חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

יש חדש תחת השמש- אנרגיה סולארית

6/11/2019

 

 

צוות התכנון והצפרות שלנו פרסם דוח שבדק את הרגישות האקולוגית של מקווי המים בישראל, וגילה כי על רובם אפשר ומומלץ להקים פאנלים סולאריים, שהם מקור לאנרגיה מתחדשת, מבלי לפגוע בטבע. מדובר בשטח כולל שגדול יותר מהעיר תל אביב!   לדוח המלא

 

הדוח נכתב על ידי ד"ר יואב פרלמן ואלי חביב, ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע ודרור בוימל, מנהל תחום התכנון בחברה להגנת הטבע, בתגובה ליוזמות הרבות של הקמת פאנלים סולאריים על מאגרים ומטרתו להכווין את כולם למאגרים הלא רגישים ולשמור על הרגישים. הקמת מתקנים סולאריים על מאגרים (לפי תמ"א 10 ד' 10) אינו מצריך תכנית, אלא רק היתר בנייה מהוועדה המקומית, ולכן הנושא נמצא פעמים רבות מתחת לרדאר של ארגוני הסביבה, שלא מכירים את התכניות, מאחר והנציגות שלהם היא במוסדות התכנון המחוזיים והארציים.

 

אפשר לנצל שטח של 53 אלף דונם לצורך אנרגיה מתחדשת !

 

הדוח, שכותרתו "החשיבות האקולוגית של מקווי מים מלאכותיים בישראל והאיומים עליהם", קובע כי מתוך כל 4200 מקווי מים המלאכותיים בישראל, ישנם 4016, בשטח כולל של 53 אלף דונם. מדובר בשטח גדול יותר מהשטח של 5 שדות סולאריים כמו שיש באשלים שבנגב, השדה הגדול בישראל (שגודלו כעשרת אלפים דונם), וגדול יותר מהשטח המוניציפלי של העיר תל אביב. מקוים אלה אינם בעלי חשיבות מיוחדת, ולכן ניתן להקים בהם פאנלים של אנרגיה סולארית, ללא כל סכנה אקולוגית ופגיעה בערכי טבע.

 

184 מקווי מים חשובים לציפורים שכן חייבים לשמר

 

מנגד, הדוח מצא כי ישנם 184 מקווי מים, על שטח של כ– 5o אלף דונם, המוגדרים כבעלי חשיבות אקולוגית גבוהה ולכן יש לשמור עליהם מפני כל פיתוח. 97 מתוך אותם 184 בעלי חשיבות אקולוגית גבוהה, הם בצפון הארץ, 51 הם בדרום, 16 בחיפה, 9 במרכז הארץ, 7 בירושלים ו – 4 ביו"ש.

 הקריטריונים לקביעת מקווה מים בעל חשיבות אקולוגית גבוהה, נקבע על פי אתר קינון חשוב לברווזים, קינון ברווזים בסכנת הכחדה, חשיבות גבוהה לציפורים נודדות וחורפות בעונות הנדידה, אתר שתייה למיני קטות, אתר קינון של תחמס נובי ותחנת עצירה חשובה במרחב יובשני.

למקווי המים המלאכותיים בישראל יש חשיבות אקולוגית רבה, במיוחד לעופות ובכללם למינים בסכנת הכחדה עולמית. מקווי המים בישראל עוברים תהליכי פיתוח שונים, הכוללים שינויים בתשתיות המים, הצומח והקרקע, לרבות איטום מאגרים ופיתוח תשתיות ובפרט הקמת מתקנים צפים לקליטת אנרגיה סולארית.

על מנת לגבש מדיניות, שתבטיח מחד את התפקוד האקולוגי של מקווי המים, ומאידך, תאפשר ניצול מיטבי של מקווי המים, לתשתיות השונות, ביניהן גם תשתיות לייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים, היה צורך באיתור מקווי המים בעלי החשיבות האקולוגית, על מנת לשמור ולהגן עליהם, מפני פיתוח אשר עלול להזיק לתפקודם האקולוגי.


 

לדוח המלא

 

  החשיבות האקולוגית של מקווי מים מלאכותיים בישראל והאיומים עליהם

כתבות נוספות בנושא אנרגיה סולארית