חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

האפליקציה החדשה שתציל את בעלי החיים בים

6/11/2015

מעכשיו ההנאה בים מקבלת גם משמעות. במסגרת הפעילות של החברה להגנת הטבע למען הים, ערכי הטבע שבו ובעלי החיים שחיים בו, השקנו אפליקציה חדשה – sea watch, שבאמצעותה הציבור יכול לדווח בזמן אמת על שורה של מפגעים בים, דיווחים העוברים באופן מיידי לגורמים הרלוונטיים האמורים לטפל באותן בעיות. האפליקציה היא כמובן ללא תשלום וזמינה בגוגל פליי ובאפ סטור. באפליקציה ניתן לדווח על דיג בלתי חוקי, דיג ומכירה של מין מוגן, דיג בשמורת טבע, צב/יונק ימי פצוע, רשת רפאים, פסולת ימית, ביוב, מין פולש וכן לצפות במפת כל הדיווחים שהתקבלו.

כבר לאחר השקת האפליקציה קיבלנו דיווח על צב ים שנמשה מהמים ע"י מועדון גולשים, כשרשת דיג על צווארו בחוף דדו בחיפה. הדיווח הגיע ישירות למוקד הטלפוני שלנו, שמופעל על ידי "קול יכול" – ומתופעל על ידי אנשים בעלי צרכים מיוחדים. הדיווח הגיע אלינו מהמוקד, פעלנו במהירות והפעלנו את מרכז ההצלה לצבי ים של רט"ג, ומשם החמוד שבתמונה נחת על שולחן הטיפולים במכמורת, וטופל באהבה. כולנו מאחלים לו החלמה מהירה.

 

 

צילום: טל קרן


 

היישום החדש זמין להורדה בגוגל פליי ובאפסטור בכתובת:

­http://goo.gl/KccN9Q

 

  

 

 

מדוח מקצועי שבוצע עבור החברה להגנת הטבע על ידי שורה של מומחים, נמצא כי למעלה ממאה אלף פרטים של חיות מוגנות, בעיקר כרישים ובטאים, נידוגים מדי שנה בישראל, למרות שהם מוגדרים כערכי טבע מוגנים. בנוסף, מוערך כי בכל שנה נפגעים כ – 3000 צבי ים וכ – 4 דולפינים, כתוצאה מפעילויות דיג. עוד גילה הדוח כי דיג יתר ושיטות דיג פוגעניות גורמות לקריסת הדגה ולפגיעה בפרנסה, בכלכלה ובטבע.

 

הצלת הים

"סי ווטש הוא מוקד לטיפול בדיווחי ציבור אודות מפגעים בים התיכון", מסביר אלון רוטשילד, רכז תחום המגוון הביולוגי בחברה להגנת הטבע. "המוקד מופעל על ידי צוות החברה להגנת הטבע, ומטרתו לשפר את מצבו האקולוגי של הים התיכון ולאפשר לציבור מעורבות ישירה בהצלת הים. דיווחים שנמצאו מפורטים ואמינים, מועברים לטיפול הרשויות הרלוונטיות (רשות הטבע והגנים, אגף הדיג במשרד החקלאות, המשרד להגנת הסביבה, רשויות מקומיות). אנו מבצעים מעקב אחר הטיפול בפניות, ונוציא דוח שנתי, העוקב אחר טיפול הרשויות להסרת המפגעים ולאכיפת החוק. "דיווחים מסוימים יזכו לטיפול ישיר של צוות התגובה של החברה להגנת הטבע, בסיוע מתנדבים, לדוגמא הסרת רשתות רפאים, מבצעי ניקיון פסולת ימית, מעקב וטיפול במינים פולשים (בסיוע חוקרים מהאקדמיה), ועוד".

 

יחד נציל את הים התיכון

בימים מאז הושקה האפליקציה החדשה, כבר התקבלו דיווחים איכותיים על דיג לא חוקי בעזרת מיכלי צלילה (שיטת דיג אסורה), פנייה שהועברה ליחידת האכיפה של משרד החקלאות, 3 דיווחים על צבי ים פגועים, פניות שהועברו למרכז ההצלה לצבי ים ברט"ג, דיווח על דיג בשמורה ימית, הועבר למנהל השמורה ודיווח על רשת רפאים מול פלמחים ובשמורת ראש הנקרה.
"ביחד עם הציבור, נציל את הים התיכון", אומר רוטשילד.

 

עדכונים תקשורתיים:

שש עם עודד בן עמי >>

nrg, בלחיצת כפתור: לבלות ולשמור על הים בזמן אמת >>
רדיו אקו 99 >>