חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

עדכון מזירת התכנון פברואר-מרץ 2018

14/03/2018


• נפתח בהישג חשוב בשמירה על שמורת טבע "בריכת סמר" המצויה בסמוך לחניון הרכבת. נזכיר כי השמורה הייתה מאוימת בשל תכנית "רכבת ישראל" להכפלת מסילת החוף. במאמצים משותפים של החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, קק"ל, המשרד להגנת הסביבה וגורמים נוספים, התקבלה החלופה שהצענו, לפיה תוואי הכפלת המסילה הוסט לכיוון מערב באופן שישמר את בריכת החורף. בריכת הסמר, היא שמורת טבע מוכרזת אשר בה מינים נדירים, ביניהם חפרית עין החתול - דו חי בסכנת הכחדה.


• מסוף מטענים של רכבת ישראל בסמוך למתקן טיהור השפכים (מט"ש) של "נייר חדרה" – בדיון שנערך בפברואר החליטה הוועדה המחוזית להפקיד את התכנית להקמת מסוף מטענים בצפון חדרה וזאת בניגוד לעמדת החברה להגנת הטבע, שביקשה לבחון את הקמת המסוף באזור התעשייה פרדס חנה. הקמת המסוף במיקום שנבחר בצפון חדרה צפויה לגרום להרס 'גבעת המערות' – גבעה הממוקמת מצפון למט"ש ובה ערכי טבע, ארכיאולוגיה ונוף.


• בתקופה האחרונה אנו עדים לתופעה חוזרת ונשנית של גניבות חול בגבעת האיריסים באולגה. מדובר בפגיעה בגבעה המוגדרת כאתר טבע עירוני ואשר בימים אלה מסיימים לפרוח בה מקבצי איריס הארגמן, הנחשבים כגבול התפוצה הצפוני של מין זה. מלבד האיריסים, צומחים בגבעת האיריסים מינים מוגנים נוספים. בנוסף – במצוק הכורכר שבבסיס הגבעה קיימים קני שרקרקים רבים, אשר נפגעים גם הם באופן שוטף, הן ע"י גנבי החול והן בשל גלישות של מטיילים (בעיקר ילדים) במורד המצוק. העברנו לעירייה פנייה בנושא ואנו ממתינים לטיפולם. במידה והנכם נתקלים בתנועה חשודה של טרקטורים ומשאיות בסמוך לגבעה, אנא דווחו לנו ולמוקד העירוני 106.


• "ותמ"ל בית אליעזר" – התוכנית התעדכנה לאחרונה והורחבה:
 
בדיון שהתקיים בשבוע שעבר (7.3) והסתיים ביום ראשון השבוע (11.3), החליטה ועדת הפנים והסביבה של הכנסת, למרות התנגדויות רבות ומנומקות, להאריך את חוק הותמ"ל (הועדה למתחמים מועדפים לדיור) בשנה נוספת. לכך יש השפעה גם על תכנית ותמ"ל בית אליעזר, אשר  נמצאת על סדר היום של הוועדה.
בהקשר הזה ערכה קהילת חדרה והסביבה בחודש האחרון אירוע הסברה סביבתי גדול באזור זיתא, בשיתוף פעילי המאבק כנגד הותמ"ל בחדרה, במטרה לחשוף לציבור את יופיו של השטח וחשיבותו האקולוגית לצד הצגת האיום הסביבתי מצד תכנית הותמ"ל.