חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חניכי חוגי הסיירות מטיילים בנחל יגור

21/05/2012
נימפית הקטלב בשביל נוף כרמל

ביום שישי האחרון יצאו חניכי חוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע מכיתות ו' עד ח' לטיול בנחל יגור שבכרמל. ביום שישי בערב הגיעו לחניון של צומת דמון, שם בישלו ארוחת ערב על מדורות, השתתפו בפעילויות ערב והעבירו את הלילה.

בבוקר יום שבת השכימו כולם בשעה 5:30 ויצאו לדרך, אל המסלול האדום בנחל יגור. זהו מסלול לו חיכו החניכים כל השנה בגלל אופיו האתגרי. המסלול מתחיל בשביל האדום ביציאה מן מהחניון, וממשיך עד למפגש עם הכביש והגשר. במפגש זה ממשיכים לעקוב אחר הסימון האדום שעולה על השלוחה הימנית.

השביל האדום מתחבר לשביל ג'יפים רחב המסומן בסימון ירוק - זהו שביל נוף כרמל. השביל אומנם חשוף לשמש (ולא מאתגר עבור חניך חוגי סיור אמיתי), אך ניתן להשקיף ממנו על הנוף המרהיב של עמק יזרעאל והישובים בסביבה. לאחר הליכה של כשניים וחצי ק"מ בשביל הירוק, פוגשים בהשביל האדום המסמן את הירידה לנחל יגור.

על המפה המסלול נראה קצר, אך ההליכה בו ארוכה בגלל הירידות במפלים וביתדות. חניכי החוגים ירדו בו במהלך כארבע שעות, כולל הפסקה לארוחת צהריים. הנחל עצמו מרהיב ביופיו והמגוון הגדול של צמחים, זוחלים ופרפרים שניתן למצוא בו מוסיף עוד פן לטיול, במיוחד כשהמטיילים הם חניכים סקרנים שאוהבים לשאול שאלות.

לצוות המדריכים שיטות שונות להלהיב את החניכים ולעודד אותם להסתכל סביבם, לשמיים, לעצים ולאדמה. דרך טובה היא לחלק להם מגדירים בנושאים שונים. כשקיבלו החניכים מגדירים לידיהם, נתגלו "אוצרות". בין החיות שמצאנו עם החניכים היו: לטאה זריזה, סלמנדרות, סנוניות והמון עורבנים מרשימים. בתקופה זו (מאי- יוני) ניתן לראות הרבה מיני פרפרים בצבעים מרהיבים: נימפית הקטלב, לימונית האשחר, דנאית הדורה, סטירית פקוחה ועוד. בחורף ניתן לראות פריחה מגוונת יותר אך גם בתקופה זו נתקלנו בפרחים פורחים לרב: חוטמית זיפנית, לוטם שעיר, בוצין, וגם דם המכבים.

המסלול אכן מאתגר, יש בו עשרות מפלים שאותם צריך לעבור בטיפוס, אבל גם משפחות עם ילדים קטנים יכולות ליהנות ממנו. חניכי חוגי הסיירות נהנו מאוד מההליכה, ה"אקשן" והנוף המשגע. המסלול הסתיים עם השביל האדום, שיוצא מהיציאה הראשית לקיבוץ יגור.

למטיילים עצמאית מומלץ לצאת למסלול עם שתי מכוניות, להחנות אחת בנקודת ההתחלה (צומת דמון) ואחת בנקודת הסיום (החניון ליד קיבוץ יגור). לא כדאי לפספס- צאו עכשיו עם הילדים ותהנו מיום טיול בנחל יגור העוצמתי!

כתיבה: שחר קפלן, תמונות: מעין סלע (מתנדבות שנת שירות של החברה להגנת הטבע)


קבוצת חוסאמבה מביה"ס דוד ילין בחיפה מטיילים בנחל יגור