חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סמינר פעילי סביבה של חוגי הסיירות בחוות 'אדמאמא'

22/02/2015
 

במהלך סוף השבוע 13-14.2.2015 התקיים בחוות 'אדמאמא' שבמושב ניר משה, סמינר אמצע שנה לכששים וחמישה חניכי שכבת ח' בחוגי הסיירות בארץ בנושא "פעילי סביבה", מתוכם 20 חניכים מחיפה.


הסמינר החל ביום שישי, כאשר החניכים הגיעו בתחבורה הציבורית לתל אביב, מלווים במדריכיהם בשנת השירות. משם נסעו החניכים בהסעה למושב ניר שבנגב המערבי בו נמצאת חוות אדמאמא. זוהי חווה אורגנית - טבעונית ולימודית, בה מעבירים סדנאות בנושאי קיימות לקבוצות וליחידים. כבר כמה שנים ברציפות שחוגי הסיירות מתארחים בחווה ומתקבלים ביחס חם ואוהב על ידי צוות המקום.

 

סדנת "עציץ פתיל"

 

סדנת בנייה מבוץ

 

הסמינר היה בנוי בצורת סדנאות בנושאי קיימות אשר הועברו על ידי צוות המדריכים בקהילות השונות בארץ. לכל חניך ניתנה אפשרות בחירה באיזו סדנא להשתתף. בסמינר ניתנו לחניכים ידע וכלים להכין בעצמם פרויקט מקיים, כל קבוצה ביישוב שלה.


גיבוש החניכים מכל הארץ החל בשיחת פתיחה לכל הסמינר עם שניר, רכז טיילות ארצי.

הסדנאות כללו:

  • סרט הומוריסטי בנושא סביבה: "הסימפסונס". הסרט עוסק במאבק נגד זיהום באגם טבעי בקרבת ישוב אדם.
  • פעילות להכרת חוות 'אדמאמא' ומייסדיה, בה הכירו החניכים את היסודות עליהם קמה החווה ומה ייחד אותה ממקומות אחרים בארץ.
  • סדנת "עציץ פתיל" בה למדו החניכים כיצד להכין עציץ בצורה החוסכת במי השקיה.
  • סדנאות יצירה מחומרים בשימוש חוזר, כגן: הכנת סלסלות לבית מעיתונים, והכנת תיקים ביותר מחולצות ישנות.

 

פעילות בנושא "טביעת רגל אקולוגית"

 

סדנת סיכום בנושא שיתוף פעולה

  • סדנת בנייה בבוץ: חלק ממבני החווה בנויים מבוץ, והחניכים התנסו בבניה של ספסל מבוץ בעזרת שלושה חומרים עיקריים: קש, חול וגללי סוסים.
  • סדנת לקטות: החניכים התנסו בליקוט צמחי בר למאכל וקיבלו כלים לזיהוי צמחים אכילים. לאחר הליקוט, הכינו משתתפי הסדנה מטעמים מהצמחים כמו: רוטב חרדלים, סלט ירוק עלים וקציצות חלמית, הידועה בשמה הערבי 'חובזה'.
  • סדנה בנושא טביעת רגל אקולוגית: בסדנה זו למדו מקרוב החניכים על השפעתו של כל אדם על כדור הארץ, וחשבו בעצמם על דרכים לשימוש נכון במשאבי הטבע הקיימים סביבננו.
 

 

 בפעילות סיכום הסמינר החניכים ציינו את הדברים שהבינו והם לוקחים עמם מהסמינר. במהלך הפעילות התנסו החניכים בעבודת צוות ושיתוף פעולה, כאשר היה עליהם להרים יחד בעזרת חבלים חבית כבדה מאוד ולהעביר אותה למקום אחר. החניכים סיכמו את הסמינר כמלמד ומעשיר במיוחד. כמובן שהם גם נהנו מהמפגש עם חניכים בני גילם ממקומות שונים בארץ, ומהאפשרות לבחור מה ללמוד בסמינר.

בקיץ הקרוב, תתכנס כל שכבת ח' ל"קורס פעילי סביבה" בן חמישה ימים בו ימשיך התהליך שהחל בסמינר זה. אלחר שקיבלו ידע וכלים, כל קבוצה אחראית להכין פרויקט מקיים המשב את הקהילה בישוב בו היא גרה. במהלך הקורס בקיץ, תציג כל קבוצה את הפרויקט אשר עבדה עליו בחודשים שקדמו לו.

 

צילום: אורלי קפ.