חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

האפליקציה נגד הדיג הפרוע מגנה על ערכי הטבע בים

בפעילות יזומה של אנשי החברה להגנת הטבע, תועדו היום בבוקר דייגים במעגנת הקישון, צדים מינים מוגנים של בעלי חיים ימיים, בניגוד לחוק. המידע הועבר מיידית לרשות הטבע והגנים, לטיפול ואכיפה, באמצעות אפליקציית סי ווטש, שהושקה על ידי החברה להגנת הטבע לפני כמה שבועות, במסגרת פעילותה של החברה לשמירה והגנה על ערכי הטבע שבים

 

מחבטן אפור, מין מוגן האסור בדיג, שתועד היום בבוקר בספינות המכמורת בקישון. צילום: החברה להגנת הטבע
 

צוות מבית ספר שדה חוף כרמל של החברה להגנת הטבע, יצא ברביעי (23.12.14) בבוקר, למבצע הסברה על מינים מוגנים של דגים ובעלי חיים ימיים, במעגנת הקישון. במהלך עבודת ההסברה, זיהה הצוות כמה ארגזים שירדו מאחת מספינות המכמורת, ובהם כמויות גדולות של מחבטנים אפורים, מין של בטאים מוגנים – בעלי חיים ימיים, האסורים בדיג/ציד. הדיווח עבר מיידית לרשות הטבע והגנים, לצורך המשך טיפול ואכיפה.
 
דיג פרוע

בטאים וכרישים מוגנים, הוכרזו כמוגנים בשנת 2005, אבל הדיג הפרוע שלהם ממשיך עד היום, בין היתר באמצעות ספינות מכמורת, הגורמות לים ולערכי הטבע שבו נזק אדיר. ביחד עם דגים רגילים, ספינות אלה מוציאות מהים גם מינים מוגנים, אך במקום להחזירם לים, הם נמכרים, כמובן שבניגוד לחוק. המבצע היום הוא משותף, לחברה להגנת הטבע ולרשות הטבע והגנים, ובמסגרתו הגיעו מדריכי החברה להגנת הטבע למעגנת הקישון, מוקדם בבוקר, לחלוקת חומרי הסברה על המינים המוגנים. כשגילו את הדיג של המינים האסורים לדיג, הם דיווחו באמצעות אפליקציית סי ווטש, לגורמים הרלוונטיים.

 

הציבור יכול להשפיע
אפליקציית סי ווטש הושקה לפני כמה שבועות על ידי החברה להגנת הטבע, במסגרת פעילותה הענפה של החברה לשמירה והגנה על בעלי חיים בים, ומטרתה דיווח בזמן אמת על דיג אסור ושורה של מפגעים נוספים בים, דיווחים שעוברים ישירות לגורמים הרשמיים האמורים לטפל באותה בעיה. מאז הושקה האפליקציה, כבר התקבלו דיווחי אמת משמעותיים ומצילי בעלי חיים. לדברי אלון רוטשילד, רכז תחום המגוון הביולוגי בחברה להגנת הטבע: "הדוגמא מהיום היא בדיוק הדרך בה הציבור יכול להשפיע בצורה אמיתית על שמירת טבע – ראיתם דיג אסור, או מפגע אחר הקשור לים? תעדו, תרשמו את הפרטים, תיכנסו לאפליקציה ותדווח בזמן אמת, המידע עובר ישירות ובמהירות לגורמים הממונים על אותה בעיה, לצורך טיפול".

 
להלן קישור להורדת האפליקציה, בחינם, כמובן -
http://tiny.cc/n9n84x
 
nrg, "הסנדלר הולך יחף: דייגים צדו דגים מוגנים בים" >>