חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

כנס הילדים ה-13: זה קורה!

21/05/2013

ביום שני הקרוב, 27.5.13, יתקיים במעלות תרשיחא כנס הילדים השנתי של החברה להגנת הטבע.

זו הפעם ה - 13 שהחברה להגנת הטבע מקיימת את כנס הילדים השנתי, בהשתתפות 4000 תלמידי כיתות א'-ו', יהודים וערבים, מכל רחבי הארץ. הכנס מהווה יום שיא של פעילות החינוך הסביבתי אותה קיימו התלמידים במהלך השנה, הוא יעמוד בסימן "מחזירים חיים לנחלים" ויכלול סיורים מיוחדים בנחלים וואדיות באזור ומגוון של פעילויות בנושא שמירת טבע ושיקום נחלים.  

 
השנה ישולב כנס הילדים השנתי ה - 13 של החברה להגנת הטבע עם צעדת האביב המסורתית של מעלות תרשיחא. הכנס יתקיים באגם מונפורט במעמד שר החינוך, הרב שי פירון, בהשתתפות כוכבי הילדים אודי ואביעד ורוני רוק, כוכב ילדים במגזר הערבי, בשיתוף עם רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי ובחסות המשרד לאיכות הסביבה. לקריאה על כנס הילדים באתר ynet: "כוכבי הילדים מפיחים חיים בנחלים"
כנס הילדים מהווה את יום השיא של התהליך החינוכי אותו עברו התלמידים בכיתות לאורך השנה, ומטרותיו המרכזיות הן הגדלת המודעות הציבורית בקרב הילדים והנוער בארץ לחשיבות הנחלים ולהשפעה שיש לנו על השבת החיים לנחלים והעצמת התלמידים הפועלים למען הסביבה על ידי השתתפות האירוע בקנה מידה ארצי.
בכנס ישתתפו השנה כ – 4000 ילדים, יהודים, ערבים, דרוזים, צ'רקסים ובדואים, מכיתות א' - ו', מ – 30 יישובים שונים (חיפה, חדרה, גבעתיים, קריית שמונה, מעלות תרשיחא, מראר, שדרות, לוד ועוד..) והוא יכלול טיולים במסלולים לאורך נחלים וואדיות באזור הגליל, מגוון של פעילויות בנושא שמירה ושיקום נחלים וטקס מרכזי, בו ייקחו חלק, מלבד שר החינוך, גם ראש עיריית מעלות תרשיחא ויו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, מנכ"לית רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי, שפרה בן - דוד, אנשי החברה להגנת הטבע, מורים, אנשי ציבור והורים. בטקס המרכזי תתקיים הופעה של כוכבי הילדים, אודי ואביעד, שישירו ביחד עם אלפי הילדים שיר סביבתי שנכתב במיוחד לאירוע>> צפו בקליפ. 
עמיר בלבן בתכנית החדשות בשש, ערוץ 2 מספר כל כנס הילדים
 חן פורטוגלי-שובל, מנהלת תחום פיתוח תכנים וחינוך סביבתי בחברה להגנת הטבע: "כנס הילדים השנתי של החברה להגנת הטבע הינו אירוע השיא השנתי של תכניות החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע, מדי שנה מוקדש הכנס, שמשתתפים בו אלפי תלמידים מכל רחבי הארץ, לנושא מסוים בתחום שמירת טבע, בשילוב עשייה חינוכית – סביבתית למען העיר בה מתקיים הכנס. התכנית של החברה להגנת הטבע, "ילדים מובילים שינוי", פועלת כבר כ – 13 שנים, בעשרות יישובים ובקרב עשרות אלפי תלמידים, והיא כוללת מגוון רחב של נושאים, וביניהם תכניות המתמקדות בשמירה על השטחים הפתוחים, חיסכון במשאבים, צריכה מקיימת, שמירה על משאבי טבע ועוד. במסגרת תכניות אלה אנחנו פועלים ליצור זיקה ושייכות לסביבה הקרובה, פיתוח מעורבות, אחריות ותרומה מעשית לקהילה, באמצעות עשייה אקטיבית למען הסביבה. כך תורמת התכנית לעיצוב הדור הבא של המנהיגים – ילדים שיודעים לזהות בעיה, לנקוט עמדה, לפעול לפתרון ולסחוף אחריהם רבים נוספים. השנה מטרת העל של הכנס, היא להביא לכך שהתלמידים יהיו מודעים למצב מקורות המים של מדינת ישראל ושתהיה להם מוטיבציה לפעול לשינוי ולהשפעה על המצב הקיים. ברמת הידע – שיידעו לתאר את מצב מקורות המים הטבעיים כיום, ברמת ההבנה – שיעריכו את חשיבות מקורות המים הטבעיים למערכת האקולוגית ולאדם, וברמת היישום – שיפעלו לשיפור ולהשפעה על מקור המים הטבעיים הקרוב לאזור מגורם"
במסגרת ההיערכות לכנס הילדים, נערך כנס מנהיגות צעירה בהשתתפות 120 ילדים אשר היו שותפים בתכנון הכנס הראשי ולמדו על חשיבות הנחלים. >>לצפיה בקליפ מהכנס המקדים
 
