חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

כחליל הגליל- בחולות השרון

בימים אלו מתרחש באזור חדרה סקר ייחודי ביותר. מדי בוקר נאספים מתי מעט מתנדבים, חובבים מושבעים של פרפרים, המגיעים מכל הארץ בתקווה  לאתר ולו סימן קטן לפרפר המיוחל. הם יוצאים בצעדה נמרצת, חמושים במכשירים סלולאריים על מנת לדווח על כל פרט שייצפה במסלול הסקר.


החולות בין קיסריה לפרדס חנה ולחדרה הם בית גידול למינים שונים וביניהם לפרפר נדיר ומוגן – כחליל הגליל. בגליל כבר קשה לאתר את הכחליל הנדיר וגם בחולות מישור החוף, הבניה המואצת של עוד ועוד יחידות דיור מאיימת לכלותו. אם יימצאו בסקר אוכלוסיות של מין זה, אולי נוכל לשמור עליהן ולהגן על השטחים הללו מפני בניה.


זה לא סתם פרפר נכחד ולא בכדי הוכרז ב 2009 כערך טבע מוגן הנמצא בסכנת קיום ממשית.  הפרפרים כולם הם ביואינדיקטורים ("סמנים חיים") שעצם נוכחותם/היעדרותם מלמדת אותנו על תנאי הסביבה ועל שינויים כאלו ואחרים בטבע. כחליל הגליל מקיים חיי שיתוף עם נמלים מסוימות חובבות צמחי חולות. הנמלים מאמצות את זחלי הפרפר ומביאות אותם לקן, הן שומרות על הזחלים ומגינות עליהם, וכל זה לשם מה? הנמלים נהנות בתמורה מטל הדבש שהזחלים מפיקים.


הסקר במהלך חודש מאי מתקיים ע"י אגודת חובבי הפרפרים, בתמיכת רשות הטבע והגנים.  בין הסוקרים גם פעילים חדשים, משתתפי קורסי ניטור פרפרים שמארגנת החברה להגנת הטבע בשיתוף אגודת חובבי הפרפרים. בחדרה ובמודיעין מתאספים מדי שבועיים מתנדבים לשמוע על הפרפרים ועל חשיבותם, להכיר את המינים המקומיים ולקבל את הכלים לצורך ניטור במסלול קבוע בשטחים הפתוחים שליד הבית. מעקב כזה לאורך זמן, ילמד אותנו על השינויים שחלים בסביבה. הנתונים שנאספים ע"י המתנדבים עולים למאגר תצפיות ומשמשים הן את החוקרים והמחקר והן את שמירת הטבע בישראל. הניטור הקבוע והסקר אודות כחליל הגליל הם  חלק מהתוכנית הלאומית לניטור פרפרים בישראל ודוגמא לפרויקט אחד מיני רבים של "מדע אזרחי", במסגרתו הציבור הרחב משתתף במחקר ותורם לשמירת הטבע. רוצים גם אתם? מוזמנים להשתתף בסקר כחליל (שבוע אחרון של מאי) ו/או להצטרף לקבוצת נטרי הפרפרים באיזור חדרה או מודיעין.