חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ט"ו בשבט ועוד בגינות הקהילתיות

20/02/2013

ינואר ופברואר הקרים ועמוסי גשמי הברכה, לא הרתיעו את פעילי הגינות הקהילתיות בחיפה. להלן כמה טעימות מאירועי החורף הסוערים תרתי משמע, שהיו לנו בגינות העיר בשבועות האחרונים.

לאחר תהליך היגוי ארוך ומלא תפניות, גינת גלים חזרה בסוף חודש ינואר לפעילות קבועה. למי שעדיין אינו יודע, גינה זו היתה הראשונה שהוקמה בחיפה, לפני כשש שנים, על ידי חברי "עמותת גלים". בזמן זה, ידעו הגינה וחבריה עליות ומורדות, שיתופי פעולה שונים ומתווי פעילות משתנים. לגינת גלים שמור מקום חם בלב החיפאי ועל כן, אנו שמחים לבשר על חזרתה לפעילות קבועה, דבר שהתאפשר הודות לשיתוף פעולה בין "עמותת גלים", קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע, מחלקת עבודה קהילתית בעיריית חיפה, והמרכז הקהילתי בת גלים. נאחל לגינת גלים ולפעיליה- שנה נפלאה, פעילה וירוקה והרבה הצלחה!


פעילות בגינת גלים. צילום: חן קרסניצקי


פורום פעילי גינות קהילתיות. צילום: חן קרסניצקי

פורום רכזי הגינות הקהילתיות, שייקרא מהיום פורום הגינון העירוני, נפגש לאחרונה במשרדי החברה להגנת הטבע, כדי לדון בתוכניות הגינות לשנת 2013. במהלך הפגישה הצגנו בפני הפעילים את "המדריך לבניית תוכניות שנתיות בגינות הקהילתיות", מבית מדרשו של פורום איי"טק הירושלמי, והדרכנו אותם כיצד לבנות תוכניות שנתיות לגינון וקהילה בגינותיהם. בניית התוכניות השנתיות הינה חלק ממהלך גדול יותר להובלת הגינות בדרכן לעצמאות גינונית- קהילתית וכלכלית ואנו יכולים לומר כבר עכשיו שצפויה לנו שנה רוויה פעילויות.

מקומן של הגינות הקהילתיות, לא נפקד גם בכנס חינוך לקיימות, שהתקיים בחיפה ב- 12.2.13. במהלך הכנס חולקו המשתתפים לסדנאות, שאחת מהן היתה "הגינה כמשאב חינוכי". את הסדנא הנחו במשותף חן קרסניצקי, רכזת הגינות הקהילתיות של החברה להגנת הטבע חיפה ודפנה עשת, מורה ורכזת החצר האקולוגית בבית הספר ארלוזורוב בקריית חיים, שגינתה היא מופת לגינות החינוך ורעיונותיה לפעילויות הגינה הם אור לגויים! בסדנא השתתפו כעשרה מורים ומורות מכל הארץ, המתעניינים בהקמת גינות במוסדותיהם, ורותקו להסבריה של דפנה ולתמונות המרהיבות. זו גם ההזדמנות לספר, שדפנה יזמה לאחרונה גם את הקמתו של דף פייסבוק שכל כולו מוקדש לגינות החינוך ולעוסקים במלאכתן. כולם מוזמנים להיכנס, להתרשם, לעזור ולהיעזר.


דפנה עשת מול מורים בכנס חינוך לקיימות. צילום: חן קרסניצקיט"ו בשבט בנווה דוד. צילום: טליה גפן

אירועי ט"ו בשבט לא פסחו כמובן על הגינות הקהילתיות שבחיפה.
בין החוגגים היו גינת עין הים, שקיימה שתילות והפעלות שונות לילדים, כגון הכנת תיבות האכלה לציפורים מקרטוני חלב, הכנת ראשי דשא מגרביונים ועוד. "סבא חורף" הואיל בטובו להגיע רק עם תום המסיבה ולהשקות את הגינה ואת שנשתל בה באותו היום ממש.
ט"ו בשבט נחגג גם בגינת נווה דוד, בשיתוף קבוצת מכבי חיפה בכדורסל, המרכז הקהילתי בנוה דוד, המועדוניות השונות בשכונה, הצופים והפעילים שעובדים בשכונה ובגינה. גם חגיגה זו התקיימה על אף הגשם, וההחלטה לקיים את האירוע ממחישה את התעוזה הרבה של חברי הגינה המיוחדת הזו, שידעה לאחרונה קשיים וגניבות. אירוע ט"ו בשבט, הפגיש אוכלוסיות שונות - ותיקים ועולים, ילדים ומבוגרים, שכולם נהנו עד מאוד מהפעילות.
בניסיון לחמוק מהגשם, החליטו בגינת רמות בגין, דווקא לדחות את חגיגת ט"ו בשבט בשבועיים ולקוות לטוב. המסיבה התקיימה, בסופו של דבר, ביום גשום למדי, אך גם זה לא הפחית במאום מהשמחה ומהכיף. בחגיגה זו שתלו החוגגים צמחי תבלין וירקות בערוגת ספירלה ענקית שהוכנה מבעוד מועד, התקיימו סדנאות שונות בנושאי "אדם ואדמה", נבנה ספסל על ידי שבט "כרמל" של הצופים ועוד. מי שרצה להתרענן מהגשם קיבל כוס מרק ירקות מהביל או כוס מיץ תפוזים סחוט - תמורת שקלים בודדים, שנתרמו לגינה.


ט"ו בשבט ברמת בגין. צילום: חן קרסניצקי

עד כאן מה שהיה, ולסיום כמה שורות על מה שעוד צפוי: בחיפה קיימות היום שתים עשרה גינות קהילתיות המלוות על ידי החברה להגנת הטבע ועל ידי עיריית חיפה. נוסף על אלו, יש בחיפה גם גינות חינוך רבות. אבל אנחנו לא עוצרים כאן! לאחרונה התחלנו בתהליך היגוי להקמתה של גינה חדשה בשכונת שער העלייה בעיר. נוסף על כך, שיתוף פעולה מקורי ומעניין צפוי לנו בחברה להגנת הטבע חיפה גם עם טבעון וישובי הקריות.

השנה תמשיך להיות מעניינת ועמוסה בגינות הקהילתיות של החברה להגנת הטבע בחיפה. אנו נמשיך לדווח ובינתיים נאחל לכולם אביב נעים ופורח!

חן קרסניצקי,
רכזת גינות קהילתיות וקהילה
החברה להגנת הטבע- קהילת חיפה.