חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

פארק השרון פורח!

קהילת חדרה של החברה להגנת הטבע ממליצה: סיור פריחה חורפי בפארק השרון 

הצטרפו אלינו עכשיו לסיורי פריחה מודרכים ללא תשלום>>

פארק השרון מציע מסלולי טיול בין מרחבים ירוקים, עצים וצמחייה עבותה, ושפע של ציפורים ופריחה. בחורף ובאביב ניתן ליהנות מרבדי פריחה מרהיבים בלי לנסוע רחוק מהבית.
נופי פארק השרון מגוונים ובחלקם מנציחים את ימי ראשית ההתיישבות בחדרה כדוגמת יער האקליפטוס, שניטע כאן בשנת 1898, בניסיון לייבש את הביצות. שטחו העיקרי של הפארק משמר את הנוף הפתוח של יער- פארק ובו שרידי יער אלון התבור, חרובים ואלות. שטח זה הנמצא מדרום וממערב לויער חדרה מהווה את השריד האחרון ליער האלונים שהשתרע בעבר בכל רחבי השרון. בפארק ניתן ליהנות ממרבדי עשב, המתפתחים בין העצים אחרי הגשמים ומעוטרים בפריחה ססגונית ויפה של כלניות, איריסים, רקפות ועוד מינים רבים, חלקם נדירים ובסכנת הכחדה.

פארק השרון. צילום: גיתית וייסבלום, החברה להגנת הטבע

בחלק הדרום-מזרחי של הפארק נמצאות דיונות חול רכות, בהן אפשר להתגלגל ולשחק. בחלקו המזרחי של הפארק נמצאת "בריכת יער", בריכת חורף מרשימה המחזיקה מים רוב ימות השנה. בבריכה ניתן לצפות בעופות מים, דו-חיים ובעלי חיים ייחודיים החיים בבריכות חורף. הבריכה היא שמורת טבע ולכן הכניסה למים אסורה ואין לנסות ולגעת בבעלי החיים. 

לצערנו, גם פנינת טבע זו מאויימת: כביש 9 המתוכנן להוות דרך מחברת בין כביש 4 לכביש 2  יחצה את הפארק לשניים. בנוסף, הפארק הינו גן לאומי מאושר אך אינו מוכרז, מה שמקשה על אכיפת חוקי שמירת הטבע באזור ולכן עדיין נתון לאיומי בנייה ופיתוח. החברה להגנת הטבע פועלת בכדי למנוע את הקמת הכביש ולהביא לקידומן של חלופות סביבתיות יותר ולקדם את הכרזתו של הפארק כגן-לאומי.

      פריחה בפארק השרון. צילום: גיתית וייסבלום, החברה להגנת הטבע

איך מגיעים?
לפארק השרון ניתן להגיע בשתי דרכים עיקריות; הכניסה המזרחית: כשני קילומטר מהיציאה הדרומית לחדרה על כביש 4 פונים ימינה בתחנת דלק "דור-אלון" (סמוך לאולם האירועים "ערוגות הבושם"), המגיעים מכיוון דרום יסעו עד לכניסה לעיר חדרה ויבצעו פניית פרסה ויחזרו בנתיב הנגדי עד לפניה בתחנת הדלק. הכניסה המערבית: יש להגיע לתחנת הרכבת חדרה - מערב, מול מגרש החניה פונים שמאלה על דרך עפר הנמשכת דרומה, כ-3 ק"מ, ונוסעים לאורך יער האקליפטוסים של חדרה. בקצה הדרך שולחנות פיקניק שם ניתן להשאיר את הרכבים ולצאת לטיול רגלי אל תוך הפארק המשתרע לכיוון מזרח.

* מומלץ מאוד להצטייד במשקפות לצפייה בציפורים, ובמפת טיולים וסימון שבילים של אזור השרון (מס' 7 באוגדן המפות של הוועדה לשבילי ישראל).

פארק השרון פורח במהלך החורף והאביב, קהילת חדרה של החברה להגנת הטבע מציעה בחורף סיורים מודרכים ללא תשלום במסגרתם ניתן ליהנות מהפריחה העונתית היפה, קרוב לבית.
למשפחות עם תינוקות - מומלץ להביא מנשאים ולא עגלות. כדאי להביא נעליים נוחות להליכה.

אין צורך בהרשמה מראש.
פרטים בקהילת חדרה והסביבה של החברה להגנת הטבע: 04-6249001
לתאריכי הסיורים המדויקים לחצו כאן

 

 

 

 

 

 

תמונה: איריס ארבל, החברה להגנת הטבע