 

למעלה מ - 850 מיילים, עם הפנייה להציל את חוף פלמחים, נשלחו ללשכת שר האוצר משה כחלון בקמפיין משותף של החברה להגנת הטבע והציבור. בעקבותיו התבשרנו שהשר להגנת הסביבה, אבי גבאי ושר האוצר, משה כחלון, הגיעו יחד לפתרון שישאיר את חוף פלמחים פתוח לציבור. השר גבאי: "חופי הים שייכים לציבור - וכך זה. אני שמח שבעזרת שר האוצר, משה כחלון, הצלחנו להגיע לפתרון שישאיר את חוף פלמחים בידי הציבור."

 

אבל לצערנו לא ניתן לנוח על זרי הדפנה והאיום הבא והמיידי כבר בפתח. החוק שלכאורה נועד לעידוד המלונאות, ומקודם ע"י שר האוצר ושר התיירות, יאפשר לאשר תכניות מלונאיות משולבות במגורים באזורים רגישים בתהליך דורסני. אתגרים אלו יוכלו להיפתר רק בזכות עשייה משותפת. צריך לפנות לכחלון ולהגיד לו עד כאן – השטחים הפתוחים וחוף הים הם לא נדל"ן. נמשיך לעדכן למאבק וניצחון משותפים.

 

 

צילום: דב גרינבלט

ע"פ הסיכום שנקבע היום רשות הטבע והגנים שתכריז על החוף כגן לאומי תיתן שיפוי לועדה המקומית. המשרד להגנת הסביבה, משרד האוצר, רמ"י והקרן לשטחים פתוחים יגבו את הרשות במידה ויהיה צורך במימוש השיפוי.

 

בפנייה של החברה להגנת הטבע, אדם, טבע ודין ומגמה ירוקה, עליה חתומה גם הפעילה הסביבתית עדי לוסטיג לשר האוצר כחלון, נכתב: "אנו פונים אליך, כשר האוצר של מדינת ישראל, פנייה הנוגעת לציבור כולו, על מנת שתורה על ביצוע הפעולות הדרושות לשם הצלת חוף פלמחים, שהינו נכס השייך לכלל הציבור, ושהציבור זכאי שכך הוא גם יישמר.

"הפעולות הנדרשות הינן מימון שיפוי ו/או העמדת כתב שיפוי באופן מיידי, במקביל לדיון שאמור להתקיים ביום ראשון הקרוב, 10.1.16, בהתנגדויות לתכנית להכיר בחוף פלמחים כגן לאומי. בלעדי זאת, לא ניתן יהיה לבטל את זכויות הפיתוח להקמת כפר נופש, שרשויות המדינה העניקו בעבר ליזמים בתחום החוף, ואשר אם יוקם, יפגע קשות בערכיות המרחב החופי ובנגישות הציבור אליו.

"הממשלה, מבקר המדינה ומוסדות התכנון הבכירים, כבר הכירו בכך שהייתה זו טעות אשר יש לתקנה. אולם, עד כה לא הצליחו מוסדות המדינה לתקן טעות זו, והדבר רובץ כיום לפתח משרדך, אשר אחראי הן על התכנון והן על התקצוב. המדובר בשעה כמעט קריטית, בה נדרשת פעולה מיידית מצידך, לצורך תיקון הכישלון המתמשך של המדינה להגן על אחד מנכסיה האזרחיים החשובים ביותר.

"יש להדגיש כי חוף פלמחים הינו אחד משני החופים הרחבים היחידים שאינם עירוניים שנותרו במרכז הארץ. במדינה ההולכת ומצטופפת כשלנו, אין ערוך לחשיבות המשך קיומו של חוף כזה. המרחב הפתוח האיכותי שהוא מספק לציבור, יחד עם ערכי המורשת, הטבע והנוף הכלולים בו, הופכים אותו לנכס חברתי וסביבתי מהמעלה הראשונה.
 
