חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

צבוע

 

 

צבוע מפוספס הינו אחד הטורפים המרתקים בארצנו. בניגוד לבן-דודו האפריקאי, המוכר לנו מהסרט "מלך האריות", הצבוע המפוספס הוא טורף צנוע, הניזון  מבעלי חיים קטנים, חרקים, פירות ועיקר תפריטו מורכב מפגרים. כך, הוא תורם רבות לסניטציה בטבע. צבוע נמצא בסכנת הכחדה עקב ציד, הרעלות ודריסות.  

 

פרטים כלליים צבוע מפוספס:

 

 

צבוע מפוספס הוא טורף פעיל לילה ממשפחת הצבועים, והוא המין היחיד בארץ שמייצג משפחה זו. הוא הטורף הגדול ביותר בארץ ומשקלו עשוי להגיע ל - 45 ק"ג. אמנם הוא ניזון מבעלי חיים קטנים, חרקים ופירות, אך עיקר תפריטו מורכב מפגרים, ובכך הוא תורם רבות לסניטציה בטבע. גופו מותאם היטב לאכילת נבלות: גולגולתו גדולה במיוחד ובעלת לסתות מרשימות ושרירי לעיסה מפותחים, שנועדו לאפשר לו לבתר פגרים ולפצח עצמות כבדות.
 
מקום מחייתו של הצבוע הוא בשטחים פתוחים בכל רחבי הארץ, ובמיוחד בשטחים סלעיים מבותרים בהם הוא יכול למצוא מחסה במהלך היום. עם השנים הצבועים למדו לחיות גם בשולי משכנות האדם ולנצל את מקורות המזון שהוא משאיר להם, כגון פגרי חיות משק וחיות בית. למרות זאת, קשה לצפות בו בשל ביישנותו ונטייתו לפעולה לילית, כך שהשימוש במצלמות מעקב הוא כלי חשוב המאפשר לנו הצצה לפעילותו ומסייע לנו לגלות את נוכחותו בשטח.

 

סיבות לסכנת הכחדה של הצבוע:

 

  • פגיעה בבתי גידול טבעיים
  • קיטוע שטחי המחיה שלו
  • צייד, הרעלות ודריסות

 

מה החברה עושה:

 

 

פועלת לתכנון בר קיימא, שמירה על שטחים פתוחים ולצמצום הרס של בתי גידול טבעיים למטרות בניין, תשתיות, ייעור ועוד.
פועלת כי יאכפו החוקים בקשר לשימוש ברעלים וצייד