כנס הילדים הקודם (ה-12 במספר)

 החברה להגנת הטבע, הארגון הסביבתי הגדול והוותיק בישראל, שהחלה את פעילותה בשנת 1953, מציינת השנה 60 שנה להיווסדה. החברה להגנת הטבע פועלת לשמירת ערכי הטבע והנוף בישראל, להכרת וידיעת הארץ ולחיזוק הקשר שבין הציבור לצומח ולחי, במגוון רחב של כלים, בהם חינוך, ניהול והובלה של מאבקים סביבתיים, פעילות מול מקבלי ההחלטות, פעילות משפטית, פעילות במוסדות תכנון, הסברה, טיילות ועוד.

שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות תרשיחא ויו"ר מרכז השלטון המקומי: "אני שמח ונרגש לארח במעלות תרשיחא את כנס הילדים ה - 13 של החברה להגנת הטבע. מיקומה של מעלות תרשיחא בלב הגליל המערבי, כאשר גבולותיה בנחל כזיב המרהיב, נותנים לעיר נופך ייחודי, אשר הופך אותה לעיר בטבע. אנו חרטנו על דגלנו את האהבה לסביבה, את השמירה עליה ואת ההתייעלות האנרגטית למען הפחתת גזי חממה מסוכנים. מעלות ניצבת כיום בחוד החנית בכל הקשור לאנרגיה ירוקה ובריאה והשנה אנו נתחיל במהלך יוצא דופן ומיוחד ונחליף את תאורת המוסדות הציבוריים והרחובות בתאורת לד חסכונית, אשר תאפשר לנו לחסוך עלויות מחד ולשמור על איכות הסביבה מאידך. כמו כן, אנו שוקדים על כתיבת תכנית סקר מקיפה בהתייעלות אנרגטית. אני מברך את אלפי הילדים שיבואו לטייל בשבילי הגליל ומאחל לכולנו שנקפיד ונדע לשמור על כדור הארץ, למען הדורות הבאים."


שפרה בן- דוד, מנכ"לית רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי:
"רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי מברכת על המעורבות של אלפי הילדים המשתתפים בכנס, בנושא כה חשוב ומשמעותי - מצב הנחלים בארצנו. כגוף הפועל יום יום לשמירה, שיקום וטיפוח של נחלי הגליל המערבי, אנו משקיעים מאמצים רבים בהעלאת המודעות למצב הנחלים וביצירת "שגרירים" של שמירת נחלים בקהילה. שיתוף הפעולה בין הגופים השותפים בכנס, יאפשר לאלפי ילדים מכל רחבי הארץ לבקר בנעמן ובגעתון, ליהנות מיופיים ובו בעת גם להבין את האתגרים הכרוכים בשיקומם ושמירתם. בנוסף לכנס הילדים- רשות הניקוז יוזמת ומפעילה תכניות חינוכיות בנושא שמירת נחלים כגון "שומרי הנחל" ו- "חוגי הסיירות בנחלים" וכן פעילויות קהילתיות שונות. בשנה הבאה אנו עתידים להגדיל את מספר הקבוצות של "שומרי הנחל" בגליל המערבי וכך להגדיל את המודעות אצל קהלים וקהילות נוספות. בזכות התכניות הללו, הולך וגדל מעגל הידידים של כל נחל ונחל והאכפתיות כלפי הנחלים מוטמעת בציבור. כן ירבו יוזמות כגון כנס הילדים, המדגישות את הזכות שלנו כתושבים ליהנות מסביבה בריאה ויפה ואת החובה שלנו לשמור עליה!".