חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סיכום כנס הנוער - נוער מוביל שינוי במיטבו

8/06/2015

החודש חווינו יום מרגש. זכינו למראה נדיר של עשייה חינוכית, בני נוער מחוברים, שרוצים ללמוד, פועלים פיסית מכל הלב וחווים תחושת משמעות שקשה לתאר במילים. זה קרה ב- 3.6.15 בכנס הנוער הראשון בהובלה של החברה להגנת הטבע, בשותפות עם המשרד להגנת הסביבה, משרד החינוך והרשת הירוקה. בכנס לקחו חלק הצעירים והצעירות שיוזמים, תורמים ומשנים את פני החברה והסביבה שלנו ומציגים מופת של מעורבות ויזמות לכולנו. כל מי שהסתובב בשטח ביום הכנס, יכול היה לראות נוער מוביל שינוי במיטבו

 

 

מכל קצוות הארץ

בכנס השתתפו 400 בני נוער, בכיתות י', שעברו במהלך השנה תכנית חינוכית מתמשכת. כל קבוצה נפגשה מידי שבוע ביישוב שלה, עם מדריך החברה להגנת הטבע, ועסקה בתכנים של מנהיגות, מעורבות, חברה- סביבה ומה שביניהם. כל קבוצה פעלה ברמה היישובית, לעשייה סביבתית משמעותית. הכנס הינו אות הסיום לתכנית החינוכית שפעלה כל השנה. מטרתו להעצים את בני הנוער, לתת משמעות נוספות לעשייתם ולעורר בהם השראה ומוטיבציה להמשיך ולפעול. בכנס השתתפו בני נוער מכל הארץ, משדה בוקר ועין גדי שבדרום, ועד עכו ושיח' דנון שבצפון.

 

לקריאה נוספת על הכנס >>

 

סיפור מקום

ביום הכנס, מהבוקר ועד שעות הצהריים המוקדמות, ביקרו כל כמה קבוצות תלמידים, במוקד פעילות ייחודי, המבטא את ערכי הקיימות ושמירת טבע וסביבה. סה"כ לאורך שעות הבוקר פעלו התלמידים ב-8 מוקדים: חוות אדמה בעין השופט, משק בן צבי- משק אורגני הראשון בארץ, חאן יותם, החממה בעין שמר, הגן הסולארי בבנימינה, שביל חוף הכרמל, יערות הכרמל, חוף מעגן מיכאל. בכל מוקד פעילות למדו בני הנוער את סיפור המקום, נפגשו עם פעילים חברתיים סביבתיים, ולאחר מכן הצטרפו לעשייה משמעותית במקום. העשייה במוקדים כללה למשל: סימון שביל, עקירת טיונית חולות, הקמת תחנת מידע על שביל ישראל, קטיף ירקות ופירות, הכנת קיר גרפיטי עם מסרים חברתיים סביבתיים, דילול אורנים בכרמל, ועוד.

 

מעגלי שיח

בשעות הצהריים התכנסו התלמידים, מורים ומדריכים, לגבעת חביבה, שם התכנסה כל קבוצה למעגל שיח ועיבוד על המדשאות, בנושא מעורבות חברתית סביבתית. במעגלי השיח שוחחו בני הנוער על- היכן הם מעורבים בסביבתם בחיי היום יום וכיצד יכולים להיות מעורבים יותר.

 

   

 

בסיום היום התכנסו כולם לטקס מסכם, אשר כלל ברכות, סרט אשר תיעד את בני הנוער בעשייתם לאורך השנה ומפגש עם פעיל חברתי ופעילה סביבתית מרשימים בעשייתם.

 

צילום: חן פורטוגלי - שובל