"מאבק ציבורי חסר תקדים, לעצירת הבנייה של כפר הנופש והצלת חוף פלמחים, בצירוף ממצאים חריפים של מבקר המדינה ביחס לתהליך שאמור היה להוביל להקמת כפר הנופש על רצועת החוף הפתוחה במקום, הוביל להחלטת ממשלה היסטורית, בשנת 2010, אשר קראה לוועדה המחוזית לבחון שנית את התכנית לכפר הנופש. באותה החלטה נכתב באופן המפורש והחד משמעי ביותר, כי התכנית להקמת כפר הנופש - "היא מסוג המקרים כבדי המשקל, בהם האינטרס הציבורי מחייב עיון נוסף בהחלטות שקיבלו מוסדות התכנון".

"ואכן, בדצמבר 2014, החליטה הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז מרכז, ביוזמת רשות הטבע והגנים, להפקיד תכנית אשר משנה את ייעוד השטח מכפר נופש, לגן לאומי.
תכנית זו, להפיכת שטח חוף פלמחים לגן לאומי, אושרה לאחר מכן, במאי 2015, בוועדת המשנה של המועצה הארצית - הוולנת"ע, אשר הבהירה כי החלטה זו: "מתייחסת לסיטואציה ייחודית ונדירה שבה, לאחר מאבק ציבורי, ביקשה הממשלה מנציגיה במוסדות התכנון, לשקול מחדש את התכנית המאושרת".

החלטת ועדת המשנה של המועצה הארצית בעניין הייתה גם היא חד משמעית: "הוועדה שקלה מחדש את היתרונות של כפר הנופש במקום זה, אל מול חסרונותיו, וסבורה שיתרונותיו של שטח פתוח - חופי, באזור כפרי בליבת המדינה, עולים על פני הפיכתו של שטח זה לכפר נופש נוסף, הנשען על הסביבה החופית, ומשנה אותה שינוי מהותי".

"כלומר, מוסדות המדינה, לרבות מוסדות התכנון, הן המועצה הארצית והן הוועדה המחוזית, נתנו ברכתם לשינוי ייעוד המקום ולהחזרתו לציבור הרחב, והחליטו שכך צריך להיות. גם השר גלעד ארדן, בתקופת כהונתו כשר הפנים, האחראי על מערכת התכנון, פעל כדי להבטיח את השבת חוף פלמחים לייעודו הציבורי.

"ואולם, כיום קיימת סכנה מוחשית למימוש החלטות חשובות אלה, ולשם כך נדרשת התערבות מיידית מצידך.

"כאמור, ביום ראשון הקרוב, 10.01.2015, תידון התכנית בועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז. התנאי העיקרי לאישור התכנית, לפי החלטת הוועדה המחוזית, על מנת לתת תוקף חוקי וקבוע להכרזת חוף פלמחים כגן לאומי, הינו הגשת כתב שיפוי לפיצוי היזמים.

"מי שאמור לספק את השיפוי הנדרש במקרה זה, היא מדינת ישראל, באמצעות משרד האוצר. מוסדות המדינה עושים פעולות רבות, ולעיתים נופלות טעויות בעשייה. מדינה מתוקנת אמורה לא רק להכיר בטעויותיה. היא האחראית, מוסרית וציבורית, גם לתקנן בפועל.

"אנו קוראים לך להפעיל במהירות את סמכויותיך, כדי שכבר בימים הקרובים ביותר תוגש לוועדה המחוזית לתו"ב מרכז, התחייבות של המדינה לפצות את היזמים. זהו המכשול האחרון העומד בפני החזרת חוף פלמחים לציבור. אך אם לא יוסר, עלול הגלגל להתהפך.

"אם לא תוגש התחייבות לשיפוי ופיצוי היזמים ע"י המדינה, קיים חשש כי התכנית לשינוי ייעוד מכפר נופש לנכס ציבורי המוגדר כגן לאומי תבוטל, וההישג חסר התקדים של הצלת השטח יקר הערך של חוף פלמחים והותרתו פתוח לרווחת הציבור הרחב, יירד לטמיון.

 

עדכונים תקשורתיים

ynet, "המשבר נפתר: חוף פלמחים יישאר פתוח לציבור" >>

וואלה, "יזמי כפר הנופש בפלמחים טרם פוצו: המאבק יחזור?" >>
מעריב, "המאבק יירד לטמיון? חוף פלמחים שוב בסכנה, בגלל בירוקרטיה ממשלתית" >>