חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
חיפוש טיול בטקסט חופשי

מודיעין – שומרים על המסדרון האקולוגי של המדינה

21/01/2018

בואו נעצום רגע את העיניים, ונדמיין לעצמנו עופר קטן. גור חמוד של צבי ארץ ישראלי, שנולד בשטחים הפתוחים שסביב מודיעין. עופר הקטן גדל ומתפתח, הקרניים על ראשו כבר הולכות ומתעבות, ולמעשה הוא כבר זכר בוגר, שמוכן להתרבות ולהמשיך את שלשלת הדורות. הוא מסתכל ימינה, מסתכל שמאלה, ורואה שכל הנחלות הטובות באזור כבר תפוסות ע"י זכרים בוגרים אחרים. הוא מחליט לנדוד מעט צפונה, יחד עם כמה חבר'ה, רווקים כמוהו, שהגיעו לפירקם. אלא שהמסע הנועז נתקל במחסומים אין ספור: בתים, רחובות, כבישים, גשרים. שפע של מחסומים שיצר האדם בהתפשטותו על פני השטחים הפתוחים.

מה יעשה הצבי שלנו? באין לו דרך מעבר, הוא ישאר במקומו, וסיכוייו להשיג נחלה וצבייה חטובה משלו יקטנו. התהליך הזה, שכולא אוכלוסייה של בעלי חיים בשטח מצומצם, מביא להפחתה דמוגרפית של מספר הפריטים החיים באותו אזור, להיחלשות גנטית עקב ריבוי בין קרובי משפחה, לחוסר יכולת לנדוד לאזור אחר במקרה של שינוי בתנאי המחיה, ובהדרגה להכחדה. 

 

צבי ארץ ישראלי, צלם: דורון אלפיה

צבי ארץ ישראלי, צולם בגבעות מודיעין ע"י דורון אלפיה

 


 


אז מה עושים? הרי גם אנחנו בני האדם צריכים לגור היכן שהוא. ובכן, כבר לפני 13 שנים סימנו יהושע שקדי ואלי שדות את מפת המסדרונות האקולוגים של מדינת ישראל.

 

מהו מסדרון אקולוגי? 

 

זהו שטח פתוח, המאפשר מעבר למגוון רחב של בעלי חיים וצמחים. כן, הצבי שלנו לא לבד. אוכלוסיות שלמות של בעלי חיים וצמחים נחסמות ע"י התפתחות העיר. חובה עלינו לנהוג באחריות ולאפשר להן מעבר חופשי, התרבות בריאה עם פרטים שאינם קרובי משפחה, גישה למקורות מזון ומים ובקיצור – השרדות.

 

החשיבות של מודיעין

 

מודיעין יושבת על המסדרון האקולוגי המרכזי של מדינת ישראל העובר מצפון לדרום. היא למעשה משמשת מעין "פקק" במסדרון הזה וחוסמת אותו כמעט כליל. הקמת גדר ההפרדה בתחילת שנות האלפיים יצרה מחסום קריטי נוסף. מה שנשאר היום הוא אזור צר למעבר, המקיף את העיר מצידה המערבי, לכיוון הגבעות הדרומיות. חיוני לשמור על שטח צר זה פתוח וחופשי מבניה ופיתוח.

 

תוכנית המתאר לפיתוח שלב ב' של העיר, שהוצגה לאחרונה ע"י עיריית מודיעין-מכבים-רעות, מתחשבת באילוצים הללו, ואינה כוללת בנייה בגבעות המערביות והדרומיות של העיר. אך יחד עם זאת היא משאירה את הגבעות הדרומיות בסטטוס "לפיתוח עתידי", מה שאומר שהאיום על המסדרון האקולוגי החשוב כל כך – לא הוסר.

 

ט"ו בשבט – חגיגת טבע בגבעות הדרומיות של מודיעין

 

החברה להגנת הטבע מזמינה כל מי שהטבע יקר לליבו, לחגוג איתנו את ט"ו בשבט בגבעות הדרומיות של מודיעין. יש לנו אחריות לדורות הבאים. בואו נוודא שהמסדרון האקולוגי לא יחסם, בואו נוודא שלא תהיה בנייה בשטחים הפתוחים שסביב מודיעין, בואו נשמור על חלקת האלוהים הקטנה שוקקת חיים וצימחיה גם עבור ילדינו.

  

הפעילות תתקיים בשבת, ה-19.1.18 בשעות 10:00-13:00. כניסות מכיכר השוטר ומכיכר מנחם בגין (שאטלים יצאו לאורך האירוע מחניון היכל התרבות וחניון מרכז לב רעות). המסלול נוח ומתאים לכל המשפחה (ללא עגלות). מחכים לנו דוכנים, הפעלות, הצגות ובישולי שדה (נא להביא ספלים רב-פעמיים מהבית).
במקרה של מזג אויר סוער האירוע ידחה לשבת שאחרי ה-10.2

 

 

רוצים לעזור גם במהלך השנה? החברה להגנת הטבע מזמינה אתכם להצטרף לשורות הפעילים שלה, ולקחת חלק אקטיבי בשמירה על הטבע. התקשרו ל-08-9717686 והשאירו שם וטלפון.