חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

טבע עירוני – זו התשתית שלנו

24/09/2013
טבע עירוני – זו התשתית שלנו (הגדל)

 לסקר המלא

 לכרטיסיות אתרי הסקר

למפת אתרי הטבע העירוני בחיפה

מסלולי טבע עירוני בחיפה

 

סקר תשתיות טבע עירוני הופק לאחר שנתיים של עבודה של אקולוגים, מתכננים, מתנדבים ואחרים בחברה להגנת הטבע.

טבע עירוני הוא מושג חדש יחסית. ההתייחסות לטבע העירוני כבעל ערך הולכת וגוברת, בד בבד עם ההבנה שהעיר היא המקום המרכזי להתרחשויות במאה ה-21.

סקר תשתיות הטבע העירוני, שערכה החברה להגנת הטבע בחיפה בסיוע המשרד להגנת הסביבה, קרן ברכה ובשיתוף עיריית חיפה, הוא סקר ראשון מסוגו בחיפה ואחד הבודדים בישראל הבוחנים לעומק את הטבע במסגרת המוניציפאלית על כל מופעיו.

בעבר תארנו את תהליך הסקר תוך התייחסות לבניית התהליך, לעבודת השטח בחיפוש אחר מיני הצומח, בזיהוי הזוחלים, היונקים, הציפורים, דו החיים ועוד. הבדיקות במינהל התכנון ובחינת מצבם הסטאטוטורי של השטחים הפתוחים בעיר. במהלך העבודה עמדו בפנינו אתגרים לא קלים. אין ספק שרבה עוד הדרך, יש אתרים שחשוב לסקור שוב ולהרחיב את בסיס הידע. אך כבר ביום, התוצר מציב בפנינו תמונה רחבה של עשרות מיני צומח ובעלי חיים במרחב העירוני החיפאי:

  • עושר רחב של מינים ובהם גם מינים בסכנת הכחדה, כמו גם שילוב נדיר של אזורים הרריים עם רצועת חוף, בתי גידול לחים ומלחות. כל אלה הופכים את חיפה למרחב עירוני ייחודי.
  • אתגרים הולכים וגדלים בשטחים ציבוריים פתוחים (בעיקר בנחלים וברצועת החוף) ובשטחים בעלי הרכב בעלויות מגוון (אזור הקישון, מוקד חשוב למיני חי וצומח נדירים). כשהרכב בעלויות הקרקע, וייעודי הקרקע בתוכניות המתאר המאושרות, יחייבו את הרשויות למצוא פתרונות יצירתיים שיבטיחו את שמירת מגוון המינים לאורך זמן.

עיקר תרומתו של הסקר ביצירת שכבות מידע זמינות למערכת התכנון והניהול העירונית בכל האגפים, שיאפשרו תכנון וניהול מקיים של מערכות טבעיות בסביבה עירונית דינמית ומתפתחת.

בירושלים, שמקדימה את חיפה שנות דור, ובה ערכה החברה להגנת הטבע את סקר תשתיות הטבע העירוני הראשון מסוגו בישראל, השיקו לאחרונה מסמך מדיניות אקולוגי עירוני כולל המסתמך על סקר תשתיות הטבע. המסמך מגדיר סדרי עדיפויות באתרי הטבע בעיר, המלצות למימוש הנכס ככלי חינוכי, קהילתי, תכנוני ונופי. בכנס מרשים בעיריית ירושלים הכריזה הרשות המקומית בעיר על מחויבותה העמוקה לטבע בעיר ועל השלבים הבאים בהגדרת שמירתו באופן מחייב, כולל מינוי אקולוג עירוני.

 
אנו תקווה שגם בחיפה, שזכתה בנופים מהיפים בישראל ובשילוב תצורות נוף מרובות וייחודיות, תשכיל הרשות המקומית לקחת את סקר תשתיות הטבע העירוני צעד אחד נוסף קדימה ולגבש באמצעות ועדת היגוי רחבה ושולחן עגול משמעותי מדיניות מחייבת הרואה בטבע נכס אמיתי.

אנחנו פה כדי לדחוף, לעודד, לעזור בכל דרך אפשרית על מנת שזה יקרה.

  לא כולם יודעים שחיפה ירוקה - כתבה בעיתון "הארץ" מתאריך 23.9.13 על הסקר החיפאי
  Haaretz newspaper article - כתבה בעיתון "הארץ" באנגלית מתאריך 23.9.13